Rynek rzepaku: rośnie zainteresowanie nowymi zbiorami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: rośnie zainteresowanie nowymi zbiorami

03.04.2020autor: dr Juliusz Urban

Ropa naftowa wreszcie idzie do góry. Powoduje to także ożywczy powiew na rynku oleistych. Rzepak na Matifie drożeje o 4 euro/t i z nadwyżką forsuje barierę 360 euro. Dla cen rzepaku coraz większe znaczenie zaczyna zyskiwać notowanie nowych zbiorów.

Wczoraj Prezydent USA poinformował nieoficjalnie w swoim wpisie na Tweterze, że Arabia Saudyjska i Rosja doszły do porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy. W reakcji na tweet Trumpa ceny ropy od razu wystrzeliły. Ropa Brent podrożała o 20%, z 26 dolarów do ponad 30 dolarów za baryłkę, a ropa WTI z 22 dolarów do 26 dolarów za baryłkę (+24%). W czwartek (2.04.2020 r.) Matif majowy na rzepaku, w efekcie jednodniowych wzrostów, zamyka się na poziomie 361,75 euro/t, droższy jest jednak rzepak z nowych zbiorów (363,5 euro/t). Dziś na początku dnia giełda otwiera się neutralnie.
 Firmy skupowe, które zaczęły na powrót wierzyć, że handel rzepakiem może się opłacić bo ceny w tym tygodniu wzrosły, na nowo angażują się w proponowanie rynkowych cen. 
Oferty skupu są trochę wyższe niż przed tygodniem i wynoszą najczęściej od 1550 do 1610 zł/t. Przetwórcy kupują rzepak  na bieżąco i chociaż czuje się lekki wzrost zainteresowania sprzedażą, to obroty surowcem z ubiegłorocznych żniw dalej są małe. Gospodarstwa widząc wyższe ceny nowych zbiorów, od cen za ubiegłoroczny rzepak, wstrzymują się ze sprzedażą mówiąc, że najwyżej sprzedadzą stary jako nowy.

 

Przetwórcy pytani o scenariusz rozwoju rynku pokazują bardzo ciekawe mechanizmy działania popytu i podaży oleju. Z jednej strony rynek HoReCa (hotele, restauracje, catering) praktycznie upadł i jego zapotrzebowanie na olej prawie zniknęło. Niskie ceny paliw i ich małe zużycie powodują mniejsze zainteresowanie olejem przez koncerny paliwowe, które starają się naciskać na zmniejszenie Narodowego Celu Wskaźnikowego (procent zawartości „składników bio” w paliwach) z tytułu pandemii oraz i tak ograniczonej sprzedaży paliw.

 

Z drugiej strony, rynek wspiera konsumpcja detaliczna, bo ludzie co prawda nie chodzą do restauracji, ale w domach przygotowują jedzenie i niejednokrotnie to właśnie tutaj olej spożywczy jest silniej wykorzystywany. Bowiem na jednej porcji oleju w domowej kuchni zwykle smażymy jedne frytki czy kotlety, a nie jak to jest w restauracji wiele porcji. Brak wykorzystania oleju w restauracjach i zmniejszenie ich zużycia w fast foodach powoduje także mniejszą podaż olejów posmażalniczych wykorzystanych do produkcji estrów i tym samym powoduje dodatkową lukę w rynku.

r e k l a m a

Trudno jest zrównoważyć i precyzyjnie wyliczyć te przeciwważne wektory, ale przetwórcy uważają, że tak jak na starcie poprzedniego sezonu mieliśmy spory zapas rzepaku, tak teraz może być z olejem. Ja jednak raczej do takiego scenariusza podchodziłbym sceptycznie.  


Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami na kwiecień poniższe ceny:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień              – 1630 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy kwiecień               – 1625 zł/t 

                                 Czernin kwiecień               – 1615 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                            – 1630 zł/t

                           Kosów Lacki na kwiecień         – 1620 zł/t

  • Glencore Bodaczów na kwiecień                    – 1619 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1650 zł/t 


Z moich informacji wynika, że w telefonach do przetwórców dominuje temat cen na nowe zbiory. Gospodarstwa zaczynają się zastanawiać nad zakontraktowaniem części ze spodziewanych plonów z nadchodzących żniw. Od decyzji wstrzymują je tylko obecna niepewność na rynkach i aktualne przymrozki, których efekt trudno jest jeszcze ostatecznie ocenić.

Obecnie rzepak na nowe zbiory na polskich parametrach kontraktowany jest w cenach od 1625–1675 zł/t zależnie od odbiorcy.
Ceny na pełnych parametrach niemieckich są o 40–50 zł niższe.

UWAGA! 
Ze względu na wciąż trwające spadki cen na giełdach sytuacja jest tak dynamiczna, że należy zapoznać się z cenami obowiązującymi w bieżącej chwili.


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Foto: Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rzepak znów drożeje, firmy handlowe wracają do gry

Wzrost cen rzepaku na giełdzie spowodował podwyżki w krajowym skupie. Stary rzepak jest wyceniany prawie w takich samych cenach jak nowy. Co w połączeniu ze wzrostami notowań nie powoduje chęci do podejmowania szybkich decyzji o sprzedaży, u tych, którzy jeszcze rzepak mają.

czytaj więcej
Rzepak

Mrozy i śnieg ścięły rzepak – co robić?

To pierwszy śnieg w tym roku – mówią rolnicy z Wielkopolski, którzy rano we wtorek 31 marca 2020 r. komentowali sytuację na polach. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to faktem jest, że ostatniej zimy w niektórych rejonach Polski śnieg, i to w ilości zaledwie posypanego cukrem pudrem placka, spadł ostatnio 29 listopada 2019 r. I chociaż ostatniej zimy temperatura nie raz spadała poniżej zera, to najczęściej nie trwało to długo a chłody sięgały minus kilku stopni Celsjusza.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: Małe obroty, pozostają tylko przetwórcy

Ropa naftowa po dużych spadkach, obecnie raz idzie lekko do góry, to znów zaczyna lekko spadać. W takiej sytuacji rynek rzepaku jest także mało stabilny. Większość firm handlowych nie chce ryzykować wycofywania się z transakcji zawartych ze swoimi dostawcami na telefon i kupuje tylko od zaufanych klientów, albo na razie nie kupuje rzepaku wcale.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)