Rynek rzepaku: Małe obroty, pozostają tylko przetwórcy
Ropa naftowa po dużych spadkach, obecnie raz idzie lekko do góry, to znów zaczyna lekko spadać. W takiej sytuacji rynek rzepaku jest także mało stabilny. Większość firm handlowych nie chce ryzykować wycofywania się z transakcji zawartych ze swoimi dostawcami na telefon i kupuje tylko od zaufanych klientów, albo na razie nie kupuje rzepaku wcale.
Rzepak na Matifie także jednego dnia tanieje o ponad 5 euro/tonie, by kolejnego o 7 podrożeć. Aktualny na zamknięciu 26.03.2020 r. kurs wyceny kontraktu na maj wynosi 352 euro/t. Droższy jest rzepak z nowych zbiorów, który kosztuje 356,25 euro/t.
Do niepewności cenowej na giełdach surowcowych dokładają się z jednej strony aktualne informacje bazowe o ponad 70% zaawansowaniu żniw soi w Brazylii i zbiorach na takim rekordowym poziomie jak uprzednio planowano, a więc wynoszących 124 –125 mln ton. Z drugiej, dane o dynamicznie rosnącym imporcie amerykańskiej soi przez Chiny. Kraj środka w miesiącach walki z wirusem zakupił ponad 6 mln soi z USA i było to aż sześć razy więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
Złotówka dalej pozostaje słaba, za jedno euro płacimy dziś od rana (27.03.2020 r.) 4,52–4,54 zł.
Przetwórcy kupują rzepak na bieżąco, ale obroty są bardzo, bardzo małe. I tak chyba potrwa aż do Świąt Wielkanocnych, jak mówią mi handlowcy rzepakowi, którzy w większości pracują obecnie zdalnie.
Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami na kwiecień poniższe ceny:
· ZT Kruszwica dostawy na kwiecień – 1560 zł/t
· ADM Szamotuły dostawy kwiecień – 1560 zł/t
Czernin kwiecień – 1550 zł/t
· Komagra Tychy na bieżąco – 1565 zł/t
Kosów Lacki na kwiecień – 1555 zł/t
· Glencore Bodaczów na kwiecień – 1547 zł/t
· Bestoil Lasocice na bieżąco – 1420 zł/t
Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest w wyższych cenach od 1570–1630 zł/t zależnie od parametrów i odbiorcy.
Ze względu na wciąż trwające spadki cen na giełdach sytuacja jest tak dynamiczna, że należy zapoznać się z cenami obowiązującymi w bieżącej chwili.
Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.
Juliusz Urban Fot. Sierszeńska
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy