Rynek rzepaku: Małe obroty, pozostają tylko przetwórcy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: Małe obroty, pozostają tylko przetwórcy

27.03.2020autor: dr Juliusz Urban

Ropa naftowa po dużych spadkach, obecnie raz idzie lekko do góry, to znów zaczyna lekko spadać. W takiej sytuacji rynek rzepaku jest także mało stabilny. Większość firm handlowych nie chce ryzykować wycofywania się z transakcji zawartych ze swoimi dostawcami na telefon i kupuje tylko od zaufanych klientów, albo na razie nie kupuje rzepaku wcale.  

Rzepak na Matifie także jednego dnia tanieje o ponad 5 euro/tonie, by kolejnego o 7 podrożeć. Aktualny na zamknięciu 26.03.2020 r.  kurs wyceny kontraktu na maj wynosi 352 euro/t. Droższy jest rzepak z nowych zbiorów, który kosztuje 356,25 euro/t.
Do niepewności cenowej na giełdach surowcowych dokładają się z jednej strony aktualne informacje bazowe o ponad 70% zaawansowaniu żniw soi w Brazylii i zbiorach na takim rekordowym poziomie jak uprzednio planowano, a więc wynoszących 124 –125 mln ton. Z drugiej, dane o dynamicznie rosnącym imporcie amerykańskiej soi przez Chiny. Kraj środka w miesiącach walki z wirusem zakupił ponad 6 mln soi z USA i było to aż sześć razy więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Złotówka dalej pozostaje słaba, za jedno euro płacimy dziś od rana (27.03.2020 r.) 4,52–4,54 zł.

r e k l a m a
Ze względu na duże zawirowania rynkowe i utrudnienia transportowe, handel rzepakiem odbywa się tylko w nielicznych firmach skupowych, a oferowane ceny skupu są bardzo różne i wynoszą od 1420–1550 zł/t.

 

Przetwórcy kupują rzepak na bieżąco, ale obroty są bardzo, bardzo małe. I tak chyba potrwa aż do Świąt Wielkanocnych, jak mówią mi handlowcy rzepakowi, którzy w większości pracują obecnie zdalnie.


Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami na kwiecień poniższe ceny:

·         ZT Kruszwica dostawy na kwiecień                – 1560 zł/t               

·         ADM Szamotuły  dostawy kwiecień               – 1560 zł/t 

                                 Czernin kwiecień           – 1550 zł/t

·         Komagra Tychy na bieżąco                              – 1565 zł/t

                           Kosów Lacki na kwiecień         – 1555 zł/t

·         Glencore Bodaczów na kwiecień                    – 1547 zł/t

·         Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1420 zł/t 


Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest w wyższych cenach od 1570–1630 zł/t zależnie od parametrów i odbiorcy.

UWAGA!
Ze względu na wciąż trwające spadki cen na giełdach sytuacja jest tak dynamiczna, że należy zapoznać się z cenami obowiązującymi w bieżącej chwili.


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: rośnie zainteresowanie nowymi zbiorami

Ropa naftowa wreszcie idzie do góry. Powoduje to także ożywczy powiew na rynku oleistych. Rzepak na Matifie drożeje o 4 euro/t i z nadwyżką forsuje barierę 360 euro. Dla cen rzepaku coraz większe znaczenie zaczyna zyskiwać notowanie nowych zbiorów.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Nokaut na rynku rzepaku

Słabnący popyt ze względu na pandemię koronawirusa oraz walka cenowa pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją, trwająca na ringu rynku ropy naftowej, powoduje katastrofalne w skutkach problemy na rynkach oleistych. Dla cen rzepaku to prawdziwy nokaut. Rzepak spada do poziomów cenowych sprzed dwóch lat, a potem jak bokser po odliczaniu, lekko się chwiejąc znów powstaje.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)