Ceny rzepaku na równi pochyłej. Winny jeden raport rynkowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny rzepaku na równi pochyłej. Winny jeden raport rynkowy?

19.08.2022autor: dr Juliusz Urban

Trudno się oprzeć wrażeniu, że zaraz po pojawieniu się sierpniowego raportu USDA notowania rzepaku zaczęły panicznie spadać, co poskutkowało także dużymi korektami cen na krajowym rynku.

W ubiegły piątek Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło kolejny raport podażowo popytowy oraz dodatkowy raport szczegółowo omawiający sytuację i prognozy na rynkach oleistych. Jeśli ktoś oczekiwał korekty w soi in minus to się srodze zawiódł. USDA bowiem w światowej produkcji soi prognozuje kolejny rekord 392,8 mln t z czego spora część bo 149 mln t przypada na Brazylię, jak do tego dodamy 123,3 mln t w USA i 51  w Argentynie, to wydaje się, że w soi już jest pozamiatane. Nawet zapasy na koniec sezonu 2022/23 rosną do ponad 100 mln ton.

W dalszym ciągu potwierdzają się już nie tylko europejskie, ale i globalne dobre prognozy dla rzepaku. USDA światowe zbiory rzepaku w sezonie 2022/23 szacuje na 82,5 mln t, co jest wielkością o ponad 10 mln t wyższą od ubiegłorocznej. Pomimo, że o 5 mln t rośnie światowa konsumpcja, bo coraz liczniejsze kraje przekonują się do wartości żywieniowej oleju rzepakowego, to zapasy końcowe rosną aż o 50 % (2,2 mln t), co zupełnie nie daje szansy na korzystniejsze ceny.

A wszystko to przy stabilnej od trzech lat, wynoszącej ponad 19 mln t produkcji słonecznika. Zresztą słonecznik uwielbia taką pogodę jaka jest obecnie i w tym sezonie zostanie zebrane go nawet więcej niż w roku ubiegłym, bo prawie 20 mln t. Co przy tylko nieznacznie rosnącej konsumpcji pozostawia zapasy na niezmiennym, wynoszącym 2,4 mln t poziomie.

Nic więc dziwnego, że od czasu ogłoszenia sierpniowego raportu USDA kursy rzepaku stale spadają i to nie o parę euro. W rzepakowych notowaniach na Matifie w tym tygodniu widać wyraźną panikę. Tygodniowy spadek przekroczył już 50 euro/t i rzepak w notowaniach na listopad na czwartkowym zamknięciu (18.08.2022 r.) spada do 604 euro/t.

Jedynym optymistycznym elementem układanki jest osłabiająca się do 4,72 zł/euro nasza waluta.

Firmy handlowe ceny obniżyły do 2740–2940 zł/t, ale zwłaszcza do tych wyższych cen nie przywiązywałbym się zbytnio, bo były one podawane jeszcze przed mocnym obsunięciem się giełdy w czwartkowe popołudnie. Choć, gdy na to zwracałem uwagę w rozmowach z niektórymi, odpowiadali, że nawet chętnie rzepak kupią, więc kto wie.

U przetwórców ceny w jeden tydzień spadły o 250–300 zł. 
Zakłady tłuszczowe szybciej swoje ceny dostosowują do spadającej giełdy i proponują za rzepak
:

  • ZT Kruszwica          – 2785 zł/t 

          Brzeg                             – 2785 zł/t

  • ADM Szamotuły    – 2800 zł/t

          Czernin                        – 2800 zł/t

  • Komagra Tychy      – 2815 zł/t   

          Kosów Lacki              – 2815 zł/t  

  • Viterra Bodaczów – 2750 zł/t 
  • Bestoil Lasocice      – 2800 zł/t
  • Agrolok Osiek          – 2850 zł/t

Uwaga! Ze względu na duże zmiany notowań na giełdach, ceny te należy traktować jako aktualne 18.08.2022 r. na godz. 13.

 Ceny skupu rzepaku w punktach handlowych podglądniesz tutaj!

r e k l a m a
Tutaj przeczytasz dodatkowy komentarz eksperta!

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Trwają siewy rzepaku. Warunki na polach są różne

Rozpoczęły się siewy rzepaku. Druga połowa sierpnia do pierwszych dni września to dla Opolszczyzny i Dolnego Śląska agrotechniczny termin siewu tej rośliny oleistej. W rejonach górzystych rolnicy robią to wcześniej. W tym roku żniwa długo trwały, przez co czasu na przygotowanie pól było mniej. 

czytaj więcej
Ceny zbóż

Notowania pszenicy na giełdach ostro spadają! Co z krajowymi cenami zbóż?

Giełdowe spadki cen zaczynają coraz większe wrażenie wywierać na krajowym rynku i choć spadki są niewielkie wszyscy zastanawiają się co będzie dalej.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)