Notowania pszenicy na giełdach ostro spadają! Co z krajowymi cenami zbóż?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Notowania pszenicy na giełdach ostro spadają! Co z krajowymi cenami zbóż?

19.08.2022

Giełdowe spadki cen zaczynają coraz większe wrażenie wywierać na krajowym rynku i choć spadki są niewielkie wszyscy zastanawiają się co będzie dalej.

Pszenica na Matifie w tym tygodniu mocno tanieje, od początku tygodnia do czwartkowego popołudnia kontrakty wrześniowe tracą już 26 euro/t. Notowania pszenicy na wrzesień (18.08.2022 r.) wynoszą już tylko 313,75 euro/t, a kontrakty grudniowe, na których swoje ceny opierają eksporterzy są o 8 euro tańsze.

Spadki cen w tym tygodniu poprzedziły optymistyczne prognozy amerykańskich ekspertów wieszczące kolejny rekord w zbiorach pszenicy na świecie. Osiągnąć zbiory przewyższające ubiegły rok w roku takiej suszy to coś niesamowitego. Jeśli dane USDA się potwierdzą to światowa produkcja pszenicy w sezonie 2022/23 wyniesie 779,6 mln ton. Na wzrost szacunków zdecydowany wpływ mają coraz to nowsze doniesienia o większych zbiorach w Rosji. USDA rosyjskie zbiory podniosło o 6,5 mln t do 88 mln ton, a tuż za rogiem pojawiają się kolejne informacje.

Rosyjska firma doradcza SovEcon podniosła prognozę zbiorów pszenicy w 2022 r. z 90,9 mln t do 94,7 mln ton. SovEcon podniósł także prognozę produkcji jęczmienia z 20,2 mln t, do 20,6 mln t, kukurydzy z 14,7 mln t do 15,1 mln ton. Całkowite zbiory zbóż  w Rosji szacowane są na 142,6 mln ton.

Ja jednak z tymi doniesieniami mam spory problem by je tak bezkrytycznie zaakceptować. Wydaje mi się bowiem, że Rosja podaje w swych statystykach ilości włączając powierzchnie z zajętych i okupowanych terenów Ukrainy, a te tereny jakby dobrze podliczyć stanowią prawie 1/3 powierzchni Ukrainy. Jeśli tak jest, to Ukraińskie zbiory w tej części są liczone podwójnie i dopiero bilans handlowy ujawni te rozbieżności, a mogą być spore. No cóż w Rosji „wsio bolsze”

Ale, ale… w rozmowach moich z trakcie cyklicznej sondy cenowej pojawiła się wypowiedź jednego ze skupujących, który jest także rolnikiem. – Niech rolnicy w telewizji dalej trąbią o dobrych zbiorach i chwalą się rekordami, to dopiero zobaczymy obniżki – trudno tu odmówić racji, ale światowego bilansu, jeśli tylko jest dobrze zrobiony nie oszukamy.

Na naszym rynku w zasadzie jest po żniwach, zostały tylko nieliczne pola do skoszenia, a podaż nadal jest niewielka choć nie jest tak, że zupełnie nie można nic kupić. – Są rolnicy, którzy zboże pochowali i żadne informacje o cenach lekko do góry, czy w dół ich nie interesują. Ale są i tacy, skuszeni jakimś ciągnikiem który pojawił się do kupienia, , albo jakąś atrakcyjną działką decydują się na sprzedaż – mówi doświadczony w handlu zbożem szef zakupów.

Na ostrą jazdę notowań pszenicy na giełdach najmocniej zareagowali eksporterzy, pszenica o 12,5% białka w portach jest kupowana po 1590–1600 zł/t, a 14-stka po 1680–1690 zł/t.

Wieści niosą, że nad eksportem zbóż zbierają się czarne chmury, a w zasadzie widmo innego czarnego surowca – węgla. Ponoć porty otrzymały decyzję, że mają teraz się zająć strategicznym i mocno upolitycznionym surowcem jaki jest węgiel, a zboża mogą zaczekać. W każdej plotce jest zawsze choć część prawdy i nic więc dziwnego, że świadomi problemów logistycznych eksporterzy spuścili z tonu, bo jak tu kupować towar wyceniany powyżej Matifu i nie mieć szansy na perspektywiczny handel.

Krajowe ceny pszenicy za to spadają wolniej, tu spadki jeśli występują dochodzą do 20 zł/t, ale 1600 zł/t już nikt nie chce zapłacić. W skupach najczęściej konsumpcja jest po 1300–1560 zł/t.

Niestety tanieje choć trochę mniej również pszenica paszowa, tu ceny spadły średnio o 15 zł/tydzień. Paszówka jest skupowana po 1250–1500 zł/t. 

Żyto kolejny już tydzień stoi w miejscu. Skupy za żyto proponują 1000–1300 zł/t, ale eksporterzy płacą nieco taniej, obecnie 1220–1230 zł/t.  Młynarze narzekają kolejny już rok na liczbę opadania w życie i mówią, że nawet w pszenicy potrafią znaleźć l. op. 160–180 sek. a żyto całe przyjeżdża z 300 sek. Wszystko zganiają na powszechne hybrydy. – Kiedyś na rynku udawało się znaleźć odmiany populacyjne i można było zrobić mąkę jakiej polskie piekarnie potrzebują teraz ani trochę. Niemcy robią inny chleb z suchego zakwasu, ale przecież dla nas to pieczywo jest nie do zniesienia. My, żeby zrobić pieczywo takie jak Polak lubi musimy mieć niższy opad w życie – żali mi się już po raz kolejny kolega z młyna, to Wam przekazuję, bo może coś wymyślicie siejąc żyto na kolejny rok.

Pszenżyto otwiera listę zbóż, które nawet podrożały i jest kupowane obecnie w po 1080–1340 zł/t. Wyraźnie widać, że pszenżyto jest tańszą opcją dla pszenicy paszowej, która dość mocno wcześniej podrożała. Za to porty pszenżyto wyceniają nieco niżej niż przed tygodniem i płacą 1320–1325 zł/t. 

W efekcie podwyżek cen skupu żywca wieprzowego i pomimo niezłych zbiorów jęczmień nieco podskoczył. I choć w minimach i maksimach ruchu nie widać, bo nadal jest wyceniany na 1000–1270 zł/t, to średnia cena wzrosła o 11 zł w ciągu tygodnia.

Kukurydza, ku zaskoczeniu drożeje średnio o 20 zł/t. Chociaż zdecydowanie powyżej 1400 zł/t już nikt nie chce płacić, a punkty skupu oferują 1200–1410 zł/t. Na eksport kukurydza w portach jest wyceniana po 1470 zł/t. 

Owies ustabilizował swoje ceny na poziomie 900–1150 zł/t, ale wyraźnie widać, że mocno poszukiwany jest ten owies o dobrych parametrach, bo młynarze oferują nawet 1300 zł/t, a owies bio z certyfikatem mogą kupić za 1500 zł/t.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Zboża

Jakie były plony pszenicy w Polsce? Rekordzistka dała ponad 12,3 t z 1 ha!

Firma Procam zakończyła kolejny etap rozgrywek Ligi Mistrzów Plonowania, który przeprowadzała wspólnie z rolnikami na terenie całej Polski. Tym razem rywalizacja obejmowała plonowanie odmian pszenicy ozimej. Wyniki prób, prowadzonych pod nadzorem Kancelarii Rekordów, wyłoniły nowe rekordy województw w roku 2022 r.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku na równi pochyłej. Winny jeden raport rynkowy?

Trudno się oprzeć wrażeniu, że zaraz po pojawieniu się sierpniowego raportu USDA notowania rzepaku zaczęły panicznie spadać, co poskutkowało także dużymi korektami cen na krajowym rynku.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: Powrót do rekordów w zbiorach pszenicy

Najnowsze prognozy amerykańskich ekspertów dotyczące pszenicy na sezon 2022/23 obejmują rekordowe zbiory, zwiększony eksport oraz obniżające się zapasy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)