Notowania pszenicy na giełdach ostro spadają! Co z krajowymi cenami zbóż?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Notowania pszenicy na giełdach ostro spadają! Co z krajowymi cenami zbóż?

19.08.2022autor: dr Juliusz Urban

Giełdowe spadki cen zaczynają coraz większe wrażenie wywierać na krajowym rynku i choć spadki są niewielkie wszyscy zastanawiają się co będzie dalej.

Pszenica na Matifie w tym tygodniu mocno tanieje, od początku tygodnia do czwartkowego popołudnia kontrakty wrześniowe tracą już 26 euro/t. Notowania pszenicy na wrzesień (18.08.2022 r.) wynoszą już tylko 313,75 euro/t, a kontrakty grudniowe, na których swoje ceny opierają eksporterzy są o 8 euro tańsze.

Spadki cen w tym tygodniu poprzedziły optymistyczne prognozy amerykańskich ekspertów wieszczące kolejny rekord w zbiorach pszenicy na świecie. Osiągnąć zbiory przewyższające ubiegły rok w roku takiej suszy to coś niesamowitego. Jeśli dane USDA się potwierdzą to światowa produkcja pszenicy w sezonie 2022/23 wyniesie 779,6 mln ton. Na wzrost szacunków zdecydowany wpływ mają coraz to nowsze doniesienia o większych zbiorach w Rosji. USDA rosyjskie zbiory podniosło o 6,5 mln t do 88 mln ton, a tuż za rogiem pojawiają się kolejne informacje.

Rosyjska firma doradcza SovEcon podniosła prognozę zbiorów pszenicy w 2022 r. z 90,9 mln t do 94,7 mln ton. SovEcon podniósł także prognozę produkcji jęczmienia z 20,2 mln t, do 20,6 mln t, kukurydzy z 14,7 mln t do 15,1 mln ton. Całkowite zbiory zbóż  w Rosji szacowane są na 142,6 mln ton.

Ja jednak z tymi doniesieniami mam spory problem by je tak bezkrytycznie zaakceptować. Wydaje mi się bowiem, że Rosja podaje w swych statystykach ilości włączając powierzchnie z zajętych i okupowanych terenów Ukrainy, a te tereny jakby dobrze podliczyć stanowią prawie 1/3 powierzchni Ukrainy. Jeśli tak jest, to Ukraińskie zbiory w tej części są liczone podwójnie i dopiero bilans handlowy ujawni te rozbieżności, a mogą być spore. No cóż w Rosji „wsio bolsze”

Ale, ale… w rozmowach moich z trakcie cyklicznej sondy cenowej pojawiła się wypowiedź jednego ze skupujących, który jest także rolnikiem. – Niech rolnicy w telewizji dalej trąbią o dobrych zbiorach i chwalą się rekordami, to dopiero zobaczymy obniżki – trudno tu odmówić racji, ale światowego bilansu, jeśli tylko jest dobrze zrobiony nie oszukamy.

Na naszym rynku w zasadzie jest po żniwach, zostały tylko nieliczne pola do skoszenia, a podaż nadal jest niewielka choć nie jest tak, że zupełnie nie można nic kupić. – Są rolnicy, którzy zboże pochowali i żadne informacje o cenach lekko do góry, czy w dół ich nie interesują. Ale są i tacy, skuszeni jakimś ciągnikiem który pojawił się do kupienia, , albo jakąś atrakcyjną działką decydują się na sprzedaż – mówi doświadczony w handlu zbożem szef zakupów.

Na ostrą jazdę notowań pszenicy na giełdach najmocniej zareagowali eksporterzy, pszenica o 12,5% białka w portach jest kupowana po 1590–1600 zł/t, a 14-stka po 1680–1690 zł/t.

Wieści niosą, że nad eksportem zbóż zbierają się czarne chmury, a w zasadzie widmo innego czarnego surowca – węgla. Ponoć porty otrzymały decyzję, że mają teraz się zająć strategicznym i mocno upolitycznionym surowcem jaki jest węgiel, a zboża mogą zaczekać. W każdej plotce jest zawsze choć część prawdy i nic więc dziwnego, że świadomi problemów logistycznych eksporterzy spuścili z tonu, bo jak tu kupować towar wyceniany powyżej Matifu i nie mieć szansy na perspektywiczny handel.

Krajowe ceny pszenicy za to spadają wolniej, tu spadki jeśli występują dochodzą do 20 zł/t, ale 1600 zł/t już nikt nie chce zapłacić. W skupach najczęściej konsumpcja jest po 1300–1560 zł/t.

Niestety tanieje choć trochę mniej również pszenica paszowa, tu ceny spadły średnio o 15 zł/tydzień. Paszówka jest skupowana po 1250–1500 zł/t. 

Żyto kolejny już tydzień stoi w miejscu. Skupy za żyto proponują 1000–1300 zł/t, ale eksporterzy płacą nieco taniej, obecnie 1220–1230 zł/t.  Młynarze narzekają kolejny już rok na liczbę opadania w życie i mówią, że nawet w pszenicy potrafią znaleźć l. op. 160–180 sek. a żyto całe przyjeżdża z 300 sek. Wszystko zganiają na powszechne hybrydy. – Kiedyś na rynku udawało się znaleźć odmiany populacyjne i można było zrobić mąkę jakiej polskie piekarnie potrzebują teraz ani trochę. Niemcy robią inny chleb z suchego zakwasu, ale przecież dla nas to pieczywo jest nie do zniesienia. My, żeby zrobić pieczywo takie jak Polak lubi musimy mieć niższy opad w życie – żali mi się już po raz kolejny kolega z młyna, to Wam przekazuję, bo może coś wymyślicie siejąc żyto na kolejny rok.

Pszenżyto otwiera listę zbóż, które nawet podrożały i jest kupowane obecnie w po 1080–1340 zł/t. Wyraźnie widać, że pszenżyto jest tańszą opcją dla pszenicy paszowej, która dość mocno wcześniej podrożała. Za to porty pszenżyto wyceniają nieco niżej niż przed tygodniem i płacą 1320–1325 zł/t. 

W efekcie podwyżek cen skupu żywca wieprzowego i pomimo niezłych zbiorów jęczmień nieco podskoczył. I choć w minimach i maksimach ruchu nie widać, bo nadal jest wyceniany na 1000–1270 zł/t, to średnia cena wzrosła o 11 zł w ciągu tygodnia.

Kukurydza, ku zaskoczeniu drożeje średnio o 20 zł/t. Chociaż zdecydowanie powyżej 1400 zł/t już nikt nie chce płacić, a punkty skupu oferują 1200–1410 zł/t. Na eksport kukurydza w portach jest wyceniana po 1470 zł/t. 

Owies ustabilizował swoje ceny na poziomie 900–1150 zł/t, ale wyraźnie widać, że mocno poszukiwany jest ten owies o dobrych parametrach, bo młynarze oferują nawet 1300 zł/t, a owies bio z certyfikatem mogą kupić za 1500 zł/t.

r e k l a m a
Ceny skupu na krajowych punktach podglądniesz tutaj!

Tutaj przeczytasz dodatkowy komentarz eksperta!

Juliusz Urban Fot. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Jakie były plony pszenicy w Polsce? Rekordzistka dała ponad 12,3 t z 1 ha!

Firma Procam zakończyła kolejny etap rozgrywek Ligi Mistrzów Plonowania, który przeprowadzała wspólnie z rolnikami na terenie całej Polski. Tym razem rywalizacja obejmowała plonowanie odmian pszenicy ozimej. Wyniki prób, prowadzonych pod nadzorem Kancelarii Rekordów, wyłoniły nowe rekordy województw w roku 2022 r.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku na równi pochyłej. Winny jeden raport rynkowy?

Trudno się oprzeć wrażeniu, że zaraz po pojawieniu się sierpniowego raportu USDA notowania rzepaku zaczęły panicznie spadać, co poskutkowało także dużymi korektami cen na krajowym rynku.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: Powrót do rekordów w zbiorach pszenicy

Najnowsze prognozy amerykańskich ekspertów dotyczące pszenicy na sezon 2022/23 obejmują rekordowe zbiory, zwiększony eksport oraz obniżające się zapasy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)