24 roboty doją 800 krów o stałych porach. Jak to działa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

24 roboty doją 800 krów o stałych porach. Jak to działa?

10.09.2023autor: Dorota Kolasińska

  Klaus Jakobsen widzi swoją przyszłość w hodowli bydła mlecznego. Ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników zdecydował się na dojenie partiami. Aż 24 roboty udojowe doją 800 krów o stałych porach.

Na farmie Klausa Jakobsena 24 roboty doją 800 krów dwa razy dziennie o stałych porach. Za dojenie odpowiada jeden pracownik. To największy system, jaki firma DeLaval stosuje na całym świecie.

W maju tego roku gospodarstwo rozpoczęło dojenie 830 krów przy pomocy 24 robotów udojowych DeLaval VMS V310. „Podczas doju nie było żadnych problemów” – wyjaśnia kierownik fermy. Już po siedmiu dojach wystarczyła jedna osoba, aby wydoić całe stado.

Klaus Jakobsen kupił w 2019 r. gospodarstwo w Danii i powiększył je o nową oborę na 800 krów. W ciągu najbliższych pięciu lat chce zwiększyć stado.

Obsługą krów zajmuje się ośmiu pracowników, a dwóch kolejnych zajmuje się uprawą roli. „Robot może wykonać siedem dojów na godzinę” – mówi rolnik Klaus Jakobsen. Dzienna wydajność gospodarstwa wynosi 33 kg/krowę, średnia wydajność stada wynosi 10 000 kg/krowę rocznie przy zawartości tłuszczu 6,12% i białka 4,35%.

Systematyczność doju

Proces doju przebiega w ten sposób, że osoba odpowiedzialna za dojenie otwiera bramki na poczekalnię i w trakcie doju czyści stanowiska. Dzięki paszy treściwej, która znajduje się w robotach krowy wchodzą do boksów niemal samodzielnie, otrzymując zachętę.

Krowy mogą swobodnie poruszać się po przestronnej poczekalni. Dzięki automatycznej selekcji możliwe jest także wysyłanie krów z różnych grup do poczekalni. Po 10- 15 minutach pierwsza krowa wraca z doju do odpowiedniego sektora.

- U nas dojenie trwa średnio pięć godzin – wyjaśnia producent mleka. Cieszy się, że roboty udojowe dostarczają mu wielu przydatnych danych i ułatwiają mu pracę w gospodarstwie. Celem Klausa Jakobsena jest powiększenie stada do 1400 krów w ciągu najbliższych pięciu lat. Przy pomocy robotów stado będzie dojone dwa razy dziennie o stałych porach.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com/ Kirsten Gierse-Westermeier

Fot. DeLaval/topagrar.com

  

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

DeLaval i John Deere łączą siły dla zrównoważonej produkcji mleka

Centrum Zrównoważonej Produkcji Mleka (Milk Sustainability Center – MSC), to cyfrowy ekosystem, którego celem jest pomaganie rolnikom w poprawie efektywności w produkcji mleka i zrównoważonego rozwoju ich gospodarstw. Stoją za nim firmy John Deere, DeLaval i Dairy Data Warehouse.

czytaj więcej

Ręczny zbiór owoców za drogi. CNH inwestuje w roboty

W Stanach Zjednoczonych za 46% kosztów produkcji jabłek odpowiada koszt ręcznego zbioru, a w przypadku truskawek 70%. Te wysokie koszty pracy pogłębia utrzymująca się tendencja spadkowa w dostępie siły roboczej, dlatego CNH Industrial inwestuje w zaawansowane technologie rolnicze.

czytaj więcej
Zdrowie bydła

Profilaktyka, a nie leczenie! Tylko zdrowe krowy przynoszą dochód

Opieka nie zaś leczenie – to motto, które przyświeca współczesnym lekarzom weterynarii. Ideał, do którego zmierzamy – jak najmniej leczenia, jak najwięcej profilaktyki. Bo tak naprawdę tylko zdrowe krowy przynoszą dochód.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)