Ręczny zbiór owoców za drogi. CNH inwestuje w roboty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ręczny zbiór owoców za drogi. CNH inwestuje w roboty

07.10.2023autor: Jan Beba

W Stanach Zjednoczonych za 46% kosztów produkcji jabłek odpowiada koszt ręcznego zbioru, a w przypadku truskawek 70%. Te wysokie koszty pracy pogłębia utrzymująca się tendencja spadkowa w dostępie siły roboczej, dlatego CNH Industrial inwestuje w zaawansowane technologie rolnicze.

Koncern CNH Industrial, do którego należą takie marki jak New Holland, Case IH czy Steyr zwiększa udziały w zaawansowanych technologiach żniwnych dzięki inwestycji w kalifornijski start-up Advanced Farm Technologies, który specjalizuje się w zrobotyzowanym zbiorze jabłek, truskawek i innych owoców. Obie firmy będą współpracować, aby napędzać innowacje przez współpracę w zakresie badań i rozwoju oraz wprowadzenia na rynek gotowych urządzeń. 


Przejście na zrobotyzowane zbieranie owoców ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o znaczną poprawę opłacalności i wydajności produkcji. Szacuje się, że wprowadzenie robota zapewni nawet pięciokrotnie wydajniejsze zbieranie plonów o wysokiej jakości. 

System Advanced Farm Technologies wykorzystuje dokładne kamery i technologię uczenia maszynowego, aby zbierać najlepsze owoce w dzień lub w nocy, jednocześnie delikatnie się z nimi obchodząc, aby uniknąć siniaków i uszkodzeń. Do najważniejszych cech tego systemu zaliczają się:
  • zrobotyzowane ramiona z delikatnymi chwytakami,
  • szeregowo-hybrydowy układ napędowy,
  • autonomiczna nawigacja,
  • zautomatyzowana obsługa pojemników.
Ta zautomatyzowana platforma eliminuje potrzebę przenoszenia drabiny z drzewa na drzewo, znacznie zmniejszając obciążenie związane z powtarzalnym i żmudnym zadaniem.



Koncern CNH informuje, że angażuje się w innowacje inspirowane przez klientów. Ta najnowsza inwestycja jest częścią szerszej strategii polegającej na wprowadzaniu do oferty najnowocześniejszych rozwiązań koncentrując się szczególnie na zautomatyzowanych, autonomicznych i zrównoważonych innowacjach w rolnictwie.
autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Srebrni medaliści targów Agritechnica 2023, cz. IV: Krone, Fendt, Lemken

Kolejne trzy medale: Krone – sprytna szlifierka w sieczkarni, Fendt – automatyczna regulacja kondycjonera, Lemken – monitorowanie narzędzi iQblue.

czytaj więcej
Bydło mleczne

24 roboty doją 800 krów o stałych porach. Jak to działa?

  Klaus Jakobsen widzi swoją przyszłość w hodowli bydła mlecznego. Ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników zdecydował się na dojenie partiami. Aż 24 roboty udojowe doją 800 krów o stałych porach.

czytaj więcej

DeLaval i John Deere łączą siły dla zrównoważonej produkcji mleka

Centrum Zrównoważonej Produkcji Mleka (Milk Sustainability Center – MSC), to cyfrowy ekosystem, którego celem jest pomaganie rolnikom w poprawie efektywności w produkcji mleka i zrównoważonego rozwoju ich gospodarstw. Stoją za nim firmy John Deere, DeLaval i Dairy Data Warehouse.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)