Rynek wietnamski otwarty dla polskiej wołowiny. Czy to dobry kierunek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek wietnamski otwarty dla polskiej wołowiny. Czy to dobry kierunek?

19.09.2023autor: Dorota Kolasińska

  To kolejna dobra informacja dla producentów bydła mięsnego. Niedawno poinformowano o otwarciu rynku Chin, Tajlandii i Turcji na polskie produkty.

- Służby weterynaryjne Wietnamu zatwierdziły świadectwo weterynaryjne dla mięsa wołowego i produktów z mięsa wołowego eksportowanych z Polski do Wietnamu. Jest to wynik intensywnych kontaktów Polski z resortem rolnictwa Wietnamu, w tym rozmów kierownictwa MRiRW w ramach polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa – podał resort rolnictwa.

Im więcej otwiera się rynków zbytu, poza UE, tym więcej alternatywnych możliwości sprzedaży wołowiny i stabilniejsze ceny bydła w skupie dla polskich hodowców. Rynek unijny wywiera największy wpływ na polskie stawki, gdyż większość naszego mięsa trafia do UE. Im więcej zostanie wyeksportowane poza UE, tym większa szansa na stabilną i korzystną sytuację.  

Polska od wielu lat zabiega o rynki azjatyckie, które szybko się rozwijają, a spożycie mięsa jest tam wysokie. Z powodzeniem udało się już wywalczyć miejsce dla wołowiny na rynku tajlandzkim i chińskim.

- Wietnam jest jednym z priorytetowych i najbardziej perspektywicznych rynków w zakresie współpracy rolnej. Obecnie jest głównym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych wśród państw z Azji Południowo-Wschodniej – dodaje MRiRW.

r e k l a m a

Wizyta wietnamskich służb weterynaryjnych

- Kilka miesięcy w ramach działań Funduszu Promocji Mięsa Wołowego służby weterynaryjne z Wietnamu wizytowały hodowle bydła mięsnego, w tym gospodarstwo Jacka Klimzy i zakłady zajmujące się przetwórstwem mięsa. Dzisiaj wiemy, że wspólne wysiłki branży, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego przyniosły efekty i Wietnam zatwierdził wzór świadectwa weterynaryjnego dla importu polskiej wołowiny. To kolejny rynek obok Chin, Tajlandii oraz Turcji do którego uzyskaliśmy dostęp – komentuje Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

W ciągu pierwszych 7 miesięcy 2023 roku Wietnam sprowadził 356,4 tys. ton mięsa i przetworów mięsnych o wartości 723,03 mln USD, co oznacza wzrost wolumenowy o 1,6%, ale wartościowy spadek o 8,4% w porównaniu do roku poprzedniego. W lipcu Wietnam sprowadził mięso i przetwory mięsne z 44 rynków całego świata. Na rynku wietnamskim polska wołowina będzie konkurować z mięsem pochodzącym przede wszystkim z Indii, Rosji, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Korei. Wietnam promuje wśród importerów handel z państwami należącymi do UE.

W Wietnamie opłacalność produkcji bydła mięsnego jest na niskim poziomie. Ceny w skupie w ostatnim czasie spadły do najniższego poziomu od kilku lat. Na początku 2022 roku cena skupu mięsa bawolego wynosiła ponad 90 000 VND/kg (16 zł/kg), a do końca 2022 roku cena spadła do 60 000 VND/kg 10,37 zł/kg). Spadła także cena bydła mięsnego z 90-93 tys. VND/kg do ok. 80 tys. VND/kg (14,30 zł/kg). Był czas, gdy cena bydła mięsnego spadła poniżej 70 000 VND/kg (12,51 zł/kg).

Wietnamczycy za wołowinę w sklepie płacą około 180-200 tys. VND/kg (32-38 zł/kg).

Wietnam – rynek dla polskiej wołowiny?

- Wietnam to ósmy pod względem ludności kraj Azji, który liczy blisko 100 mln mieszkańców. Wietnam jest pierwszym partnerem dla Polski wśród obiorców polskiej żywności z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Polska odnotowuje jednak ujemne saldo wymiany towarami rolno-spożywczymi z Wietnamem. Polska eksportuje do Wietnamu głównie mąkę, grysiki, granulki z mięsa i podrobów oraz ryb, filety rybne i inne mięso rybie, mięso i jadalne podroby z drobiu. Wietnam jest gęsto zaludnionym krajem, silnie rozwijającym się od połowy lat 80 i o dużym potencjale rozwojowym. To 36 gospodarka świata, przed którą stoją dobre perspektywy na najbliższe lata. Kraj posiada młodą siłę roboczą na skutek dynamicznych zmian demograficznych. Populacja zwiększyła się w ciągu ponad trzech dekad o 35 mln osób. Aż 70 proc. ludności to osoby poniżej 35 roku życia. W ramach FPMW kilka miesięcy temu finansowaliśmy wizytę służb weterynaryjnych Wietnamu, które kontrolowały polskie hodowle bydła oraz zakłady przetwórcze. To kolejny rynek w ostatnim czasie otwarty dla polskich eksporterów. Teraz piłka jest po stronie biznesu, nasza rola się na tym kończy. My wspieramy otwieranie rynków, znoszenie barier i ułatwianie kontaktów – dodaje Zarzecki.

dkol

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Umowa o wolnym handlu – UE a Australia. Który sektor jest zagrożony?

Zdaniem Copa-Cogeca ustępstwa, na jakie idzie Bruksela, stanowią poważne zagrożenie dla unijnych producentów cukru i wołowiny. Mowa tu o kończących się już negocjacjach w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Tajlandia otwiera się na polską wołowinę. Audyt się powiódł!

Polska zyskuje coraz więcej rynków zbytu wołowiny poza Unią Europejską. Tym razem udało się wywalczyć dostęp do kolejnego azjatyckiego rynku! 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Polska wołowina jedzie do Chin – jakie wymagania dot. kontroli i kwarantanny oraz jakości mięsa?

Polska wołowina pojedzie do Państwa Środka, jednak musi spełnić wymagania chińskich władz zgodnych z przepisami ustawowymi i wykonawczymi oraz rozporządzeniami Głównego Urzędu Celnego Chińskiej Republiki Ludowej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP w sprawie kontroli, kwarantanny i wymagań weterynaryjnych importowanej wołowiny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)