Umowa o wolnym handlu – UE a Australia. Który sektor jest zagrożony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa o wolnym handlu – UE a Australia. Który sektor jest zagrożony?

29.10.2023autor: wk

Zdaniem Copa-Cogeca ustępstwa, na jakie idzie Bruksela, stanowią poważne zagrożenie dla unijnych producentów cukru i wołowiny. Mowa tu o kończących się już negocjacjach w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią.

Rolnictwo to nie karta przetargowa

Zagrożenie dla unijnych producentów wołowiny i cukru stanowią nadmierne ustępstwa, na które przystaje Bruksela. Rolnictwo to nie karta przetargowa w doprowadzeniu do końca umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Australią.

Do wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej i komisarza ds. handlu, a także do Janusza Wojciechowskiego komisarza ds. rolnictwa, szefowie Copa Christiane Lambert i Cogeca Ramon Armengol napisali list, odnoszący się do kończących się już negocjacji w umowie o wolnym handlu z Australią.

- W czasie, gdy sektory te znajdują się pod ogromną presją wewnętrzną oraz skumulowanego wpływu już zawartych umów handlowych stwierdzamy, że jakikolwiek znaczący dostęp do tych rynków, zgodnie z tym, co oczekują nasi koledzy z Australii, jest nie do przyjęcia i byłby bardzo źle przyjęty przez naszą wspólnotę rolniczą – czytamy w piśmie szefów Copa-Cogeca.

r e k l a m a

W tej sprawie trzeba zabrać także pod uwagę wpływ dwustronnych umów handlowych zawieranych przez Wielką Brytanię, w ich efekcie rynek Unii Europejskiej jest narażony na podwójny wolumen napływu tych samych towarów. Copa-Cogeca podkreśla, że importerzy muszą być zobligowani do spełnienia wymagających i kosztowych unijnych standardów produkcji.

Australia chce mieć dostęp do unijnego rynku

Podczas negocjacji Australia chce przede wszystkim, uzyskać znaczący dostęp do unijnych rynków rolnych, o tym fakcie bardzo dobrze wiedzą polscy hodowcy, którzy już od dawno alarmowali o tym Komisję Europejską, a suma przyznanych w ostatnim czasie i latach koncesji handlowych osiągnęła już swój szczytowy poziom.

– Widzimy presję na sektor wołowiny ze strony kolejnych negocjowanych przez Komisję Europejską umów o wolnym handlu. Kontyngenty w pojedynczych umowach może nie robią dużego wrażenia. Jednak jak zsumuje je wszystkie to widać ogromny problem – mówi Jacek Zarzecki Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Australia to jeden z największych producentów oraz eksporterów wołowiny na świecie. Więcej o rynku możecie przeczytaj TUTAJ: Wielki comeback wołowiny w Australii - produkcja zaczyna się ożywiać!

Największe obszary produkcji wołowiny w Australii znajdują się głównie w stanach takich jak Queensland, Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Australia Zachodnia. Australijska wołowina jest eksportowana na wiele rynków, w tym do Stanów Zjednoczonych, Chin i Japonii.



wk
fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE i Australią: czy unijny rynek cukru i wołowiny jest bezpieczny?

Nie będzie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią. Kością niezgody stało się rolnictwo i żądania strony australijskiej na większy dostęp do unijnego rynku wołowiny, jagnięciny i cukru. To dobra informacja dla europejskich rolników.  

czytaj więcej
Bydło mięsne

Rynek wietnamski otwarty dla polskiej wołowiny. Czy to dobry kierunek?

  To kolejna dobra informacja dla producentów bydła mięsnego. Niedawno poinformowano o otwarciu rynku Chin, Tajlandii i Turcji na polskie produkty.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Bezcłowy import wołowiny do UE zagraża europejskim hodowcom. Pojawia się poważny problem

Negocjacje nad umową o wolnym handlu z krajami Mercosur nie posuwają się do przodu i istnieje szansa, że nie będzie ona ratryfikowana. Niestety, KE rozmawia z innymi krajami, co stanowi spore zagrożenie dla unijnych hodowców bydła mięsnego. Zwracają oni uwagę, że gdy zliczy się wszystkie przyznane już kontyngenty bezcłowe i te planowane, to robi się poważny problem…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)