r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Umowa o wolnym handlu – UE a Australia. Który sektor jest zagrożony?
Umowa o wolnym handlu – UE a Australia. Który sektor jest zagrożony?
29.10.2023autor: wk
Zdaniem Copa-Cogeca ustępstwa, na jakie idzie Bruksela, stanowią poważne zagrożenie dla unijnych producentów cukru i wołowiny. Mowa tu o kończących się już negocjacjach w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią.
Rolnictwo to nie karta przetargowa
Zagrożenie dla unijnych producentów wołowiny i cukru stanowią nadmierne ustępstwa, na które przystaje Bruksela. Rolnictwo to nie karta przetargowa w doprowadzeniu do końca umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Australią.
Do wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej i komisarza ds. handlu, a także do Janusza Wojciechowskiego komisarza ds. rolnictwa, szefowie Copa Christiane Lambert i Cogeca Ramon Armengol napisali list, odnoszący się do kończących się już negocjacji w umowie o wolnym handlu z Australią.
- W czasie, gdy sektory te znajdują się pod ogromną presją wewnętrzną oraz skumulowanego wpływu już zawartych umów handlowych stwierdzamy, że jakikolwiek znaczący dostęp do tych rynków, zgodnie z tym, co oczekują nasi koledzy z Australii, jest nie do przyjęcia i byłby bardzo źle przyjęty przez naszą wspólnotę rolniczą – czytamy w piśmie szefów Copa-Cogeca.
r e k l a m a
With the EU🇪🇺 - Australia🇦🇺 FTA negotiations in the final crunch and with high pressure on 🇪🇺for more concessions vis a vis the market access for some of the most sensitive products such as beef, sheep meat & sugar - @COPACOGECA sent a📩to EVP @VDombrovskis & Commissioner @jwojc… pic.twitter.com/vnCdcKJ7Vk
— COPA-COGECA (@COPACOGECA) October 26, 2023
W tej sprawie trzeba zabrać także pod uwagę wpływ dwustronnych umów handlowych zawieranych przez Wielką Brytanię, w ich efekcie rynek Unii Europejskiej jest narażony na podwójny wolumen napływu tych samych towarów. Copa-Cogeca podkreśla, że importerzy muszą być zobligowani do spełnienia wymagających i kosztowych unijnych standardów produkcji.
Australia chce mieć dostęp do unijnego rynku
Podczas negocjacji Australia chce przede wszystkim, uzyskać znaczący dostęp do unijnych rynków rolnych, o tym fakcie bardzo dobrze wiedzą polscy hodowcy, którzy już od dawno alarmowali o tym Komisję Europejską, a suma przyznanych w ostatnim czasie i latach koncesji handlowych osiągnęła już swój szczytowy poziom.
– Widzimy presję na sektor wołowiny ze strony kolejnych negocjowanych przez Komisję Europejską umów o wolnym handlu. Kontyngenty w pojedynczych umowach może nie robią dużego wrażenia. Jednak jak zsumuje je wszystkie to widać ogromny problem – mówi Jacek Zarzecki Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Największe obszary produkcji wołowiny w Australii znajdują się głównie w stanach takich jak Queensland, Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Australia Zachodnia. Australijska wołowina jest eksportowana na wiele rynków, w tym do Stanów Zjednoczonych, Chin i Japonii.
Exportações de carne bovina nas últimas décadas... Eis que surge o Brasil! pic.twitter.com/SOYjGAXivM
— Fabiano R. Tito Rosa (@fabianortr) October 24, 2023
wk
fot: envato.elements
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a