Polska wołowina jedzie do Chin – jakie wymagania dot. kontroli i kwarantanny oraz jakości mięsa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska wołowina jedzie do Chin – jakie wymagania dot. kontroli i kwarantanny oraz jakości mięsa?

12.07.2023autor: Dorota Kolasińska

Polska wołowina pojedzie do Państwa Środka, jednak musi spełnić wymagania chińskich władz zgodnych z przepisami ustawowymi i wykonawczymi oraz rozporządzeniami Głównego Urzędu Celnego Chińskiej Republiki Ludowej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP w sprawie kontroli, kwarantanny i wymagań weterynaryjnych importowanej wołowiny.

Zgodnie z nowymi zapisami dot. nadzoru i bezpieczeństwa importowej wołowiny powstał szereg wymagań dotyczących kontroli, kwarantanny i higieny weterynaryjnej, które musi spełnić produkt, aby opuścić nasz kraj i trafić na chińskie stoły.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez chińskie władze polska wołowina dopuszczona do eksportu to produkt mrożony, bez kości, pochodzący ze zwierząt w wieku poniżej 30 miesięcy (mięśnie szkieletowe po uboju i wykrwawieniu bydła w celu usunięcia sierści, wnętrzności, głowy i ogona oraz kończyn (poniżej nadgarstka i stawów).

Warto dodać, że na rynek chiński nie pojadą takie elementy jak: mięśnie policzków, mięśnie głowy, mięśnie przepony, mięso mielone, mięso mielone, mięso mielone, skrawki, mięso odkostnione mechanicznie i wołowe produkty uboczne nie mogą być eksportowane do Chin. Ponadto należy usunąć końcowe jelito kręte, grasicę, śledzionę, migdałki, czaszkę wraz z mózgiem, oczy, zwój nerwu trójdzielnego, rdzeń kręgowy i kręgosłup łącznie ze zwojem korzenia grzbietowego.

r e k l a m a

Jakie wymagania dla zakładów ubojowych?

Zgodnie z opublikowanym dokumentem przedsiębiorstwa produkcyjne (w tym przedsiębiorstwa zajmujące się ubojem, rozbiorem, przetwarzaniem i magazynowaniem) eksportujące wołowinę do Chin powinny znajdować się pod nadzorem polskich urzędników i spełniać wymagania odpowiednich przepisów weterynaryjnych i sanitarnych Chin, Polski i Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa produkujące wołowinę wywożoną do Chin podlegają rejestracji w Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej, a wołowina wyprodukowana przez przedsiębiorstwa zatwierdzone do rejestracji może być wywożona wyłącznie do Chin od daty rejestracji.

Jakie wymagania dla zwierząt?

Zwierzęta muszą być urodzone, odchowane i zabite w Polsce, daty i miejsca powinny być dostępne dla służb weterynaryjnych. Bydło nie może pochodzić z gospodarstwa z ryzykiem, podejrzeniem lub potwierdzonym przypadkiem BSE.

Bydło nie mogło chorować na wściekliznę rzekomą, brucelozę, gorączkę Q, gruźlicę, paratuberkulozę, wąglika, wirusową biegunkę/chorobę błony śluzowej bydła, kampylobakteriozę narządów płciowych bydła, chorobę zakaźną nosa i tchawicy bydła, w ciągu 12 miesięcy przed ubojem, a także białaczkę bydlęcą, guzowatą chorobę skóry bydła, krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną, gorączkę doliny Rift i pasterellozę, brak anplasmozy bydła, babeszjozy bydła i klinicznymi przypadkami włośnicy bydła w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed ubojem.

Bydło nie może być szczepione żywą szczepionką przeciwko wąglikowi przez co najmniej 14 dni przed ubojem i przeciwko zakaźnemu zapaleniu płuc bydła w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Ponadto wołowina nie może pochodzić od zwierząt u których stosowano leki weterynaryjne i (lub) dodatki paszowe zakazane w Chinach i/lub Polsce. Chiny również nie będą akceptować mięsa, które wyprodukowano w oparciu o mączkę mięsno-kostną i skwarkami pochodzącymi od przeżuwaczy.

Ponadto bydło w czasie transportu do i na terenie ubojni nie może mieć kontaktu z: innymi gatunkami zwierząt; bydłem niespełniającym wymogów protokołu; bydłem i innymi zwierzętami wyprodukowanymi przez producentów niespełniających wymogów rejestracyjnych określonych w przepisach strony chińskiej.

Skąd może pochodzić wołowina?

Mięso może pochodzić z miejsc, które nie zostały objęte ograniczeniami kwarantanny ani monitoringiem w związku z występowaniem chorób epidemicznych przewidzianych przez Chiny, polskie przepisy dotyczące zdrowia zwierząt oraz Światową Organizację Zdrowia Zwierząt na 6 miesięcy przed ubojem.

Dodatkowo ubój, rozbiór, przetwarzanie i przechowywanie może się odbywać jedynie przez przedsiębiorstwa zatwierdzone przez Chiny, które pochodzące z gospodarstw, które spełniają wymagania kontroli i kwarantanny, a badania przedubojowe i poubojowe są przeprowadzane zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawowymi i wykonawczymi Chin i Polski.

Ubite bydło ma być zdrowe, bez klinicznych objawów chorób zakaźnych lub pasożytniczych, bez zmian patologicznych w tuszy i narządach, z których tkanki limfatyczne i gruczołowe tuszy zostały usunięte. Jednym z ważnych wymagań jest również fakt, że w produkcji wołowiny eksportowanej do Chin nie stosowano metody ogłuszania polegającej na wtłaczaniu sprężonego powietrza lub gazu do jamy mózgu ani metody przebijania rdzenia kręgowego.

Wymagania przechowywania mięsa i jego jakości

Chińskie władze zaznaczają, że tusze bydlęce powinny być wstępnie schłodzone i dojrzewać przez co najmniej 24 godziny w temperaturze powyżej 2°C po uboju i przed odkostnieniem. Wartość pH środka mięśnia najdłuższego grzbietu tuszy dojrzewającej ma wynosić poniżej 6,0. Wołowina nie może być skażona mikroorganizmami chorobotwórczymi.

Mięso ma być badane pod kątem pozostałości leków weterynaryjnych, pestycydów, metali ciężkich, trwałych zanieczyszczeń organicznych oraz innych substancji toksycznych i szkodliwych, zgodnie z limitami w chińskich, polskich przepisach i regulacjach oraz międzynarodowych standardach.

W zamrażarce lub chłodni do przechowywania wołowiny powinno znajdować się specjalne miejsce do przechowywania wołowiny eksportowanej do Chin i wyraźnie oznakowane.

Wymagania dotyczące certyfikatów

Do każdego kontenera wołowiny eksportowanej do Chin musi być dołączony co najmniej jeden oryginał weterynaryjnego świadectwa zdrowia, który potwierdza, że ​​partia produktów jest zgodna z odpowiednią treścią chińskich i polskich ustaw i rozporządzeń w zakresie weterynarii i zdrowia publicznego oraz protokołów dwustronnych.

Weterynaryjne świadectwo zdrowia sporządzone jest w języku chińskim, polskim i angielskim (przy wypełnianiu treści świadectwa wymagany jest język angielski). Format i treść weterynaryjnego świadectwa zdrowia muszą zostać wcześniej zatwierdzone przez obie strony.

Strona polska powinna przekazać stronie chińskiej informacje takie jak odcisk stempla kontroli i kwarantanny, wzór weterynaryjnego świadectwa zdrowia, wykaz lekarzy weterynarii uprawnionych do wiz i odpowiadający im styl podpisu, opis znaku zabezpieczającego przed fałszerstwem, oraz nazwę adresu e-mail, na który mają zostać wysłane elektroniczne informacje o certyfikacie do strony chińskiej w celu zarejestrowania (jeśli dotyczy). Jeżeli wysyłane są informacje elektroniczne zawarte w certyfikacie, należy je przesłać do chińskich organów celnych kanałem wyznaczonym przez stronę chińską w ciągu 48 godzin od wystawienia certyfikatu. W przypadku jakiejkolwiek zmiany lub zmiany strona chińska zostanie o tym powiadomiona z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Ponadto strona polska powinna terminowo przesyłać stronie chińskiej drogą oficjalną drogą elektroniczną informacje o wydanym weterynaryjnym świadectwie zdrowia, tak aby strona chińska mogła je zweryfikować przy imporcie, a strona polska powinna zapewnić, że informacje elektroniczne są dokładne i bezpieczne.

Wymagania dotyczące pakowania, przechowywania, transportu i etykietowania

Jak wynika z dokumentu wołowina eksportowana do Chin powinna być wołowiną spełniającą krajowe normy bezpieczeństwa żywności w Chinach oraz normy polskie i unijne. Opakowanie powinno wskazywać kraj pochodzenia, nazwę produktu, numer rejestracyjny producenta i numer partii produkcyjnej w języku chińskim i angielskim lub chińskim i polskim. Ponadto konieczne jest umieszczenie daty produkcji (rok/miesiąc/dzień), okres przydatności do spożycia, temperatury przechowywania itp. oraz nanieść (wkleić lub wydrukować) znaki urzędowej kontroli i kwarantanny. Pakowane produkty mięsne powinny również spełniać wymagania chińskich przepisów ustawowych, wykonawczych i norm dotyczących etykietowania żywności paczkowanej.

Przechowywanie i transport mrożonej wołowiny powinno odbywać się w odpowiednich warunkach temperaturowych, a temperatura w środku nie powinna być wyższa niż -15°C.

Po załadowaniu eksportowanej do Chin wołowiny do kontenera nakładana jest pieczęć pod nadzorem weterynaryjnego świadectwa zdrowia. Opakowanie nie może być otwierane i wymieniane podczas transportu.

dkol

 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Rynek wietnamski otwarty dla polskiej wołowiny. Czy to dobry kierunek?

  To kolejna dobra informacja dla producentów bydła mięsnego. Niedawno poinformowano o otwarciu rynku Chin, Tajlandii i Turcji na polskie produkty.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Jak hodować bydło mięsne ekologicznie? Odpowiadają autorzy "Ksawery z gospodarstwa"

Od ponad 20 lat Piotr Zdziarski prowadzi gospodarstwo z hodowlą bydła w ekologii. Zdobytą w tym czasie wiedzą dzieli się w Internecie, gdzie na kanale "Ksawery z gospodarstwa" wraz z synem pokazują i podpowiadają, jak gospodarować ekologicznie, ale nowocześnie, profesjonalnie i z zyskiem.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Tajlandia otwiera się na polską wołowinę. Audyt się powiódł!

Polska zyskuje coraz więcej rynków zbytu wołowiny poza Unią Europejską. Tym razem udało się wywalczyć dostęp do kolejnego azjatyckiego rynku! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)