Jesienne szczepienie cieląt – postępowanie ze zwierzętami, szczepionkami i strzykawkami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jesienne szczepienie cieląt – postępowanie ze zwierzętami, szczepionkami i strzykawkami

07.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  Jesienne odsadzanie i transport mogą być okresem dużego stresu dla cieląt, a to jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowalności młodych zwierząt. Co zrobić żeby stres był jak najmniejszy, a chorób w oborze było jak najmniej? Zobacz, jak prawidłowo postępować ze szczepionką, igłą, strzykawką i samym zwierzęciem, aby użyte szczepionki zadziałały zgodnie z przeznaczeniem.

Zwierzęta po długim transporcie są najprawdopodobniej wyczerpane, pozbawione składników odżywczych i znacznie bardziej podatne na choroby. Jeśli są od razu po odsadzeniu to ryzyko zachorowania jest jeszcze wyższe.

Przyjazd cieląt do gospodarstwa i szczepienie bydła

Gdy zwierzęta przyjadą do gospodarstwa i schodzą z ciężarówki, oceń i zapisz ich stan zdrowia oraz wszystko, co wymaga natychmiastowej uwagi. Pamięć dobra, ale krótka, dlatego zapis się przydaje.

Nie należy szczepić od razu, lepiej zostawić zwierzęta, które nie wykazują żadnych objawów przez 24-72 godziny aby odpoczęły. Wówczas najlepiej zadać im siano i dać stały dostęp do wody. Te kilkadziesiąt godzin pozwoli na odpoczynek od stresu wywołanego podróżą.

Gdy zwierzęta odpoczną możesz zabrać się za szczepienia. Pamiętaj, że szczepienie to również stres, a organizm musi mieć siłę na odpowiedź immunologiczną. Wszystkie zabiegi zdrowotne zwierząt powinny być rejestrowane i dokumentowane.

r e k l a m a

Jak przechowywać szczepionki dla bydła?

Przeczytaj etykietę i postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi zastosowań, wytycznymi dotyczącymi przechowywania, podawania, dawkowania i innymi instrukcjami. Najważniejsze jest to aby nie narażać szczepionek na warunki wykraczające poza zakres temperatur podany na etykiecie, w tym na zamarzanie, ani na działanie światła słonecznego i wysokich temperatur.

Wrażliwe na światło produkty stosowane w ochronie zdrowia zwierząt należy transportować i w razie potrzeby przechowywać w lodówce z okładami z lodu. Użyj ręcznika lub tekturowej przekładki, aby zapobiec kontaktowi produktów z woreczkami z lodem. Niektóre produkty zdrowotne dla zwierząt można bezpiecznie zamrażać i rozmrażać, inne natomiast uwalniają endotoksyny, jeśli zostaną zamrożone i rozmrożone, co może być szkodliwe i powodować poważne komplikacje, łącznie ze zgonem cielęcia.

Jeżeli konieczne jest wymieszanie szczepionki lub produktu leczniczego dla zwierząt, należy mieszać tylko tyle, ile można zużyć w ciągu godziny lub krócej. Niektóre produkty po zmieszaniu zachowują ważność przez ograniczony czas, więc mieszanie ich podczas użycia pomaga zapewnić ich skuteczność i zapobiec marnowaniu produktu w przypadku nieprzewidzianych opóźnień.

Zachowaj ostrożność podczas wstrząsania/mieszania, nawet jeśli na etykiecie zalecono „dobrze wymieszać”. Energiczne potrząsanie może uszkodzić produkt, uwalniając endotoksyny. Najlepszym sposobem na wymieszanie jest obracanie go w dłoniach, poruszanie nim po fiolce zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a następnie kilkukrotne obrócenie do góry nogami.

Strzykawki – powinny być opisane i dezynfekowane

Oznacz swoje strzykawki i przypisz osobne strzykawki do konkretnych produktów. Nieumyślne mieszanie produktów zdrowotnych dla zwierząt lub narażanie produktów na zanieczyszczenie krzyżowe ze strzykawek może mieć niekorzystne skutki dla działania preparatów.

Odkażaj strzykawki i sprzęt wielokrotnego użytku za pomocą wrzątku lub pary. Do czyszczenia strzykawek nie należy używać detergentów (mydeł) ani środków dezynfekcyjnych (alkoholi). Produkty te mogą pozostawić resztki, które przy następnym użyciu mogą zadziałać niekorzystnie na działanie preparatów.

Wykorzystanie igieł

Podczas sporządzania produktów zdrowotnych dla zwierząt należy zawsze używać nowej, sterylnej igły, aby uniknąć zanieczyszczenia produktu pozostawionego w butelce (!), co może spowodować, że stanie się on bezużyteczny.

Zmieniaj igły co 10-15 nakłuć i/lub przy każdym ponownym napełnieniu strzykawki lub jeśli igły są zanieczyszczone, stępione, mają zadzior lub wygięcie. Igły są tanie w porównaniu do kosztów szczepionek i zdrowia zwierząt oraz dalszych komplikacji!

Oprac. dkol na podst. beefmagazine.com

Fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rejestr wypasu - nie zapomnij złożyć załączników do wniosku o płatności bezpośrednie i ekoschematy!

Jeżeli złożyłeś wniosek o płatności bezpośrednie i chcesz skorzystać z Dobrostanu zwierząt oraz praktyki uwzględniającej korzystanie przez zwierzęta z pastwiska, musisz złożyć stosowny rejestr! Do kiedy czas?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny skupu bydła: wyższa podaż krów, niższa byków. Jak stawki?

Stawki za bydło w skupach lokalnie skaczą. Zakłady narzekają na nadpodaż krów słabej jakości i niższą podaż byków. Rolnicy czekają na wyższe ceny. Sprawdź, ile w tym tygodniu ubojnie płacą za bydło!

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: panika wpływa negatywnie na stawki. Który zakład poddał się presji importerów?

Było więcej niż pewne, że sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzeniającymi się chorobami bydła w UE wpłynie na ceny bydła w Polsce. Jak to wygląda w tym tygodniu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)