Z artykułu dowiesz się
- ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy?
- kiedy można się spodziewać podwyżek?
- jakie są ceny bydła w zakładach?
- ile płacą w skupie?
- dlaczego ceny bydła spadają?
Z artykułu dowiesz się
Sytuacja zarówno polskich gospodarstw utrzymujących bydło mięsne, ale także zakładów skupujących żywiec wołowy robi się coraz gorsza. Polska wołowina, mimo, że dobrej jakości, nie sprzedaje się na rynku unijnym tak dobrze jak kiedyś. Po pierwsze jest to wynik zwiększonych ubojów w Hiszpanii, Portugalii i Francji, co z kolei wynika z obaw, które wywołuje nadchodząca wielkimi krokami susza. Zabezpieczenie bazy paszowej w wielu państwach na południu Europy może być problematyczne. Powoduje to decyzje o brakowaniu wielu stad. Brak deszczu to niestety brak pasz i obniżone plony. Wołowiny, nieco tańszej niż polska na rynku europejskim pojawiło się sporo, a dodatkowym czynnikiem, który ogranicza handel jest fakt, że wiele ubojniom w całej UE nie udało się opróżnić magazynów. Jak wynika z danych Meat Market Observatory największy spadek cen w ostatnich dniach zanotowano w Polsce, Francji, Hiszpanii i na Litwie.
Niestety handel nadal stoi. Zakłady postawione pod ścianą, zmuszone są do obniżek. Podobnie jak rolnik, chcą wyjść na swoje. Jak twierdzą skupujący i tak handlują na dość niskiej marży, w porównaniu do ostatnich miesięcy. Koszty przytłaczają, nie tylko zakłady, ale też rolników.
Ceny bydła w Polsce kolejny tydzień z rzędu lecą na łeb na szyję. Tym razem większość zakładów obniżyła stawki od 30 do nawet 80 gr/kg za wszystkie klasy. Obniżek dokonują nawet zakłady, które od kilku miesięcy nie zmieniały stawek za żywiec.
W tym tygodniu zakłady płacą średnio za byki w klasie R 20,49 zł/kg w wbc, za jałówki w klasie R 21,16 zł/kg wbc i krowy w klasie R 18,06 zł/kg. Niestety jest także wiele skupów, które płacą znacznie mniej. Sytuacja jest coraz gorsza. Miejmy nadzieję, że nie spełnią się prognozy analityków, którzy w styczniu zapowiedzieli, że rynek musi się przygotować na obniżki przez cały 2023 r., a pod koniec br. stawka wyniesie nieco ponad 8 zł/kg w wadze żywej...
Resort rolnictwa zabiega o rozszerzenie możliwości eksportowych na rynek państw trzecich. W MRiRW odbyły się rozmowy na temat finalizacji procedur dostępowych dla wołowiny, która miałaby trafić na rynek wietnamski. To nie koniec, gdyż odbyły się również rozmowy z przedstawicielami Izraela.
dkol
Fot. Kolasińska
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy