Ceny bydła mięsnego: presja na obniżki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła mięsnego: presja na obniżki

09.05.2023autor: Dorota Kolasińska

Importerzy wymuszają obniżki cen wołowiny z polskich zakładów. Niektóre z nich idą za unijnym trendem i obniżają stawki, na szczęście nie wszystkie. Ile płacą zakłady w tym tygodniu?

Z artykułu dowiesz się

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • dlaczego ceny bydła spadają?

Ceny bydła mięsnego w prawie całej UE spadają. Według Meat Market Observatory średnio za młode byki w klasie R europejskie zakłady pod koniec kwietnia płaciły średnio 4,95 euro za kg w wadze poubojowej. Z tej samej tabeli cen wynika, że w Polsce za buhaje płaci się o 10 eurocentów mniej niż w UE.

Podobnie dzieje się za Odrą, jednak spadki nie są duże. Według giełdy VEZG niemieckie zakłady płacą za byki średnio 4,7 euro/kg w wbc, za jałówki 4,8 euro za kg, a za krowy od 4,2 do 4,4 euro za kg. Popyt zaspokaja podaż, chociaż w ostatnim tygodniu zakłady lekko opuściły ceny - o 5 eurocentów. Utrzymuje się natomiast stały i dość wysoki popyt na krowy mięsne. 

Ceny bydła na krajowym rynku

Niektóre zakłady postanowiły obniżyć w tym tygodniu stawki za byki, największa obniżka wynosiła 30 gr/kg. Pracownicy skupów twierdzą, że obniżki wymuszają zagraniczni kontrahenci, gdyż ceny w UE spadają. 

Średnio zakłady płacą za byki w klasie R 21,27 zł/kg, a w klasie O 20,74 zł/kg. Ceny jałówek się nie zmieniły i nadal ubojnie płacą za nie średnio 21,78 zł/kg w klasie R i 20,96 zł/kg w klasie O. Ceny krów również nie uległy zmianie i zakłady płacą za nie 18,44 zł/kg za klasę R i około 18,16 zł/kg w klasie O. Rolnicy się targują i mają powód, bo bydła mięsnego w Polsce wcale nie jest tak dużo. 

dkol

Fot. Kolasińska 

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 



r e k l a m a
dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny skupu bydła: kolejny trudny tydzień

Na razie nie zapowiada się na poprawę sytuacji. Niektóre zakłady ubojowe znów obniżyły ceny byków, jałówek i krów. Gdzie płacą najwięcej w tym tygodniu? 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła - zapaść jest blisko, a obniżki znów duże

Sytuacja robi się nerwowa. Mięsa w chłodni coraz więcej, a ceny importerów coraz niższe. Obniżki w wielu zakładach sięgają kilkudziesięciu groszy za kg... Dlaczego UE nie chce polskiej wołowiny? 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny skupu bydła – spadki są spore, a handel stoi

W tym tygodniu zakłady płacą za byki, jałówki i krowy znacznie mniej niż w ubiegłym notowaniu. Importerzy wymusili na zakładach obniżki. Ile płacą ubojnie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)