Z artykułu dowiesz się
- ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
- jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
- jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie
Z artykułu dowiesz się
- Im większe ilości, tym większa możliwość negocjacji ceny – tłumaczą pracownicy skupów, którzy już podnieśli stawki do 17,5 zł/kg byka w klasie R. To nie koniec, bo to tylko oficjalne cenniki. W rzeczywistości skupy podkradają sobie bydło sprzed nosa oferując rolnikom ceny wyższe, sięgające 18-18,5 zł kg. Ceny jałówek i krów również idą do góry, ale nieco spokojniej. O byki na krajowym rynku toczy się walka. Niestety mniejsze podmioty nie mogą pozwolić sobie na takie stawki.
Nawet Ci, którzy mówili na początku, że „nie będziemy brać udziału w tym teatrzyku”, teraz nie mają już wyjścia, bo jeśli stawek nie podniosą, to nic nie kupią.
- Rolnicy wcale nie są tacy zadowoleni z tych cen, twierdzą, że to jeszcze za mało. Mówią, że koszty produkcji tak wzrosły, że i tak wychodzą na zero – mówi pracownik skupu bydła. Nic dziwnego, że rolnicy nie pieją z zachwytu, bo wystarczy sprawdzić notowania cen nawozów, które teraz trzeba rozsiać. Stawki wzrosły od wiosny niekiedy o 100 %.
Czekamy co będzie dalej, czy stawki przekroczą 20 zł/kg?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 16,68 zł/kg, za byka w klasie O 16,24 zł/kg wbc.
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy