Z artykułu dowiesz się
- ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy?
- kiedy można się spodziewać podwyżek?
- jakie są ceny bydła w zakładach?
- ile płacą w skupie?
- dlaczego ceny bydła spadają?
Z artykułu dowiesz się
Z danych Meat Market Observatory wynika, że ceny bydła mięsnego w europejskich skupach delikatnie spadły. Zakłady płaciły średnio za młode buhaje do 24 miesięcy 4,98 euro/kg, (w Polsce wg. tych samych danych 4,72 euro/kg). Według VEZG cena młodych buhajów w kl. R wynosi 4,7 euro/kg, a jałówki są droższe jedynie o 10 eurocentów. Niemieckie ceny bydła sporo spadły w ostatnich tygodniach.
Co ciekawe z najnowszego raportu USDA wynika, że eksport wołowiny z USA do UE mocno wzrósł. Na przykład w lutym zanotowano wzrost o 59% rok do roku, co jest nieco dziwne, zważając na fakt iż amerykańska wołowina była np. pod koniec marca droższa od europejskiej o 30 eurocentów za kg.
Mimo, że wszystkie źródła wskazują na to, że pogłowie bydła w UE spada, co powinno powodować utrzymanie się wysokich cen żywca, to niestety nie podąża za tym spożycie, a tym samym zainteresowanie handlu. Portfel Europejczyków jest chudszy więc wybór pada częściej na tańsze gatunki mięsa. Ceny skupu bydła w ostatnich notowaniach spadają w całej UE, a analitycy twierdzą, że na razie ten trend się utrzyma.
Nie pozostanie to bez wpływu na krajowe ceny bydła w skupie. Według danych dot. cen bydła z MRiRW średnie ceny skupu bydła spadły o 1%. W zeszłym tygodniu krajowe ubojnie płaciły średnio za byki w wieku 12-24 miesiące 11,65 zł/kg w wadze żywej i 21,86 zł/kg w wbc. Jałówki były sprzedawane za około 11,43 zł/kg i za 22 zł/kg w wbc. Ceny krów były na poziomie 8,96 zł/kg i 18,39 zł/kg w wadze poubojowej.
Z naszej sondy wynika, że niestety trend spadkowy będzie na razie uprzykrzał życie hodowcom i pozostanie na dłużej - co najmniej do końca miesiąca. Jak twierdzą przedstawiciele skupów, gdyby tak mocno nie spadły ceny zbóż, stawki mogłyby się utrzymać. Mimo, że w tym tygodniu nie wszystkie ubojnie opuściły ceny byków, jałówek i krów, to zapowiadają obniżki na przyszły tydzień. O ile długi weekend majowy jest zapowiedzią podwyżek na rynku wieprzowiny, to niestety wołowina nie jest tak mocno poszukiwana na rozpoczęcie sezonu grillowego.
W tych zakładach, w których zdecydowano się na obniżki, stawki spadły o około 30 gr/kg w wadze poubojowej, średnio za byki w kl. R ubojnie płacą 21,20 zł/kg, za jałówki w tej samej klasie 21,6 zł/kg, a za krowy 18,40 zł/kg.
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy