Ceny bydła – poświąteczne podwyżki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – poświąteczne podwyżki

08.04.2021autor: Dorota Kolasińska

Zakłady po świątecznej przerwie odbudowują zapasy. Niewielka podaż powoduje, że stawki rosną – nie wszędzie, ale podwyżki gdzieniegdzie są spore. Ile zakłady płacą za bydło?

W zakładach ubojowych po Świętach Wielkanocnych brakuje towaru, wiele z nich podniosło cenniki, co świadczy o niewielkiej podaży na rynku i sporym zapotrzebowaniu ze strony krajowych i zagranicznych odbiorców. Średnia stawka za byki w klasie R wzrosła o 12 gr/kg wbc, ale w niektórych zakładach ceny podniesiono nawet o 50 gr/kg w wadze poubojowej. Ceny jałówek wzrosły nieco mniej niż byków, bo średnio o około 10 gr/kg. Największy wzrost cen nadal jest obserwowany w przypadku krów, gdyż zakłady średnio podniosły stawki o 20 gr/kg w wbc. 

Najwięcej za byka w klasie R zakłady płacą nawet 14,3 zł/kg, a za jałówki 14,5 zł/kg (dobre wybicie, klasa R). Można podejrzewać, że jeśli nie wydarzy się nic zaskakującego na rynku, ceny krów będą nadal rosnąć, do rozpoczęcia sezonu pastwiskowego i zwiększenia rynkowej podaży. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 13,64 zł/kg, za byka w klasie O 13,24 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,27 zł/kg, a za klasę O 12,56 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,59 zł/kg, a w klasie O za około 11,42 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,62 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,23 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


r e k l a m a
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Jak COVID-19 wpłynął na rynek wołowiny?

Rynek wołowiny okazał się wyjątkowo odporny na kryzys związany z pandemią koronawirsua. Zarówno wielkość sprzedaży za granicę jak i dochody z tego tytułu spadły w niewielkim stopniu. Polska pozostaje trzecim eksporterem tego mięsa w Unii Europejskiej. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Gdzie kupić lub zjeść wołowinę prosto od rolnika? Powstaje mapa punktów!

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w ramach projektu Najlepsza Polska Wołowina przygotowuje mapę z punktami, gdzie konsument będzie mógł kupić i zjeść wołowinę pochodzącą wprost z gospodarstwa. Na razie trwa zbiórka danych. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Niemcy z trudem pokrywają koszty hodowli opasów

Niemcy borykają się z wysoką ceną pasz, rosnącymi wymaganiami dotyczącymi dobrostanu zwierząt oraz niskimi dopłatami do młodych zwierząt. Pogłowie bydła spadnie. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)