Z artykułu dowiesz się
- jakie są prognozy na rynku?
- ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy?
- ile płacą w UE za bydło?
Z artykułu dowiesz się
W zakładach ubojowych podaż bydła jest nieco niższa, szczególnie w przypadku byków. Tydzień pracy jest skrócony, więc zakłady muszą się pospieszyć żeby wykonać założone plany. Doskonałą metodą realizacji zamierzeń są według zakładów podwyżki. Niektóre sięgają nawet 40 gr/kg w wadze poubojowej.
- Sytuacja na europejskim, w tym też polskim rynku wołowiny jest częściowo odzwierciedleniem tendencji na rynkach światowych. Odbudowywanie się produkcji u głównych światowych eksporterów mięsa wołowego sprzyja obniżkom cen wołowiny, mimo, że w UE wciąż notuje się spadki produkcji. Według Eurostatu uboje bydła w UE-27 łącznie w okresie sty-lip’22 zmalały o 1,7% r/r, natomiast KE prognozuje, że unijna produkcja wołowiny w 2022 odnotuje spadek o 0,6% r/r (wobec -0,3% r/r w 2021) a w 2023 zmaleje o 0,2% r/r. – podkreśla Mariusz Dziwulski, analityk Banku PKO BP.
Jak wynika z danych niemieckiej giełdy VEZG z dnia 7 listopada br. ceny bydła są stabilne, bez szczególnych wahań. Za krowy niemieckie zakłady płacą od 4,0-4,23 euro/kg wbc, za byki 5,05-5,17 euro/kg, a za jałówki od 4,1 do 5,15 euro za kg w zależności od klasy tuszy.
Jak wymienia ekspert Banku PKO BP polski eksport mięsa wołowego (świeżego i mrożonego) w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 zmalał o 6,6% r/r. Jak twierdzi, stało się to wskutek spadku sprzedaży wołowiny do Włoch, Holandii i Wlk. Brytanii.
Warto zaznaczyć, że jednocześnie wzrosła jego wartość (wzrost cen wołowiny). KOWR w analizie eksportu produktów rolno-spożywczych w okresie od stycznia do sierpnia wymienia, że wśród szerokiej gamy produktów eksport mięsa stanowił znaczący udział, ponadto wartość wzrosła o 38% (6,2 mld euro). W tym czasie wyeksportowano wołowinę o wartości 1,37 mld euro (co stanowi 22% całkowitego eksportu produktów mięsnych).
Spadek tonażu wyeksportowanego mięsa, według Dziwulskiego wynika częściowo z ograniczeń podażowych na rynku krajowym (spadek ubojów w okresie sty-się’22 o 2,0% r/r).
- Z jednej strony można było obserwować już stopniowe narastanie bariery popytowej na rynku wołowiny, której ceny w ostatnich kilkunastu miesiącach odnotowały solidne wzrosty. Dotyczyło to nie tylko rynku wewnętrznego. Wysokie ceny zaczęły być przeszkodą w unijnym eksporcie mięsa oraz bydła żywego na rynki trzecie. Z drugiej strony w kierunku wzrostu popytu na wołowinę oddziaływała wciąż większa sprzedaż do sektora HoReCa, który jeszcze w 2021 dotknięty był ograniczeniami pandemicznymi – wymienia ekspert.
- Spadek realnych dochodów konsumentów w warunkach wysokiej inflacji żywności (w październiku’22 wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych w relacji rocznej wyniósł 21,9%) i zwiększonego ryzyka recesji na niektórych rynkach eksportowych m.in. w Niemczech (drugi rynek sprzedaży dla polskiej wołowiny) ogranicza możliwości wyraźnego zwiększania sprzedaży (w tym eksportu) mięsa wołowego w perspektywie krótkookresowej. Oznacza to, że niewykluczonym scenariuszem może być kontynuacja spadków cen na rynku bydła w 2023. Czynnikiem hamującym spadki będzie jednak wzrost kosztów produkcji (możliwa niska dynamika produkcji u głównych eksporterów w UE) oraz wysokie ceny drobiu i wieprzowiny – podaje ekspert.
Dodaje, że z danych GUS wynika, że przeciętna cena skupu bydła w Polsce we wrześniu’22 była wyższa o 35% r/r, choć niższe w stosunku do rekordowego poziomu z maja ceny zmalały o 6,6%. Spadki cen były jednak łagodniejsze w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy poza UE z uwagi na zmiany na rynkach walutowych (słaby PLN i EUR w stosunku do USD).
Według KOWR w ostatnim tygodniu października żywiec wołowy był skupowany w zakładach średnio za 10,95 zł/kg, a za bydło w wadze poubojowej zakłady płaciły średnio 21,33 zł/kg.
Z naszej sondy wynika, że zakłady średnio za byki w klasie R płacą 21,57 zł/kg, za krowy w klasie O 19,71 zł/kg, i jałówki w klasie R około 21,6 zł/kg.
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.
dkol/
Fot. Kolasińska
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy