Ceny bydła – koronawirus wprowadza rynkowy zamęt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – koronawirus wprowadza rynkowy zamęt

24.03.2020autor: Dorota Kolasińska

W ubiegłym tygodniu ceny żywca bardzo spadły i wydawało się, że epidemia koronawirusa spowoduje iż obniżki będą kontynuowane i w tym tygodniu. Niespodziewanie jednak pojawiły się lekkie podwyżki...

W ubiegłym tygodniu cenniki bydła jednogłośnie obniżono w każdym zakładzie. Ceny spadły średnio o kilkadziesiąt groszy za kg – międzynarodowy transport bydła stanął, restauracje zamknięto, a ludzie wychodzą do sklepów rzadziej – efekt pandemii koronawirusa. W tym tygodniu spodziewaliśmy się dalszych spadków cen, a tymczasem w kilku zakładach podniesiono ceny za wszystkie kategorie bydła. Co prawda granice zostały udrożnione, po wprowadzeniu zielonych korytarzy dla żywca i produktów szybko psujących się, to nadal wiele firm transportowych rezygnuje z wyjazdów do Włoch

Ceny za byki w klasie R w wadze bitej ciepłej wzrosły w kilku zakładach od 10 do 50 gr/kg. Ceny wagi żywej nie uległy zmianom. Spadła średnia stawka za jałówki w klasie R o 40 gr/kg. Obecne zmiany cenników są spowodowane raczej sytuacją rynkową w kraju, gdyż jak informują pracownicy zakładów, rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą bydła, więc do ubojni trafia go mniej, niż w ubiegłym tygodniu. Silnie wyhamowała sprzedaż półtusz, natomiast nadal dobrze sprzedają się elementy zarówno na naszym rynku jak i za granicą. 

r e k l a m a
Jeżeli chodzi o sytuację na rynku europejskim, to u większości naszych odbiorców ceny za żywiec wołowy lekko spadają. Wszystkie kraje mają podobne problemy jak Polska – transport międzynarodowy, lekka panika konsumentów, mniej życia towarzyskiego, za którym podąża spadek spożycia (przynajmniej mięsa), zmniejszenie dziennego uboju żywca. We Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech ceny we wszystkich kategoriach skupowanego bydła spadły, średnio o około 1 - 2,5% (20-60 gr/kg). We Francji sytuacja rynkowa jest dość stabilna, w Hiszpanii spadły ceny jałówek i krów, ale obserwowany jest wzrost cen byków. 

Według danych MRiRW ceny byków w wieku od 12 do 24 miesięcy spadły w ciągu tygodnia o 4,3%, jałówek o 2,2%, a krów o 0,1%. Obecnie średnia cena na rynku byków w wadze żywej wynosi 6,43 zł/kg, krów 5,09 zł/kg i jałówek 6,56 zł/kg. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 11,77 zł/kg, za byka w klasie O 11,39 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 11,84 zł/kg, a za klasę O 11,18 zł/kg. 

Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,42 zł/kg, a w klasie O 10,33 zł/kg. 

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,43 zł/kg, jałówek 5,83 zł/kg, a za krowy 4,90 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!


autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła – jałówki tanieją, a byki i krowy lekko w górę

W związku z epidemią koronawirusa sytuacja na rynku zmienia się z tygodnia na tydzień. W tym tygodniu zakłady podniosły ceny byków i krów, ale obniżyły ceny jałówek. Niektóre zakłady nawet ich nie przyjmują, bo nie mają gdzie później sprzedać towaru.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – zastój na krajowym rynku, we Włoszech dramat

Sytuacja w zakładach jest mocno napięta, magazyny są zapełnione. Wiele punktów skupu wstrzymuje pracę na najbliższy tydzień.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Wiesław Różański o sytuacji na rynku wołowiny: "Razem jesteśmy silniejsi!"

Sytuacja na rynku wołowiny jest trudna, prognozowanie na najbliższy czas niemożliwe, na horyzoncie snują się czarne scenariusze. Swoją wizję sytuacji na rynku wołowiny przedstawił Wiesław Różański, prezes UPEMI.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)