Ceny bydła – brakuje krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – brakuje krów?

13.07.2021autor: Dorota Kolasińska

Mimo zapowiedzi obniżek, stawki byków i jałówek niewiele się zmieniły. Ceny krów nadal rosną, podobno na krajowym i unijnym rynku są niedobory tego gatunku mięsa. Kto potrzebuje krów i do czego?

Z artykułu dowiesz się

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

Stawki za byki i jałówki niewiele się zmieniły od ubiegłego tygodnia, mimo, że pracownicy skupów zapowiadali spadek cen, bo w UE pojawiło się więcej towaru. Średnie ceny za byki w klasyfikacji poubojowej wynoszą około 14,3 zł/kg, jałówek około 14 zł/kg. Co ciekawe, nadal jest wysokie i stałe zapotrzebowanie na krowy w klasie R i O, zarówno w UE i na krajowym rynku.

Z jednej strony, to dobrze, bo rolnicy mogą liczyć na dobre stawki wybrakowanych ze stada zwierząt, ale z drugiej strony... kto kupuje najczęściej taką wołowinę? Mięso z krów chętnie przyjmują fast foody, co wskazuje na stały, albo nawet rosnący trend w kierunku spożywania wołowiny w restauracjach szybkiej obsługi. W wielu regionach kraju kombajny poszły w ruch, więc hodowcy będą mieli nieco mniej czasu na sprzedaż żywca i pilniejsze sprawy, niż w innych okresach roku, więc żywca nie pojawi się dużo na rynku w najbliższych tygodniach. Jest szansa na utrzymanie stawek na obecnym poziomie. 

r e k l a m a
Nikt z rolników nie obraziłby się, gdyby jeszcze poszły w górę, bo nadal w UE nasze zakłady płacą za wołowinę słabo, a koszty produkcji ciągle rosną. 


Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 14,26 zł/kg, za byka w klasie O 13,87 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 14,01 zł/kg, a za klasę O 13,28 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy skupują średnio za 12,64 zł/kg, a w klasie O za około 12,43 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,88 zł/kg, jałówek 6,62 zł/kg, a za krowy 5,67 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Kolasińska

Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pustodój to nie tylko problem końcówki doju

Kiedy możemy uznać, że nasze stado boryka się z problemem mastitis?  Co jest podstawą dobrej profilaktyki zapaleń wymienia i kiedy stosować antybiotyki podczas zasuszania? Na te i inne pytania w rozmowie z Andrzejem Rutkowskim odpowiada Monika Ruskowska – lekarka weterynarii zarządzającym jednym z dużych stad mlecznych na Podlasiu i członkini stowarzyszenia Stop Mastitis.

czytaj więcej
Aktualności

Awantura o mięso w hiszpańskim rządzie

Niespójne poglądy polityczne i przekonania doprowadziły do awantury w hiszpańskim rządzie. Minister rolnictwa dyskutuje z ministrem spraw konsumenckich na temat zniechęcania do spożywania mięsa, a premier Sanchez kwituje sytuację jednym dobitnym zdaniem. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Jacek Zarzecki przewodniczącym FPMW

Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego będzie piastował stanowisko przewodniczącego Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. Gratulujemy i pytamy, co będzie miał z tego polski hodowca bydła...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)