Opolskie: Koniec kampanii cukrowniczej 2019/2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opolskie: Koniec kampanii cukrowniczej 2019/2020

17.01.2020autor:

Zakończyła się kampania cukrownicza w Cukrowi Cerekiew. Nie sprawdziły się obawy o mrozy w zimie, dlatego nie było problemów z odbiorem surowca.

Kombinat Rolny Kietrz, największy dostawca surowca do cukrowni Cerekiew, uprawiał buraki w  2019 roku na areale ponad 1300 hektarów i jako jako jeden z ostatnich dostarczył surowiec do przerobu.

Mimo spadku opłacalności plantatorzy nie zamierzają zaprzestać uprawy buraków cukrowych. Zwłaszcza mieszkający w pobliżu cukrowni i posiadający dobre ziemie. Jak będzie naprawdę okaże się za kilka tygodni, gdy koncern Suedzucker przedstawi plantatorom umowy kontraktacyjne na nadchodzący sezon.

Teraz piec wapienny jest stopniowo wygaszany, trwają remonty, a plantatorzy odbierają wysłodki. W marcu w cukrowni ruszy kampania sokowa, podczas której sok gęsty będzie przerabiany na cukier.

O zbiorach buraków cukrowych o raz przebiegu kampanii opowiadają: Mariusz Sikora – prezes Kombinatu Rolnego Kietrz oraz Tomasz Kostrzewa – dyrektor naczelny Cukrowni Cerekiew.

ZOBACZ FILM!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

Czytaj także: Jak odchwaszczać buraki cukrowe wiosną 2020 roku?

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Prace polowe i siewy po późnym zbiorze buraków

W tym sezonie wiele gospodarstw późno odstawiało buraki – pod koniec grudnia, a nawet w na początku stycznia. Ponieważ aura pogodowa jest korzystna, rolnicy wykonują prace polowe na plantacjach, z których odstawiono buraki do cukrowni.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Seminaria uprawowe 2020: coraz trudniej odchwaszczać buraki

Po zakryciu międzyrzędzi buraki skutecznie konkurują z chwastami. Do tego momentu jednak trzeba skutecznie zwalczać zachwaszczenie.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Podrasowane buraki cukrowe

Z pewnością uprawiając odmiany GMO odporne na herbicydy można mówić o pewnej wygodzie – wykonać można mniej zabiegów odchwaszczania niż w uprawach konwencjonalnych i to bez obawy, że uszkodzi się rośliny uprawne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)