Seminaria uprawowe 2020: coraz trudniej odchwaszczać buraki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Seminaria uprawowe 2020: coraz trudniej odchwaszczać buraki

08.01.2020autor: dr Maria Walerowska Jacek Daleszyński

Po zakryciu międzyrzędzi buraki skutecznie konkurują z chwastami. Do tego momentu jednak trzeba skutecznie zwalczać zachwaszczenie.

Konkurencja chwastów w buraku słabnie wraz z rozpoczęciem zakrywania międzyrzędzi przez uprawę. Jest jednak ona tym większa, im więcej nasion chwastów znajduje się w glebie. Warto więc walkę z chwastami zacząć już wcześniej i glebowy bank nasion uszczuplać systematycznie.

– Bardzo skuteczna jest walka mechaniczna z chwastami po zbiorze przedplonu, np. zboża. Wtedy kilkukrotna uprawa ścierniska pozwala na zmniejszenie ilości kiełkujących nasion nawet o 50% – mówił dr Hansgeorg Schönberger na dzisiejszym seminarium uprawowym w Zakrzowie na Opolszczyźnie. Kolejne około 30% nasion chwastów można „zakopać” pługiem, tyle samo przez wyrównanie pola jeszcze jesienią.

– Dalsza mechaniczna walka z chwastami możliwa jest oczywiście wiosną już po wschodach buraków. Każdy zabieg mechaniczny może zmniejszyć ilość nasion w banku glebowym o 60% – mówił ekspert.


Równe rzędy – skuteczne pielenie

Zastosowanie sygnału GPS podczas siewu buraka pozwala na uzyskanie równych rzędów nie tylko w kierunku siewu, ale także w dwóch kierunkach po skosie pola, czyli w tzw. trójkącie – mówił dr Schönberger. To umożliwić może pielenie mechaniczne nie tylko w kierunku siewu, co usuwa chwasty pomiędzy rzędami, ale także po skosie i eliminację chwastów znajdujących się pomiędzy roślinami w wysianych rzędach. Dzięki temu można ograniczyć stosowanie herbicydów, które zawsze powodują w buraku stres.

r e k l a m a


Robotę zrobią roboty

Bez herbicydów praktycznie nie da się uprawiać buraków, ale w niedalekiej przyszłości możliwe będzie zmniejszenie ich zużycia nawet 20-krotnie.
– Specjalne roboty zasilane energią pochodzącą z paneli solarnych mogą precyzyjnie namierzyć i opryskiwać pojedyncze rośliny chwastów. Niestety ich wydajność jest jeszcze niewielka i wynosi około 0,3 ha/godz. – mówił dr Schönberger.


Zobacz też fragment wykładu o odchwaszczaniu buraka cukrowego


Cały materiał seminaryjny o odchwaszczaniu buraka cukrowego już niebawem na łamach naszego miesięcznika.

mwal, jd,

fot. mwal, jd

Partner główny seminariów uprawowych:

Partner seminariów uprawowych:

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Prace polowe i siewy po późnym zbiorze buraków

W tym sezonie wiele gospodarstw późno odstawiało buraki – pod koniec grudnia, a nawet w na początku stycznia. Ponieważ aura pogodowa jest korzystna, rolnicy wykonują prace polowe na plantacjach, z których odstawiono buraki do cukrowni.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Opolskie: Koniec kampanii cukrowniczej 2019/2020

Zakończyła się kampania cukrownicza w Cukrowi Cerekiew. Nie sprawdziły się obawy o mrozy w zimie, dlatego nie było problemów z odbiorem surowca.

czytaj więcej
Zboża

Strategia nawożenia azotem zbóż ozimych i rzepaku wiosną 2020

Za nami jubileuszowa edycja seminariów uprawowych top agrar Polska. Podczas naszych spotkań z rolnikami w lublinie, Zakrzowie na Opolszczyźnie, w Poznaniu i w Olsztynie sporo uwagi poświęciliśmy zagadnieniu nawożenia zbóż ozimych i rzepaku azotem. Nie jest to proste, bowiem za nami 2 suche lata i dawki nawozów trzeba ustalać bardzo starannie i indywidualnie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)