Podrasowane buraki cukrowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podrasowane buraki cukrowe

16.12.2019autor: Jacek Daleszyński

Z pewnością uprawiając odmiany GMO odporne na herbicydy można mówić o pewnej wygodzie – wykonać można mniej zabiegów odchwaszczania niż w uprawach konwencjonalnych i to bez obawy, że uszkodzi się rośliny uprawne.

Do dyspozycji rolników są dzisiaj odmiany, które są odporne na działanie m.in. niektórych herbicydów z grupy regulatorów wzrostu oraz na glifosat. Najpowszechniej uprawiany na świecie gatunek odporny na tą substancję to soja. Dołączył do niego burak cukrowy i to nie ostatnio, bowiem Kanadyjscy rolnicy uprawiają takie odmiany już od niemal dekady, o czym mówi wiceprezes stowarzyszenia producentów buraka z prowincji Alberta Gary Vacurevich (prowincja ta graniczy z USA i ma powierzchnię ponad 2-krotnie większą od Polski). Jego zdaniem odmiany te pozwalają na ograniczenie samej pracy przy uprawie buraka. Mają za tym iść też oszczędności w paliwie i wodzie.

Ochrona przed chwastami przed erą buraka GMO polegała na 4–6 zabiegach chemicznych i nawet 2–3-krotnym odchwaszczaniu mechanicznym. Burak GMO jest opryskiwany glifosatem tylko 2–4 razy w sezonie. Dzięki temu, jak podkreślają kanadyjscy rolnicy, środowisko jest mniej obciążone, bo poprzednia technologia była bardziej dla niego szkodliwa. Dziś niemal wszystkie buraki w prowincji Alberta uprawiane są w technologii Roundup Ready. Średni plon w 2018 r. kształtował się na poziomie 70–75 ton/ha, a zawartość cukru wynosiła 19,25%.

Europejscy i oczywiście polscy rolnicy też mogą uprawiać buraki odporne na herbicyd tienkarbazon. Odmiany z odpornością dostępne są w technologii Convisio Smart, które dostarcza firma KWS. Herbicyd natomiast pochodzi z firmy Bayer. Warto jednak zaznaczyć, że odmiany te nie powstały przy zastosowaniu inżynierii genetycznej GMO, ale są wynikiem krzyżowania i selekcji.

jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Opolskie: Koniec kampanii cukrowniczej 2019/2020

Zakończyła się kampania cukrownicza w Cukrowi Cerekiew. Nie sprawdziły się obawy o mrozy w zimie, dlatego nie było problemów z odbiorem surowca.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Lubelskie: Ciężarówka z burakami cukrowymi wpadła do rowu

Jedną z głównych przyczyn wypadków na drodze jest brak zdrowego rozsądku. Tak było i tym razem. W miniona sobotę (14.12) na DK-17 - obwodnicy Krasnegostawu mężczyzna kierujący ciężarówką z naczepą nie dostosował prędkości i wypadł z drogi.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Trwa kampania cukrownicza: Jak przebiega późny zbiór buraków cukrowych?

Zbliża się koniec roku, ale do końca kampanii cukrowej jeszcze daleko. Plantatorzy, którzy kopali buraki we wrześniu i październiku już zdążyli zaorać pola i posiać oziminy. Rolnicy, którzy mają odstawy buraków na grudzień i styczeń po burakach cukrowych będą siali wiosną kukurydzę lub zboża jare.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)