Czym zwalczać mszyce na siewkach buraka cukrowego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym zwalczać mszyce na siewkach buraka cukrowego?

06.05.2023autor: Janusz Biernacki

Jakie preparaty są zarejestrowane do zwalczania mszycy na siewkach buraka cukrowego?

Do zwalczania mszyc we wczesnych fazach rozwoju buraka cukrowego można wykorzystać te same dwa preparaty, co przeciwko śmietce, tj. Decis Mega 50 EW i Delta 50 EW (patrz ww. porada), które zawierają tę samą s.cz. – deltametrynę – w tej samej ilości i formulacji, uniemożliwiając przemienne stosowanie środków, co zwiększa ryzyko powstawania odporności szkodnika oraz ogranicza efektywność zabiegów.


fot. Janusz Biernacki.

Zalecana dawka i zezwolenia czasowe

Zalecana dawka tych preparatów wynosi 0,1–0,2 l/ha, a zabieg zaleca się wykonać z chwilą zasiedlenia roślin przez uskrzydlone mszyce, przed pojawieniem się kolonii.
Ponadto, 7 kwietnia br. MRiRW na wniosek KZPBC wydało zezwolenia na zwalczanie mszyc w buraku cukrowym także środkami Mospilan 20 SP (s.cz. acetamipryd) i Movento 100 SC (s.cz. spirotetramat). Zezwolenia mają charakter czasowy i obowiązują od 26 kwietnia do 23 sierpnia 2023 r.

Trudna wiosna dla plantatorów buraków cukrowych. Problemy z siewami i wschodami. Zobacz nasz film! 


Dla Mospilanu 20 SP maksymalna/zalecana dawka wynosi 0,2 kg/ha. Środek można zastosować w sezonie jeden raz, w momencie pojawienia się szkodników, od widocznej pierwszej pary jeszcze nierozwiniętych liści, do fazy gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 11–39). Z kolei Movento 100 SC stosuje się w dawce 0,75 l/ha, w tych samych terminach co Mospilan. Można go jednak użyć w sezonie dwukrotnie, w odstępie co najmniej 14 dni.

Janusz Biernacki
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Buraki cukrowe, a środki ochrony roślin. Nowe prawo, będzie miało katastrofalne skutki dla rolnictwa

Plantatorzy buraków cukrowych oraz producenci cukru wraz z posłami do Parlamentu Europejskiego zwierają szyki w walce z projektem rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Ich zdaniem wejście w życie nowego prawa w wersji przygotowanej przez Komisję Europejską będzie miała katastrofalne skutki dla rolnictwa.

czytaj więcej

Rośnie atrakcyjność uprawy buraka cukrowego. Z jakimi problemami muszą mierzyć się plantatorzy?

O rosnącej rynkowej atrakcyjności uprawy buraka cukrowego, napływającym do Polski cukrze z Ukrainy i o aktualnych problemach plantatorów rozmawiamy z Rafałem Strachotą, dyrektorem Biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Insektycydy do ochrony buraka cukrowego. Czym zwalczać mszyce bez neonikotynoidów?

Zwalczanie szkodników w buraku cukrowym bez możliwości użycia zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy będzie trudniejsze, a co gorsza, wbrew oczekiwaniom – mniej przyjazne dla przyrody. Jakie insektycydy używać do ochrony buraka cukrowego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)