Analizy rynkowe - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Analizy rynkowe

Eksportowi zawdzięczamy wysokie ceny skupu mleka

Potwierdzają to dobre wieści z nowozelandzkiej Fonterry, gdzie w trakcie ostatniej aukcji wartość indeksu głównego wzrosła o 2%.

czytaj więcej

Na wolnym handlu zyskuje motoryzacja, ale nie rolnictwo i przemysł przetwórczy

Krajowy sektor mleczarski wciąż zmaga się z rosnącymi kosztami produkcji. Nic nie zwiastuje końca tych wzrostów, bo wedle zapowiedzi, czekają nas kolejne podwyżki cen gazu oraz energii elektrycznej.

czytaj więcej

Ekologiczna produkcja mleka w Polsce nie opłaca się?

Polska jest państwem, w którym nie rozwinęła się znacząco produkcja mleka ekologicznego. Miało na to wpływ wiele czynników, spośród których najczęściej wymienianym jest najzwyklejsza biurokracja. Raczej nie ma też co liczyć na jakąś radykalną zmianę w tej kwestii.

czytaj więcej

Czy polskie sery będą eksportowane do Ukrainy bez przeszkód?

W zeszłym roku Ukraina otworzyła postępowanie przeciw kilku krajom, którego celem miało być ograniczenie eksportu serów do tego państwa. Wywołało to niemałe poruszenie wśród polskich producentów, ponieważ nasz wschodni sąsiad stał się dla nich jednym z kluczowych importerów wyrobów mleczarskich.

czytaj więcej

Coraz większa walka o surowiec w Europie. Niemcy szukają mleka u polskich producentów

Coraz większe zainteresowanie polskim mlekiem wykazują firmy z Niemiec. Od lat dotyczy to przedsiębiorstw mleczarskich z zachodniej części kraju, głównie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Jednak w sierpniu do grup producenckich, w tym też tych z województwa łódzkiego, trafiły oferty współpracy z firmą Uckermarker Milch w Prenzlau, położonym 53 km od Szczecina.

czytaj więcej

Mleko A2 - nowy i coraz silniejszy trend na polskim rynku mleka

W ostatnim numerze naszego tygodnika zaprezentowaliśmy – jakże ważny – temat, nad którym debatowano podczas tegorocznej szepietowskiej wystawy zwierząt, a mianowicie o problemach w powszechności genomowania w naszym kraju. Genomowanie bydła – obok ogromnych korzyści hodowlanych – daje też możliwość produkcji i sprzedaży mleka A2.

czytaj więcej
r e k l a m a

Komisja Europejska prognozuje spadek produkcji mleka

Pojawiła się kwartalna prognoza krótkoterminowa Komisji Europejskiej dotycząca unijnego rynku rolnego. Przewidywania nie są optymistyczne, przede wszystkim z powodu otoczenia w jakim znalazło się europejskie rolnictwo. Rosyjska inwazja na Ukrainę, dalej odczuwalne skutki pandemii COVID i nieustannie rosnąca inflacja zostały uznane za główne przyczyny zawirowań na rynkach rolnych. Autorzy podkreślają jeszcze jedno ryzyko, które jest coraz bardziej się nasila. Są to stale rosnące ceny energii.  

czytaj więcej

Czy holenderskie mleczarstwo czeka zagłada?

Główną osią sporu, jak ostatnio w wielu kwestiach związanych z produkcją żywności, są oczywiście kwestie środowiskowe. Dotyczą one rządowych planów ograniczenia emisji związków azotu o 50% do roku 2030. 

czytaj więcej

Ile unijnym rolnikom płaci się za mleko?

Cena za mleko dostarczone do skupu we wszystkich państwach członkowskich UE była w kwietniu wyższa o 2,3% niż w marcu bieżącego roku oraz o ponad 20% wyższa niż w kwietniu ubiegłego roku. Niestety, nie oznacza to wcale większego zysku dla rolników, bo zjadają je rosnące koszty produkcji, co powoduje, że surowca na rynku jest coraz mniej. Ponadto nad producentami mleka ciągle wisi ryzyko suszy, które może tylko spotęgować ograniczenie produkcji.  

czytaj więcej

Polskie mleczarnie powinny być przygotowane na czarny scenariusz

W ubiegłym tygodniu ponownie wzrosła zarówno cena mleka w skupie, jak i koszty jego produkcji. Dane płynące z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazały, że w maju 2022 roku mleko w skupie kosztowało przeciętnie 2,21 zł netto. Jak się okazuje, jednak za sprawą rosnących cen energii i paliw (wzrost o 6,8%), wydatki na jego produkcję w Unii Europejskiej w ciągu miesiąca ponownie wzrosły. Za to koszty żywienia krów, nieznacznie, bo o 1,3 % spadły w ciągu ostatnich czterech tygodni.  

czytaj więcej

Polska giełda mleka surowego - czy to może się udać?

Transakcje futures, czyli długoterminowe, to nic innego jak zobowiązanie z jednej strony zakupu, a z drugiej, sprzedaży określonej ilości towaru. Oczywiście następuje to po z góry określonej cenie i w danym terminie. Rolą giełdy jest tu dokładne określenie parametrów towaru i warunków transakcji.

czytaj więcej

Polscy producenci mleka lepsi od tych z Niemiec!

Ubiegły tydzień na krajowym rynku mleka można uznać za zdecydowanie udany. Potwierdzają to również liczby, ponieważ nastąpiło przełamanie trendu spadkowego i ponownie mamy do czynienia ze wzrostem na rynku światowym. Nie przeszkodził temu długi weekend czerwcowy, który mógł osłabić zainteresowanie surowcami i półsurowcami mleczarskimi.  

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)