Żywność pod kontrolą jednej inspekcji – jakie są wyniki działalności IJHARS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywność pod kontrolą jednej inspekcji – jakie są wyniki działalności IJHARS?

08.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest jednostką, która zajmuje się kontrolowaniem żywności na drodze od producenta do konsumenta i w takiej formie funkcjonuje już od roku. Jak przedstawia się raport z funkcjonowania IJHARS z tego okresu?

Jedna Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych prowadzi działania które wcześniej odbywały się w ramach dwóch instytucji kontrolujących jakość żywności w obrocie i handlu. Dzięki temu wzrosła nie tylko jakość, ale i efektywność kontroli artykułów rolno-spożywczych oraz ochrona interesów konsumentów finalnych. Uprawnienia te IJHARS posiada od 1.07.2020 r.

r e k l a m a

Jak wygląda bilans niemal rocznego funkcjonowania IJHARS?

Kontrola jakości odbywa się na trzech poziomach:

1)     U producentów

2)     W sklepach

3)     W lokalach gastronomicznych.

Dzięki jednej jednostce nadzorującej jakość handlową w branży rolno-spożywczej prace tego typu są skuteczniejsze, lepiej nadzorowane, także łatwiej i szybciej można zareagować na nieprawidłowości w tym obszarze.

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik podkreśla, że eliminowanie nieuczciwych praktyk, zarówno na etapie produkcji czy w obrocie produktów żywnościowych jest związane z szybszym przepływem informacji oraz ujednoliceniem procedur kontrolnych. I to właśnie świadczy o sukcesie funkcjonowania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Andrzej Romaniuk poinformował, że w roku 2020  IJHARS przeprowadziła ponad 67 tysięcy kontroli. A w samym okresie styczeń-marzec 2021 takich kontroli było już 17 300.

Żywność dostępna na rynku jest bezpieczna. Duży udział mają w tym świadome wybory konsumenckie i troska producentów o doskonałą jakość produktów żywnościowych.

Zapewniam konsumentów, że znajdująca się w obrocie żywność jest bezpieczna. Apeluję o świadome wybieranie polskich produktów, a handlowców i producentów proszę o stosowanie tylko dobrych praktyk – powiedział Ryszard Bartosik.

Jakie zadania pełni IJHARS?

Do głównych obszarów roboczych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, które to jednostka przejęła od Inspekcji Handlowej należą:

  • nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w obrocie detalicznym (w tym w sklepach i hurtowniach, na targowiskach, w placówkach gastronomicznych/cateringu, w sklepach internetowych);
  • kontrolę prawidłowości oznakowania i wykorzystania materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością;
  • nadzór nad obrotem detalicznym paszami przeznaczonymi dla zwierząt domowych (z wyłączeniem obrotu tymi paszami prowadzonego przez zakłady lecznicze dla zwierząt);
  • kontrolę oznakowania żywności GMO oraz wprowadzanych do obrotu produktów GMO.

W 2020 r. skontrolowano 1700 podmiotów

Kontrole które przeprowadzono w minionym roku, a dotyczyły one 1700 podmiotów, odbywały się u producentów artykułów rolno-spożywczych, a później także w handlu detalicznym, w tym w lokalach gastronomicznych.

Podstawę do ustalenia obszarów tematycznych kontroli stanowiły:

  • analiza prawdopodobieństwa naruszenia prawa,
  • wyniki kontroli wcześniejszych
  • stwierdzane nieprawidłowości
  • udział poszczególnych grup produktów w rynku (w tym wielkość spożycia i znaczenie w diecie)
  • propozycje zgłoszone przez inne instytucje.

Kontrole jakości przeprowadzano na szeroką skalę: od pieczywa, po przetwory, napoje, owoce i warzywa, po wyroby mleczne i mlekopodobne, a także wśród przekąsek, przypraw, mięsa, piwa, jaj, itd.

Jak podaje raport, w wyniku planowych kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, przeprowadzonych na rynku krajowym w 2020 r. stwierdzono, że wśród artykułów rolno-spożywczych:

  • cechy organoleptyczne były niezgodne z deklarowanymi u 1,5% skontrolowanych partii (w porównaniu do 1,4% w 2019 r.)
  • parametry fizykochemiczne niezgodne z przepisami o jakości handlowej lub z deklaracją producenta dotyczyły 14,4% skontrolowanych partii (w porównaniu do 14,5% w 2019 r.)
  • nieprawidłowo oznakowanych było 21,9% skontrolowanych partii (w porównaniu do 20,3% w 2019 r.)
  • nieprawidłowo oznakowane warzywa i owoce dotyczyły 13,0% skontrolowanych partii (w porównaniu do 10,9% w 2019 r.), z tego 0,6% nie spełniało wymagań jakościowych (w porównaniu do 1,2% w 2019r.)
  • niewłaściwie oznakowane ziemniaki dotyczyły 10,7% skontrolowanych partii (w porównaniu do 32,2% w 2019 r.), wszystkie spełniały wymaganą jakość.

Dane wstępne z I kw. 2021 r.

Kontrole z I kwartału 2021 r. dotyczyły 490 podmiotów (366 sklepów i 124 producentów) głównie w zakresie:

  1. jakości handlowej przetworów warzywnych, koncentratów spożywczych (majonezy, musztardy, sosy) i jaj;
  2. znakowania różnego asortymentu produktów sprzedawanych luzem lub pakowanych na życzenie konsumenta w miejscu sprzedaży (pieczywo, ciastka i ciasta, mięso i wędliny, sery, ryby mrożone).

Nieprawidłowości z tego okresu stwierdzono w przypadku:

  • 1,6% skontrolowanych partii artykułów rolno-spożywczych, których cechy organoleptyczne nie były zgodne z deklarowanymi,
  • 12,7% partii wyrobów zbadanych pod kątem parametrów fizykochemicznych i ich zgodności z przepisami o jakości handlowej lub z deklaracją producenta,
  • 36,2% skontrolowanych partii produktów było nieprawidłowo oznakowanych.

Dalsze kontrole w roku bieżącym będą się odbywały na zasadach podobnych jak w minionym 2020 r.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcia: MRiRW

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

Bezpieczna żywność dziś dla zdrowszego jutra – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności. Ma on zwrócić uwagę na rolę każdego ogniwa w łańcuchu dostaw żywności: zarówno rolników, jak i przetwórców, sprzedawców i konsumentów.

czytaj więcej

AgroUnia: zdrowa, polska żywność będzie tylko dla bogatych

– To jest jakiś absurd. Naturalne i biologiczne środki ochrony roślin mają znacznie wyższą stawkę VAT, niż te chemiczne, w tym te oparte o glifosat. A to szkodzi rolnictwu ekologicznemu – mówi Michał Kołodziejczak. Lider AgroUnii prosi o szybką interwencję i zmianę zapisów.

czytaj więcej
Aktualności

Szlabanu Czech na polską żywność nie będzie? „Ustawa żywieniowa” odrzucona przez Senat

Polscy producenci żywności mogą odetchnąć. Wczoraj czeski Senat odrzucił nowelizację ustawy, która zakładała, że w sklepach spożywczych sprzedawane mają być głównie produkty z Czech. Teraz projektem zajmie się Izba Poselska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)