Żywność drożeje, ale tylko na sklepowych półkach. Ceny zbytu wciąż są niskie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywność drożeje, ale tylko na sklepowych półkach. Ceny zbytu wciąż są niskie

05.08.2021autor: Paweł Kuroczycki Krzysztof Wróblewski

Czarny scenariusz dla polskiego mleczarstwa, o którym pisaliśmy w poprzednim numerze staje się coraz bardziej realny. Na rynku krajowym panuje posucha. Ceny zbytu są na niskim poziomie i wielkie sieci handlowe zrobią wszystko, aby je jeszcze bardziej obniżyć. A przecież z miesiąca na miesiąc zjada je – po kawałku – wysoka inflacja.

Wszystko drożeje, ale rolnik na tym nie zyskuje

Na dodatek, różnoracy eksperci i analitycy straszą konsumentów, że żywność – w tym i nabiał – podrożeje. I winą za ten stan rzeczy obciążają rolników i przetwórców. Owszem, znakomita większość artykułów żywnościowych podrożeje, ale na półkach! 

Natomiast ceny zbytu pozostaną nadal na niskim poziomie. I o tym owi eksperci nie informują. Na dodatek, na Fonterrze po raz kolejny spadają ceny. To siódma aukcja z rzędu, na której nabiał taniał. Za masło płacono o 23% mniej niż w kwietniu 2021 r., zaś odtłuszczone mleko w proszku potaniało o 12%. A to przecież dwa najważniejsze eksportowe produkty polskiego mleczarstwa. Wprawdzie złotówka jest coraz słabsza co ułatwia eksport, ale realne jest, że cena masła w blokach spadnie poniżej 17 złotych za kilogram, zaś cena odtłuszczonego mleka w proszku obniży się poniżej magicznej granicy 11 złotych za kilogram.

Eksperci uważają, że do niższych cen na Fonterrze przyczynił się również zmniejszony popyt na rynku chińskim. Sytuacja na rynku mleka może się w najbliższym czasie jeszcze bardziej skomplikować bowiem Nowa Zelandia, największy eksporter tego surowca na świecie, potępiła złośliwą i niebezpieczną aktywność Chin w Internecie. Mówiąc prościej, chińscy hakerzy próbowali ukraść coś Nowej Zelandii, a tamtejsze władze odgryzły się za to. Natychmiast na to oświadczenie zareagowały organizacje eksporterów. Podniosły larum, bo aż 30% ich eksportu trafia do Chin i jest to prawie wyłącznie żywność. Jej producenci spodziewają się chińskiego odwetu. Niewykluczone, że niebawem w mleku w proszku eksportowanym masowo do Chin przez nowozelandzką spółdzielnię Fonterra znajdzie się antybiotyk albo jakieś złe bakterie.

r e k l a m a

Jedni się martwią, drudzy się cieszą

Jednak zmartwienia Nowozelandczyków to nasza radość. Chińczycy będą bowiem musieli poszukać dostawców w innych regionach świata, także w Europie. Należy tutaj dodać, że o spadku cen na światowym rynku mleka zdecydowała też rosnąca fala infekcji koronawirusem. Przypominamy, że przez rok to pandemia zmusiła władze do zamknięcia hoteli, restauracji, barów i pizzerii na całym świecie, a to sprawiło, że znacznie spadł popyt na masło i sery.

Każdego dnia coraz więcej zakażeń występuje między innymi w takich krajach jak: USA, Wielka Brytania, Hiszpania czy też Francja. Naszą uwagę jednak przykuło też inne zjawisko związane z zarazą. Chodzi o stosunkowo niewielką liczbę zgonów z powodu koronawirusa. Na przykład, 5 lipca w Wielkiej Brytanii odnotowano 27 tys. nowych zarażeń. Dwa tygodnie później na Covid zmarło 19 osób. Dla porównania, 6 stycznia wirusem zaraziło się tam 62 tys. ludzi, a 20 stycznia na Covid zmarło 1826 osób. Różnica w liczbach jest niemal stukrotna.

Apelujemy, drogie Czytelniczki i Czytelnicy: szczepcie się!

To świadczy – nie tylko naszym zdaniem – o skuteczności szczepień, bo dziś koronawirus zaraża młodych niezaszczepionych – do 40 lat. A jeśli trafi zaszczepionego, to przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy. Żeby to jednak osiągnąć, trzeba było przeprowadzić akcję szczepienia. Bez szczepień, które zakończą pandemię, rynki rolne nie odzyskają równowagi, ceny zbytu będą to rosnąć, to spadać. Dlatego apelujemy, drogie Czytelniczki i Czytelnicy: szczepcie się! My już dawno zaszczepiliśmy się dwoma dawkami – i trzecia ręka nam nie urosła. I na pewno zaszczepimy się trzecią dawką!

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
Fot. Pixabay

autor Paweł Kuroczycki

Paweł Kuroczycki

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Krzysztof Wróblewski

Krzysztof Wróblewski

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż i rzepaku: w tym tygodniu spore wzrosty

Obecne ceny zbóż w skupach są na ogół wyższe niż tydzień temu. Ile dziś za zboża uzyskują rolnicy w poszczególnych rejonach kraju? Jakie są ceny rzepaku? Zobacz naszą cotygodniową sondę!

czytaj więcej

Rynek zbóż i rzepaku: spadły ceny pszenicy, zdrożał jęczmień

Obecne ceny zbóż w skupach są porównywalne z ubiegłotygodniowymi, chociaż niektóre odmiany zanotowały delikatne spadki. Ile dziś za zboża uzyskują rolnicy w poszczególnych rejonach kraju? Jakie są ceny rzepaku? Zobacz naszą cotygodniową sondę!

czytaj więcej

Ceny zbóż i rzepaku: duże podwyżki żyta i pszenżyta

Obecne ceny pszenicy w skupach są porównywalne z ubiegłotygodniowymi. Mocne podwyżki w niektórych punktach zanotowało natomiast żyto, jęczmień i pszenżyto. Ile dziś za zboża uzyskują rolnicy w poszczególnych rejonach kraju? Jakie są ceny rzepaku? Zobacz naszą cotygodniową sondę!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)