Wytwórnia pasz odcięta od gazu. Czy zabraknie paszy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wytwórnia pasz odcięta od gazu. Czy zabraknie paszy?

29.04.2022autor: Kamila Szałaj

Kilkanaście gmin w Polsce zostało odcięte od dostaw gazu. W jednej z nich znajduje się wytwórnia pasz De Heus. Jak brak gazu wpłynie w tej firmie na produkcję i dostawy pasz do klientów?

W związku z sankcjami, jakie objęły firmę Novatek Green Energy, kontrolowaną przez przez rosyjski koncern OAO Novatek, 28 kwietnia 13 gmin w Polsce zostało odciętych od dostaw gazu. Chodzi o gminy na Mazowszu, Pomorzu i w Wielkopolsce. Stało się to na skutek nałożenia sankcji na dostawcę błękitnego paliwa, a nie w wyniku zakręcenia jamalskiego kurka przez Rosję.  

Jedną z poszkodowanych gmin jest Mieścisko w woj. wielkopolskim.

- W związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy - dostawcy gazu na terenie gminy Mieścisko, zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie naszej gminy. Oznacza to, że gazu zostali pozbawieni odbiorcy indywidualni (kilkadziesiąt gospodarstw domowych), wszystkie instytucje gminne (Urząd Gminy, szkoła, przedszkole, Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka, Ośrodek Zdrowia) oraz przedsiębiorstwa – wyjaśnia wójt gminy Mieścisko Przemysław Renn.

r e k l a m a

Wytwórnia pasz De Heus odcięta od dostaw gazu

W Mieścisku do instalacji podłączona jest także wytwórnia pasz firmy De Heus.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami firmy z zapytaniem, czy odcięcie gazu nie spowoduje przerwy w produkcji pasz. Jednak Małgorzata Grzelązka, kierownik sekcji marketingu strategicznego De Heus uspokaja, że wytwórnia, mimo wstrzymania dostaw gazu, pracuje normalnie.

- Sytuacja związana z zakłóceniem dostaw gazu nie ma wpływu na naszą produkcję i możliwość dostarczenia pasz do klientów – zaznacza Małgorzata Grzelązka. 

Wyjaśnia, że dzięki dywersyfikacji źródeł energii i możliwości przestawienia produkcji w ramach ich wykorzystywania, wytwarzanie pasz nie jest zagrożone i przebiega bez zakłóceń. 

- Oferujemy klientom pełny portfel produktów – podkreśla przedstawicielka De Heus. 

Kiedy gaz wróci do gmin? 

Nad przywróceniem dostaw gazu do gmin pracuje teraz rząd. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller, decyzja gwarantująca dostawy gazu do miejsc, które korzystały z usług firmy objętej sankcjami zapadła dziś – w piątek 29 kwietnia. Dostarczaniem gazu do tych gmin ma się zająć PSG, PGNiG i Gaz System, po tym jak państwo przejmie gazociągi rosyjskiej spółki.

- Polska może użyć środków przymusu, jeśli pracownicy firmy Novatek będą blokować proces przejęcia instalacji - wyjaśnia rzecznik i dodaje, że w zależności od tempa przejęcia gazociągów, przywracanie gazu może od kilkunastu godzin do kilku dni.

oprac. Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są ceny pasz dla świń, bydła i drobiu? RAPORT

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat bardzo mocno zdrożały pasze. Gwałtowne podwyżki miały miejsce szczególnie w marcu i kwietniu, po wybuchu wojny w Ukrainie. Producenci żywca są przerażeni, bo udział wydatków na żywienie w kosztach produkcji stanowi aż 60-70 proc. Jakie są ceny pasz dla świń, bydła i drobiu? Czy jest szansa, że niedługo zaczną spadać? 

czytaj więcej

Podział krów na grupy żywieniowe pozwala na lepsze wykorzystanie paszy

Krzysztof Klupczyński jest czwartym pokoleniem, które gospodaruje na tym samym siedlisku od 110 lat. Wszystko zapoczątkował jego pradziadek, który w 1926 roku wybudował oborę uwięziową dla 50 krów. Dwa lata później powstała stodoła ze stajnią. W okresie II wojny światowej rodzina została wysiedlona, a niemieccy zarządcy dobudowali do obory chlewnię. Te prawie 100-letnie budynki młody rolnik nadal wykorzystuje jako miejsce odchowu jałówek, które podobnie jak krowy zasuszone, korzystają z obszernych okólników.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)