Wypadki rolników przy pracy - co jest najczęstszą przyczyną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wypadki rolników przy pracy - co jest najczęstszą przyczyną?

29.09.2021autor: Michał Czubak

Wzrosła liczba wypadków przy pracy w I półroczu tego roku. Jak podaje GUS, w tym okresie zgłoszono ponad 27 tys. osób poszkodowanych podczas pracy, z czego niemal 400 wypadków zgłoszono w rolnictwie. Do największej liczby wypadków dochodziło w województwach podlaskim, śląskim oraz opolskim.

Rolnictwo wysoko na liście wypadków

Dane GUS-u dotyczą wszystkich przypadków wypadków w związku z wykonywaną pracą. Największa ich ilość w I półroczu tego roku miała związek z górnictwem i wydobywaniem, ale także rolnictwo (z wyłączeniem gospodarstw indywidualnych) znalazło się w ścisłej czołówce, bo mieści się w pierwszej piątce sekcji i branż, w których doszło do wypadku przy pracy.

Gdyby dane Głównego Urzędu Statystycznego obejmowały również gospodarstwa indywidualne, to rolnictwo znalazłoby się znacznie wyżej w zestawieniu. Większość bowiem wypadków, ma właśnie miejsce w małych domowych gospodarstwach rolniczych.

r e k l a m a

Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy w rolnictwie

Statystyki podane przez GUS pokazuje, że najczęstszą przyczyną wypadku przy pracy rolniczej jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika. W tym przypadku chodzi o zachowanie zgodnie z zasadami BHP. Wielokrotnie informowaliśmy na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” o wypadkach z udziałem rolników, którzy przypłacili to w najlepszym wypadku lekkimi obrażeniami ciała, a w najgorszym trwałym kalectwem, bądź też śmiercią.

Według GUS nieprawidłowe zachowanie się pracownika stanowi aż 60 proc. wszystkich wypadków objętych statystyką za I półrocze.

Z kolei najbardziej dotkniętą częścią ciała na obrażenia były kończyny górne (43 proc.) oraz kończyny dolne (36,5 proc.), a także głowa (9,7 proc.).

Rolnicy ranni częściej niż rolniczki

Statystycznie to rolnika częściej dotyka wypadek przy pracy. Wg danych GUS na 359 odnotowanych zdarzeń tylko 75 z nich dotyczyło rolniczek. Średnio rolnik z tego tytułu nie był w stanie pracować w gospodarstwie przez 39 dni w I półroczu 2021 r.
Niestety aż 3 wypadki z udziałem rolników zakończyły się śmiercią gospodarza.

Jak zminimalizować ryzyko wypadku w rolnictwie?

Z kolei, z policyjnych raportów wynika, że do wypadków w gospodarstwach rolnych przeważnie dochodzi ze względu na: nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, nieuwagę, ale także zmęczenie.

- Nie podchodźmy do wykonywanych prac w sposób rutynowy. Z pozoru proste czynności wykonywane wbrew zasadom bezpieczeństwa mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Pamiętajmy też, by nie zatrudniać dzieci do niebezpiecznych prac. Pracujące maszyny rolnicze stanowią duże zagrożenie, w szczególności dla dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć skutków ich działania, ani też właściwie zareagować - podpowiadają policjanci z Lublina.

Uważajmy na bezpieczeństwo dzieci na wsi

Policjanci oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwracają też uwagę na zagrożenia na jakie są narażone dzieci z rodzin rolniczych. Funkcjonariusze przestrzegają przed powierzaniem dzieci zadań, które są ponad ich możliwości i mogą okazać się niebezpieczne dla ich zdrowia lub życia.
Żeby uniknąć wypadku z udziałem najmłodszych warto zapamiętać kilka podstawowych zasad dotyczących przebywania na terenie gospodarstwa rolnego:

  • przebywanie w pobliżu maszyn i urządzeń rolniczych, a tym bardziej ich obsługiwanie, jest niedopuszczalne;
  • opiekując się zwierzętami należy stosować zasadę ograniczonego zaufania – przestraszone czy spłoszone zwierzę może zachować się nieprzewidywalnie;
  • należy zwrócić uwagę na niezabezpieczone zbiorniki, np. studnie;
  •  najmłodsi nie powinni przebywać w pobliżu szkodliwych substancji chemicznych, np. używanych do opryskiwania roślin – ich wdychanie grozić może zatruciem;
  • dzieci poruszające się po wiejskich drogach muszą być widoczne dla kierowców – należy pamiętać o nalepkach i kamizelkach odblaskowych;
  • nawet najmłodszym mieszkańcom wsi może okazać się potrzebna umiejętność udzielania pierwszej pomocy – powinny znać zasady jej udzielania;
  • dopilnujmy także, aby wiedzieli jak zachować się w czasie pożaru czy powodzi – konieczna jest znajomość podstawowych numerów alarmowych.

Czym jest wypadek przy pracy?

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych oraz czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

  • w czasie podróży służbowej, podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony, przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas: uprawiania sportu w trakcie zawodów i treningów przez osobę pobierającą stypendium sportowe; wykonywania odpłatnie pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania; pełnienia mandatu posła lub senatora, pobierającego uposażenie; odbywania szkolenia lub stażu związanego z pobieraniem przez absolwenta stypendium; wykonywania przez członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych oraz przez inną osobę traktowaną na równi z członkiem spółdzielni, pracy na rzecz tych spółdzielni; wykonywania lub współpracy przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług; wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem lub współpracą przy prowadzeniu działalności pozarolniczej; wykonywania przez osobę duchowną czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi lub zakonnymi; odbywania zastępczych form służby wojskowej; nauki w Krajowej Szkole Administracji Publicznej przez słuchaczy pobierających stypendium.

Oprac. M. Czubak
Źródło: GUS
Fot. fot. arch. KPP Sieradz

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KOSZMARNY wypadek pod Nowym Sączem. Dwóch mężczyzn przygniecionych przez ciągnik

Do wypadku doszło we wsi Kokuszka w woj. małopolskim. Służby ratunkowe dostały informację o tragedii w lesie w nocy z piątku na sobotę. Na miejscu okazało się, że zginęli dwaj mężczyźni przygnieceni przez ciągnik rolniczy.

czytaj więcej

Groźny wypadek pod Hrubieszowem. Motocyklista wpadł wprost na heder kombajnu

Do groźnego wypadku doszło w Małkowie Nowym pod Hrubieszowem. Na jednej z lokalnych dróg motocykl zderzył się czołowo z kombajnem zbożowym. Motocyklista dosłownie wpadł na zespół żniwny. Policja ustala okoliczności wypadku oraz kto zostanie ukarany za kraksę.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)