Wnioski o dopłaty bezpośrednie o miesiąc dłużej – do 15 czerwca
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wnioski o dopłaty bezpośrednie o miesiąc dłużej – do 15 czerwca

22.04.2020autor: Magdalena Szymańska

Ze względu na epidemię koronawirusa rolnicy będą mogli o miesiąc dłużej składać wnioski o dopłaty bezpośrednie i dopłaty obszarowe z PROW. Do 15 czerwca będzie można złożyć też wniosek o dopłaty za dobrostan zwierząt, czyli krowa+ i świnia+. Na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosków o dopłaty?

Minister rolnictwa wydłuża termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 15 czerwca

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podjął decyzję o przedłużeniu do 15 czerwca 2020 r. terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz dopłat obszarowych w ramach PROW. Na wydłużenie terminu zgodziła sięKomisja Europejska, jest toreakcja na wnioski płynące z państw członkowskich, w tym z Polski, a także z uwagi na obecną sytuacją epidemiologiczną związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

 

r e k l a m a

Jakie kary będą grozić rolnikowi za opóźnienia w złożeniu wniosku o dopłaty?

Oprócz wniosku o dopłaty bezpośrednie, do 15 czerwca można składać także wnioski na: 

  • płatności ONW,
  • działania rolno-środowiskowo-klimatycznego,
  • rolnictwa ekologicznego 
  • premii w ramach działania zalesieniowego.

Wydłużony termin dotyczy również dopłat w ramach „Dobrostanu zwierząt”, czyli tzw.krowa+ i świnia+.

Wnioski będzie można składać również po 15 czerwca, z tym że za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1% (z wyjątkiem przypadków kiedy opóźnienie jest wynikiem działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności).

Na co zwrócić uwagę ubiegając się o dopłaty za dobrostan, czyli krowa plus i świnia plus?

„Dobrostan zwierząt” to nowe działanie nazywane popularnie „świnia i krowa plus”. Wsparcie ma nagradzać rolników za zapewnienie zwierzętom podwyższonych warunków utrzymania, a w przypadku krów mlecznych również zazapewnienie im możliwości korzystania z wypasu na świeżym powietrzu. Obejmuje ono dwa pakiety: dobrostan świń i dobrostan krów. 

Założenie płatności dobrostanowych jest takie, że jeżeli rolnik złoży wniosek o wsparcie w danym wariancie, wymogi dotyczące tego wariantu musi spełnić w stosunku do wszystkich zwierząt nim objętych. Czyli jeśli składa wniosek o wsparcie z wariantu dobrostan krów mlecznych, to wszystkie krowy mleczne w stadzie muszą spełniać wymóg określony dla tego wariantu, niezalenie od tego, czy są w jednej oborze, czy w kilku. Natomiast pozostałe zwierzęta – wymogi standardowe przewidziane w przepisach krajowych i unijnych. Założono bowiem, że poprawa warunków jednej grupy zwierząt nie może odbywać się kosztem pozostałych. 

 

Czy przez suszę rolnicy stracą dopłaty za dobrostan krów? 

Rolnicy obawiają się, co zrobić w sytuacji, gdy przyjmując na siebie zobowiązania związane z wypasem krów nie będą mogli wypasać zwierząt z powodu suszy na użytkach zielonych. Agencja wyjaśnia, iż nieobecność krów na pastwisku będzie można wtedy zakwalifikować do niesprzyjających warunków atmosferycznych. Rolnik w takiej sytuacji nie będzie musiałprzedstawiać żadnych dokumentów.Będzie musiał jednak uwzględnić to w rejestrze wypasu. 

Dr Magdalena Szymańska 
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty bezpośrednie – przez koronawirusa wydłużony termin składania wniosków o dopłaty

Komisja Europejska ze względu na pandemię koronawirusa już zgodziła się, aby każde z państw UE mogło wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jaki będzie nowy ostateczny termin na złożenie wniosków?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)