Weterynarze żądają wyższej płacy i grożą strajkiem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Weterynarze żądają wyższej płacy i grożą strajkiem

27.07.2022autor: wk

Właśnie odbyło się spotkanie "ostatniej szansy" między środowiskiem weterynarzy a ministrem rolnictwa. Lekarze weterynarii chcą wyższych stawek za ich pracę, a zaproponowane wcześniej przez rząd kwoty uznali za bulwersujące. Jeśli ministerstwo nie spełni postulatów weterynarzy, może dojść do protestu, który uderzy także w rolników. Czy uda się osiągnąć porozumienie?

Spotkanie "ostatniej szansy” między weterynarzami a ministrem rolnictwa

We wtorek 26 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie określane przez weterynarię jako „ostatniej szansy” pomiędzy reprezentującym środowisko lekarzy weterynarii a stroną rządową. Lekarzy weterynarii reprezentowali członkowie Porozumienia Warszawskiego, które tworzą: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Stowarzyszenia Urzędowych Lekarzy Weterynarii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, Sekcja Krajowa Pracowników Weterynarii NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenie „Medicus Veterinarius”. Z kolei z ramienia resortu rolnictwa w rozmowach uczestniczył  Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa oraz jego zastępca Lech Kołakowski. Obecny był także Paweł Niemczuk. główny lekarz weterynarii. Dyskusja dotyczyła zaproponowanego przez MRiRW rozporządzenie w sprawie "warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii". 

r e k l a m a

Czego oczekują od ministra rolnictwa lekarze weterynarii?

– Rządowy projekt rozporządzenia nie uwzględnia aktualnej sytuacji gospodarczej oraz waloryzacji stawek wynagrodzenia za czynności wykonywane z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii w okresie od 2011 roku (w niektórych przypadkach 2004 roku), to jest od daty ich ostatniej nowelizacji. Mało tego, zaproponowane przez rząd stawki wynagrodzenia w wielu przypadkach są niższe od stawek aktualnie obowiązujących, co czyni go niemożliwym do przyjęcia – informuje w komunikacie Porozumienie Warszawskie.

W tym samym dokumencie wskazano także na konieczność podwyższenia pensji pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, ponieważ do tej pory nie zostali oni objęci ostatnią regulacją płac. 

Lekarze weterynarii, mimo równolegle toczących się dyskusji z politykami, podjęli także inne kroki. Zbierają podpisy pod listem otwartym do ministra Henryka Kowalczyka i wyrażają gotowość do czynnego udziału w ewentualnym proteście. Ich zdaniem, przesłany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń jest kuriozalny.  

Czy lekarze weterynarii dogadają się z rządem?

Wtorkowe spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięć. Obie strony opublikowały komunikaty, w których podkreśliły, że rozmowy o stawkach wynagrodzeń dla lekarzy weterynarii będą kontynuowane.

Uzgodniono, że Główny Lekarz Weterynarii dokona ponownej analizy projektu i we współpracy z organizacjami podejmie działania w celu ustalenia ostatecznych stawek wynagrodzeń – napisał resort rolnictwa.  

– Porozumienie Warszawskie z nadzieją przyjęło deklarację poparcia Wicepremiera Henryka Kowalczyka podwyższenia stawek wynagrodzeń, zawartych w projekcie rozporządzenia przesłanego nam do konsultacji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego zdaniem projekt wymaga znaczących korekt – czytamy z kolei w komunikacie Porozumienia Warszawskiego. 

Kolejne rozmowy z Pawłem Niemczukiem zaplanowane zostały na piątek 29 lipca. Spotkanie uzgodnieniowe przewidziano zaś na wtorek 2 sierpnia 2022 r. 

wk

 fot. MRiRW

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy drastyczne podwyżki opłat za świadectwa zdrowia zwierząt zostaną cofnięte?

Ministerstwo rolnictwa tłumaczy się z niedawnych podwyżek za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną. Padła też ważna deklaracja. Rozporządzenie, które wprowadziło ogromne niezadowolenie rolników jest obecnie analizowane i niewykluczone są jego zmiany.  

czytaj więcej

Kiedy dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników będą zrównane z francuskimi czy niemieckimi?

Poprzez unijny mechanizm wyrównywania dopłat i uzupełniające dopłaty krajowe około 97% polskich rolników ma otrzymać dopłaty bezpośrednie równe średniej unijnej. Pytanie kiedy tego doczekamy? Czy to oznacza, że nasi rolnicy otrzymają takie płatności jak farmerzy we Francji czy Niemczech?

czytaj więcej

Setki kur zablokowały drogę pod Płockiem [FOTO]

Miniony wtorek w Świerczynku koło Płocka (woj. mazowieckie) był nietypowy. Na krajowej „60” zderzyły się 3 pojazdu, w tym 2 ciężarówki. Jedna z nich przewoziła kury, które rozbiegły się po okolicy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)