Kobiety w rolnictwie: ile rolniczek prowadzi gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kobiety w rolnictwie: ile rolniczek prowadzi gospodarstwa?

28.03.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Kobiety odgrywają coraz większą rolę w rolnictwie. Wzrasta także odsetek gospodarstw rolnych prowadzonych przez kobiety. Jak sobie radzą rolniczki? Czy zarabiają więcej czy mniej niż rolnicy? Jak wypada Polska w porównaniu do innych państw UE?

Polskie rolniczki wybijają się na tle koleżanek z Unii Europejskiej

Na polskich wsiach doskonale odnajdują się kobiety. Wiele z nich z powodzeniem prowadzi gospodarstwa rolne. Podejście do rolnictwa i rola kobiet na wsi na przestrzeni ostatnich lat mocno się zmieniły.
Na tle Unii Europejskiej polskie rolniczki wypadają całkiem nieźle. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 roku kobiety pracujące w rolnictwie stanowiły w UE 35 proc. Polska w zestawieniu znalazła się na 5. miejscu z liczbą 43 proc. kobiet pracujących w rolnictwie.

r e k l a m a
Wysoko też plasujemy się, jeśli chodzi o liczbę gospodarstw zarządzanych przez kobiety. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce gospodarstwami zarządza 29 proc. rolniczek, przy średniej dla całej UE wynoszącej 28 proc.
 

Polskie rolniczki wybijają się na tle koleżanek z Unii Europejskiej

W Polsce jedna trzecia gospodarstw zarządzana jest przez kobiety. Jesteśmy pod tym względem w czołówce w porównaniu z dużymi krajami członkowskimi. Różnice w dochodach płci są jednak widoczne także w rolnictwie. Średnia wielkość gospodarstwa prowadzonego przez kobietę to 6 ha, przez mężczyznę – 12 ha. Wartość produkcji to 6 tys. euro w przypadku kobiet i 21 tys. euro u mężczyzn – wymieniała Marta Skrzypczyk, dyrektor Biura Analiz Makro-ekonomicznych Sektora Agro BNP Paribas podczas jednej z Agro Akademii.
Z analiz ekspertów wynika także, że kobiety starają się tak przygotować przekazania swojego gospodarstwa bliskim, aby nie dochodziło na tym tle do konfliktów. 
Więcej o podejściu do gospodarstw rolniczych przez polskie rolniczki przeczytać w artykule: "Kobiety zarabiają mniej. Także w rolnictwie. O ile?".

Pozycja kobiet w francuskim rolnictwie rośnie z roku na rok

A jak to wygląd we Francji? Tam także coraz więcej kobiet decyduje się na założenie gospodarstwa. Liczba kobiet w zawodzie rolniczym wzrasta. Zakładają one 41 proc. przedsiębiorstw w branży. Zwiększa się także liczba kobiet, które związane są z rolnictwem organicznym oraz z krótkimi łańcuchami żywności.
– Każdego roku 37 proc. spośród rolników rozpoczynających pracę w branży we Francji to kobiety- informuje FranceInfo.

Według francuskiego ministra rolnictwa Juliena Denormandie wyzwania przyszłości w rolnictwie wymagają „wspierania kobiet-rolników”, których rola jest kluczowa dla sektora rolnego.

– Do początku lat 60. XX w. rola kobiet w rolnictwie była tak słabo rozumiana, że nie istniało nawet słowo na określenie osoby płci żeńskiej pracującej w sektorze rolnym – zaznaczył Julien Denormandie, francuski minister rolnictwa i żywności.

Przeczytaj także:
Piękniejsza twarz rolnictwa. Jakimi ciągnikami jeździ Ilona Jurek?

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay.

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Kobiety agrobiznesu: Agata Stolarska

Szklany sufit przebiła bardzo młodo. Czy trudno było odnaleźć się w zdominowanym przez mężczyzn sektorze agro i jak udało się połączyć życie zawodowe z rodzinnym, opowiada Agata Stolarska, szefowa Timac Agro Polska.

czytaj więcej
Aktualności

Rada Kobiet w Rolnictwie – zgłoś się!

Zarządzenie o utworzeniu Rady Kobiet w Rolnictwie weszło w życie, a resort rolnictwa czeka na zgłoszenia kandydatek. Zadaniem Rady będzie analiza aktualnej sytuacji kobiet w rolnictwie oraz podejmowanie inicjatyw w celu poprawy i wzmacniania ich pozycji na wsiach. 

czytaj więcej

Współczesna kobieta na wsi – jak zostać Liderką Innowacji?

Dzień Kobiet za pasem. Ósmy marca zawsze sprzyja refleksjom nad rolą kobiet w świecie, nad miejscem w nim i tym, jakie kobiety mają możliwości wpływania na to wszystko. Do rozmowy o kobietach dzisiejszej wsi zaprosiliśmy Marię Sikorską – prezeskę Stowarzyszenia Liderki Innowacji, działającego na rzecz kobiet aktywnych na wsiach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)