Rada Kobiet w Rolnictwie – zgłoś się!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rada Kobiet w Rolnictwie – zgłoś się!

12.04.2021autor: Dorota Kolasińska

Zarządzenie o utworzeniu Rady Kobiet w Rolnictwie weszło w życie, a resort rolnictwa czeka na zgłoszenia kandydatek. Zadaniem Rady będzie analiza aktualnej sytuacji kobiet w rolnictwie oraz podejmowanie inicjatyw w celu poprawy i wzmacniania ich pozycji na wsiach. 

Pod koniec marca br. weszło w życie zarządzenie ministra rolnictwa o utworzeniu Rady Kobiet w Rolnictwie. W skład mają wejść przedstawicielki KRUS, ARiMR, KOWR, ODR, KIKiDW oraz ogólnopolskich organizacji rolniczych, przetwórczych, samorządu rolniczego, kół gospodyń wiejskich i  jednostek samorządu terytorialnego. Organ ma doradzać ministrowi Grzegorzowi Pudzie w zakresie potrzeb i poprawy pozycji kobiet na wsiach. 

Jak wymienia resort rolnictwa zadaniem w.w. Rady będzie analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie ich problemów, rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich, ich aktywizacja, a także przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby kobiet niepełnosprawnych. Rada będzie  inicjować różne akcje społeczne, organizować szkolenia, debaty i konferencje oraz wspierać programy i kampanie społeczne, podnoszące świadomość w zakresie praw kobiet. Rada ponadto będzie rekomendować działania mające służyć promowaniu dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, m.in. w produkcji ekologicznej żywności, a także dziedzictwa i kultury wsi.

– Pomimo pełnego zaangażowania w działalność gospodarstw, a także wykonywania często tych samych obowiązków co mężczyźni, polskie rolniczki nadal potrzebują wsparcia instytucjonalnego i finansowego. Razem zdziałamy więcej! Podpowiemy, zainicjujemy, zarekomendujemy! – zachęca do zgłaszania swojego udziału w Radzie Kobiet resort rolnictwa. 

Aby zgłosić chęć zaangażowania w sprawy Rady należy wysłać maila na radakobiet@minrol.gov.pl i opisać swoje doświadczenia w zakresie działalności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, pomysły i plany oraz uzasadnić dlaczego warto przyjąć konkretną osobę do Rady. MRiRW czeka na zgłoszenia tylko do 19 kwietnia br. 

oprac. dkol na podst. MRiRW
Fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ardanowski: Rada zarekomenduje rządowi rozwiązania ws. rolnictwa ekologicznego

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa zajmie się perspektywami rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce. Przygotuje rekomendacje dla rządu, co robić, by rolnictwo ekologiczne uczynić dochodowym – powiedział szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski.

czytaj więcej
Aktualności

Rząd przyjął zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich

Sprawniejsze rozpatrywanie wniosków PROW i uregulowanie statusu zdjęć geotagowanych - to niektóre założenia projektu nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich przyjęte dziś przez rząd. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do unijnych wymogów.

czytaj więcej

Kobiety w rolnictwie: ile rolniczek prowadzi gospodarstwa?

Kobiety odgrywają coraz większą rolę w rolnictwie. Wzrasta także odsetek gospodarstw rolnych prowadzonych przez kobiety. Jak sobie radzą rolniczki? Czy zarabiają więcej czy mniej niż rolnicy? Jak wypada Polska w porównaniu do innych państw UE?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)