Walka z ASF i rolnictwo ekologiczne priorytetami ministra rolnictwa na 2022 rok
Ministerstwo rolnictwa przedstawiło priorytety prac na kolejny rok. Co znalazło się na liście zadań pilnych do załatwienia? Które problemy wicepremier Henryk Kowalczyk zamierza rozwiązać w pierwszej kolejności?
Walka z ASF priorytetem ministra rolnictwa na 2022 rok
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że głównym priorytetem prac resortu w najbliższym roku będzie jest walka z ASF. Wirus jest bowiem czynnikiem wywołującym straty ekonomiczne w hodowli oraz w przemyśle mięsnym (obrót krajowy oraz eksport świń, mięsa wieprzowego i produktów pozyskiwanych od świń). Poza tym zwalczanie wirusa generuje duże koszty. Tylko w tym roku do połowy listopada Inspekcja Weterynaryjna wydała 31,4 mln zł na walkę z chorobą.
Dlatego minister Kowalczyk chce wprowadzić zmiany w prawie łowieckim, które zmobilizowałyby myśliwych do zwiększonego odstrzału dzików.
Rolnictwo ekologiczne dostanie silne wsparcie
Na drugim miejscu na liście priorytetów znalazło się rolnictwo ekologiczne. Do najważniejszych działań zawartych w „Ramowym Planie Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021 – 2027” należą mechanizmy wsparcia dla rolników i producentów ekologicznych. Chodzi głównie o działanie, w ramach którego rolnicy ekologiczni otrzymują wsparcie do areału objętego systemem rolnictwa ekologicznego – w tym obszarze planuje się wprowadzenie uproszczeń dla małych gospodarstw o powierzchni do 10 ha., które będą mogły ubiegać się o płatność w formie ryczałtowej co zmniejszy obciążenia administracyjne rolników.
Ministerstwo planuje uruchomienie płatności dobrostanowej do zwierząt ekologicznych, by zwiększyć ekologiczną produkcję zwierzęcą. Większa ma być także premia za zbilansowanie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Poza tym resort chce włączyć żywność ekologiczną do Programu szkolnego, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych otrzymują porcje żywności. Prace w tym obszarze są już prowadzone.
Ponadto ministerstwo pracuje nad uruchomieniem wsparcia do wykorzystania materiału siewnego w jakości ekologicznej, co ma zwiększyć jego produkcję i stosowanie w Polsce. Planuje także wprowadzić ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do rolnictwa ekologicznego w innych państwach UE oraz ułatwienia w prowadzeniu handlu detalicznego celem zwiększenia podaży produktów ekologicznych. Uproszczone mają być procedury wydawania zgód na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej.
Polski Ład – jakie będzie wsparcie i ułatwienia dla rolników?
Kolejnym priorytetem MRiRW będzie realizacja programu PiS „Polski Ład”. W jego ramach prowadzone będą następujące działania:
- więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej
- nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników
- dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw
- 4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym
- przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa
- 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie
- bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach
- rozszerzenie działalności w ramach RHD
Jak pogodzić poprawę dobrostanu zwierząt z opłacalnością hodowli?
Jednym z tematów pozostających w stałym zainteresowaniu MRiRW będzie kwestia podnoszenia dobrostanu zwierząt. Komisja Europejska rozważa obecnie zakaz utrzymywania zwierząt w klatkach i wykonywanie zabiegów na zwierzętach (kastracja, obcinanie ogonów, przycinanie dziobów, dekornizacja). Zwiększona ma zostać także powierzchnia dla zwierząt i dostęp do przebywania na świeżym powietrzu.
Resort zamierza aktywnie uczestniczyć w pracach nad nowymi regulacjami.
- W tym zakresie niezbędne jest pogodzenie idei poprawy dobrostanu zwierząt z kwestiami opłacalności prowadzenia produkcji zwierzęcej w Unii Europejskiej, ekonomii i zasad konkurencyjności na rynku wewnętrznym. Wszelkie zmiany legislacyjne związane z tymi zagadnieniami będą wyzwaniem dla rolników utrzymujących zwierzęta gospodarskie, w związku z tym konieczne będą odpowiednio długie okresy przejściowe pozwalające na dostosowanie się gospodarstw do nowych wymagań - napisał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
W Polsce instrumentami finansowymi wspierającymi takie działania będzie „Dobrostan zwierząt” z PROW 2014-2020 oraz ekoschemat – Dobrostan zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.
MRiRW: będziemy zabiegać o poparcie stanowiska Polski ws. Zielonego Ładu
Resort rolnictwa planuje także aktywnie zabiegać o poparcie stanowiska Polski w trakcie wprowadzania w życie Strategii: „Od pola do stołu” oraz „Bioróżnorodności”.
- W pracach Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, będziemy koncentrować się na wdrażaniu WPR i zapobieganiu skutkom kryzysu na rynkach rolnych oraz dyskusji na kształtem projektów mających na celu wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu oraz Pakietu Gotowi na 55% (Fit for 55) dotyczącego osiągniecia unijnego celu klimatycznego na 2030 r. – wyjaśnia minister Kowalczyk.
Krajowy Plan Strategiczny będzie wdrażany od 2023 roku
Kolejną ważną kwestią, na której musi skupić się ministerstwo jest zakończenie prac nad Krajowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 i wdrożenie go w 2023 roku.
wk, fot. MRiRW
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy