Francja dogadała się z Chinami ws. ASF. Czy inne kraje UE też mają szansę na regionalizację?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Francja dogadała się z Chinami ws. ASF. Czy inne kraje UE też mają szansę na regionalizację?

28.12.2021autor: wk

Francja będzie eksportować wieprzowinę do Chin nawet, jak pojawi się ASF. To efekt podpisania umowy między tymi krajami o uznaniu regionalizacji dla ASF. W ocenie przedstawicieli unijnych rolników, wszystkie kraje UE powinny mieć taki przywilej. 

Francuzi przekonali Chińczyków do regionalizacji

Copa-Cogeca, unijna organizacja zrzeszająca związki rolnicze z UE, chce, aby zasadami regionalizacji dla ASF, jakie Chiny przyznały Francji, były objęte także pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ma to ogromne znaczenie ekonomiczne dla hodowców trzody chlewnej, którzy cierpią z powodu ASF. Umowa o regionalizacji gwarantuje przecież możliwość eksportu wieprzowiny do Państwa Środka w sytuacji wystąpienia ASF. 

r e k l a m a

Czy kraje UE też mogą liczyć na regionalizację?

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa-Cogeca delegacje krajów członkowskich gratulowały Francji podpisania umowy. W ich ocenie jest to sygnał świadczący o tym, że pozostałe kraje UE też mogą liczyć na podobną szansę. Ale uznanie regionalizacji przez Chiny będzie wymagało wypracowania procedur, które dadzą gwarancję bezpieczeństwa i wykluczą możliwość przeniesienia ASF z pozostałych krajów członkowskich. I na pewno nie obejmą krajów takich, jak Polska, gdzie wirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Zresztą, jeśli we Francji wirus ASF wystąpi w więcej niż w 20 proc. regionach, do Chin nie pojedzie nawet kilogram wieprzowiny.

- Francuzi podkreślili, że rozmowy z Chińczykami wymagały dużej cierpliwości i pokory. Niezbędne było przekonanie partnerów z Chin o pełnej transparentności przepisów i procedur. Nawet jeżeli niektóre pytania wydawały się abstrakcyjne, to były udzielane odpowiedzi z szacunkiem i uznaniem odmiennego punktu widzenia. Dzięki temu udało się uzyskać rozwiązania korzystne dla obu stron – mówił po spotkaniu jego uczestnik Adam Drosio, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

Francuskie porozumienie szansą na zmniejszenie podaży wieprzowiny w UE

O umowę o regionalizacji od dawna starają się Niemcy, ale na razie bez efektu. Gdy ASF wystąpił w Niemczech, odbiło się to negatywnie na całym europejskim rynku, gdyż ogromny wolumen mięsa został w UE, załamując ceny skupu, zamiast zostać wyeksportowanym.

 – Sukces Francji dał nadzieję na powrót do stabilizacji na rynku wieprzowiny i utrzymania eksportu na rynek chiński – podsumował A. Drosio. 

 wk, fot. arch.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirus ASF zaatakował we Włoszech! Jak to wpłynie na rynek?

We Włoszech wykryto pierwszy przypadek ASF u dzika. Jeśli choroba zacznie się rozprzestrzeniać, będzie mieć negatywny wpływ na unijny rynek wieprzowiny, bo Włochy są siódmym co do wielkości producentem trzody chlewnej w UE.

czytaj więcej

Jak Czesi chronią swoje świnie przed epidemią ASF?

Czesi, choć na swoim terytorium już nie mają ASF, uważają, że maksymalne ograniczenie populacji dzików jest niezwykle ważne, ponieważ bez tego nie będą w stanie skutecznie poradzić sobie z chorobą i jej rozprzestrzenianiem się, jeśli wirus znów się u nich pojawi. Zdają sobie sprawę, że to kosztuje myśliwych dużo czasu, a państwo pieniędzy, jeśli jednak teraz nie skupią się na odstrzale, ewentualna epidemia może zdziesiątkować pogłowie świń. Podobnego podejścia do sprawy należałoby oczekiwać od władz w Polsce.

czytaj więcej

Lekarka weterynarii: likwidacja ogniska ASF w chlewni to były najcięższe dni w moim życiu zawodowym

Magdalena Czaplińska jest lekarzem weterynarii z firmy Agri Vet świadczącej usługi dla firmy Agri Plus. Swoją działalność prowadzi w Polsce północno-wschodniej, więc była w centrum walki z afrykańskim pomorem świń od samego początku. Pytamy ją o doświadczenia rolników, którzy muszą funkcjonować w rejonie dotkniętym chorobą, oraz codzienność pracy lekarza weterynarii w terenie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)