W woj. łódzkim wilki zagryzły byki!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W woj. łódzkim wilki zagryzły byki!

07.11.2022autor: Michał Czubak

W Kłoniczkach (woj. łódzkie) wilki zaatakowały młode byczki, które pasły się na łącze. W wyniku ataku drapieżnika jedno ze zwierząt padło, drugi zostało poranione.

Lututów. W Kłoniczkach grasują byki, które polują na zwierzynę hodowlaną

30 października rolnik z Kłoniczek powiadomił organy ścigania o sytuacji, jakiej sam był świadkiem. Na jego oczach dwa młode byki zostały zaatakowane przez wilki. Rolnik przepędził drapieżniki, ale w wyniku obrażeń jeden z byków padł. Drugi został poraniony i musiał zająć się nim weterynarz. Po całym zajściu wilki uciekły w kierunku przejścia dla zwierząt drogi S8.

r e k l a m a

Czy przed atakiem wilków można uchronić swój żywy inwentarz?

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Przede wszystkim zalecany jest nadzór zwierząt hodowlanych. Także w dzień. W charakterze tym może wystąpić specjalnie wyszkolony do tego celu pies jak i gospodarz. Zwykle jednak czas rolnikowi nie pozwala na pilnowanie wypasającej się zwierzyny, dlatego znacznie lepiej sprawdzą się ogrodzone pastwiska.

Ogrodzenie to może być w postaci fladr lub pastucha elektrycznego. Im więcej zabezpieczeń, tym bezpieczeństwo jest wyższe.

✅Yes, wolf populations have boomed across 🇪🇺 between 2016-2021

❌No, no major policy changes have taken this fact into account

✅Yes, we need to rethink the way we approach the issue as livestock farmers are under enormous pressure pic.twitter.com/f6y59qceta

— COPA-COGECA (@COPACOGECA) November 7, 2022

Wilk jest gatunkiem chronionym

Od 1995 rok w Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz polowań na wilki. Zwierzęta te objęte zostały całkowitą ochroną na terenie całego kraju. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. Coraz częściej jak i coraz głośniej mówi się jednak, żeby tę ochronę chociaż częściowo zdjąć. Tutaj panuje wyjątkowa zgodność zarówno rolników jak i myśliwych, którzy domagają się tego samego. Polowania na wilki miałyby zmniejszyć szkody w inwentarzu i tym samym zapobiec konfliktom z hodowcami.

Decyzje o tym czy w wyjątkowych sytuacja polowanie na wilki może się odbyć wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku, gdy wilk stanowi istotne zagrożenie dla człowieka lub powoduje znaczące szkody w inwentarzu.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy z Wielkopolski żądają zniesienia stref ASF. "Za tuczniki dostajemy 40 gr mniej"

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Głównego Lekarza Weterynarii z prośbą o jak najszybsze zniesienie stref czerwonych z ograniczeniami ASF. Strefy te obowiązują w kilku wielkopolskich powiatach i znacznie utrudniają życie rolnikom. U kogo jeszcze chce interweniować WIR? 

czytaj więcej
Aktualności

Wilki zagryzły bydło w gminie Lututów

Na oczach właściciela wilki zaatakowały dwa młode byki na pastwisku w Kłoniczkach w województwie łódzkim. Jednemu ze zwierząt nie udało się przeżyć.

czytaj więcej

Kolekcja odmian kukurydzy w Wilkowicach: 1,6 ha, 120 odmian i 18 firm

W Wilkowicach na polach Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare sp. z o.o., 22 kwietnia 2022 r. na powierzchni 1,6 ha wysiano 120 odmian kukurydzy 18 firm hodowlano-nasiennych i dystrybucyjnych. Wszystkie można było oglądać 6 września br. podczas tegorocznego spotkania organizowanego w ramach Krajowych Dni Kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)