W jaki sposób mikroplastik w glebie wpływa na jakość upraw rolniczych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób mikroplastik w glebie wpływa na jakość upraw rolniczych?

03.03.2021autor: Michał Czubak

Czy mikrocząsteczki plastiku mogą zakłócać wzrost roślin? Czy przez to rolnicy mogą mieć niższe plony? Takie badania prowadzą naukowcy z University of Bayreuth.

Mikrocząsteczki plastiku nas otaczają

Nowy interdyscyplinarny projekt badawczy na Uniwersytecie w Bayreuth oceni wpływ mikroplastiku w glebie na wzrost upraw rolnych.
Niewidoczne dla gołego oka mikrocząsteczki plastiku są wszędzie. Otaczają nas, znajdują się w wodzie, w której żyją ryby, występują w powietrzu, ale także obecne są w ziemi. Wiele ostatnich badań wykazało, że udział mikrodrobin plastiku w glebie stale rośnie. Do gleby dostają się poprzez nawozy, kompost, ścieki czy pochodzą z powłok nasion. Duża ich część gromadzi się ryzosferze, czyli miejscu w glebie, gdzie rośliny korzenne pobierają składniki odżywcze i wodę.

Czy i ewentualnie w jaki sposób mikroplastik w glebie wpływa na rozwój rośliny? To zagadnienie jest słabo poznane, dlatego ruszają odpowiednie badania nad tym zagadnieniem.

r e k l a m a

Niemcy sprawdzą wpływ mikroplasitku na wzrost roślin

Badania prowadzone są przez naukowców z University of Bayreuth z siedzibą w Bawarii. Przedmiotem badań jest wyjaśnienie złożonych fizycznych, chemicznych i biologicznych interakcji między cząstkami mikroplastiku, korzeniami roślin i mikroorganizmami w glebach rolniczych. Projekt zajmie się również konsekwencjami rosnącego napływu mikrodrobin plastiku do gleb na gruntach ornych.

Wyniki badań pozwolą naukowcom zrozumieć, w jaki sposób mikrodrobiny plastiku mogą wpływać na funkcje gleby i plony rolne. Na tej podstawie będzie można bardziej wiarygodnie przewidzieć zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, które mogą wynikać z długoterminowej akumulacji mikroplastików w glebach rolniczych.

Badania finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki (DFG).

Michał Czubak
Fot. Pixabay
Źródło: www.innovationnewsnetwork.com

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KRUS zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza jedenastą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”.

czytaj więcej

Ziemia rolna najszybciej drożeje na Podlasiu. Ile za ha w każdym województwie?

Średnio w Polsce za hektar gruntu ornego trzeba zapłacić 49 tys. zł., a w rejonach rolniczych aż 64 tys. zł/ha! Ale rozpiętość między województwami jest ogromna. Ile kosztuje ziemia rolna w Wielkopolsce, Kujawach, Podlasiu czy woj. warmińsko-mazurskim?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)