Drogi prąd i sieci handlowe zniszczą mniejsze firmy z branży mięsnej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Drogi prąd i sieci handlowe zniszczą mniejsze firmy z branży mięsnej?

13.09.2022autor: Magdalena Szymańska

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) alarmuje, iż branża mięsna stoi na krawędzi opłacalności. Rosnące ceny wszystkich nośników energii sprawiają, iż produkcja na każdym etapie – od hodowcy, poprzez ubojnie, aż po producentów mięsa i wędlin – staje się coraz mniej rentowna. W niektórych przypadkach wzrosły one kilka, a nawet kilkanaście razy.

Koszty wzrastają, ale nie przekałda się to na dochody hodowców i producentów

Wiesław Różański, prezes UPE MI, wskazuje, iż ceny prądu, gazu, węgla w niektórych przypadkach poszybowały tak wysoko, że grozi to zamknięciem mniejszych, rodzinnych firm. Zdaniem Różańskiego koszty wzrastają, ale nie przekłada się to na dochody ani hodowców, ani producentów, ponieważ odbiorcy, głównie sieci handlowe, w zdecydowanej większości nie płacą więcej za towar. Zmuszają dostawców do utrzymania dotychczasowych cen lub poszukują tańszych produktów za granicą. Właściciele rodzinnych zakładów mięsnych zwracają uwagę, iż rosnące koszty energii to niejedyne problemy, z jakimi przyszło im się mierzyć, one dotykają bowiem każdego przedsiębiorcę. W tak trudnym momencie wzrosły również koszty kontroli weterynaryjnych. Ponadto z rosnącymi kosztami produkcji mierzą się też rolnicy. Jeśli sieci handlowe nie pozwalają zakładom podnosić cen, to może spowodować, iż rolnicy wycofają się z produkcji, która jest podstawą działalności zakładów.

r e k l a m a

Produkcja może stać się nieopłacalna dla polskiego rolnika

Polski przemysł mięsny jest uważany za jeden z najnowocześ­niejszych w Europie. Jest to efektem olbrzymich inwestycji, jakie poczynili hodowcy, przetwórcy i producenci. Jeśli produkcja stanie się nieopłacalna, wszystko zo­stanie zmarnotrawione, a sprzedawcy zaczną szukać tańszej, nis­kiej jakościowo żywności poza granicami kraju. Wtedy cała branża będzie mierzyć się z zapaścią, która potrwa długie lata.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red. 

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik dostał gigantyczny rachunek za prąd. Niemal zemdlał z wrażenia

Drastyczne podwyżki cen prądu dobijają rolników. Pewien hodowca świń o mało nie zemdlał na widok ogromnego rachunku, który otrzymał kilka dni temu. - Europa z tak wysokimi cenami prądu brnie w ślepy zaułek, bo już niedługo będzie miała żywność najdroższą na świecie. Ucierpią na tym rolnicy - ocenia Wiktor Szmulewicz, szef rolniczego samorządu.

czytaj więcej

Pierwsze miasto w Europie zakazuje reklamy mięsa

Od 2024 roku w jednym z holenderskich miast nie zobaczymy już reklam mięsa i produktów mięsnych. Opinie na temat tego rozwiązania są podzielone - część Europejczyków uważa je za słuszne, część za całkowicie absurdalne. Jakie są powody tej decyzji?    

czytaj więcej
Aktualności

Jak wygląda nasz handel z Ukrainą, Federacją Rosyjską i Białorusią?

Import żywności z Ukrainy do Polski przez pierwsze 5 miesięcy tego roku wzrósł 2,5 krotnie. Podobnie jest z Białorusią. Import rośnie a eksport załamał się i jest o prawie połowę mniejsze niż rok wcześniej. Wojna na Ukrainie odciska swoje piętno na wymianie handlowej ze Wschodem. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)