Sadownicy wciąż mają problem ze sprzedażą jabłek do Egiptu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sadownicy wciąż mają problem ze sprzedażą jabłek do Egiptu

02.07.2022autor: wk

Polscy sadownicy cały czas mają problem ze sprzedażą jabłek do tego kraju. Niestety, ale interwencja Prezydenta Andrzej Dudy oraz wielokrotne rozmowy ze stroną egipską jak na razie przyniosły efektu. 

Z artykułu dowiesz się

  • Ile jabłek eksportuje Polska do Egiptu?
  • O co walczy polska dyplomacja ws polskich jabłek w Egipcie?
  • Jakie kraje interweniują ws importu owoców do Egiptu?

Obecne trudności w eksporcie polskich jabłek do Egiptu wynikają z bardzo trudnej sytuacji finansowej tego kraju Egiptu, który obawia się negatywnych skutków niedostatku zagranicznych walut.

r e k l a m a

Czy da się zatrzymać odpływ walut?

Dlatego już w lutym 2022 r. Centralny Bank Egiptu zobowiązał egipskich importerów do wykorzystywania akredytywy w rozliczeniach handlowych z partnerami zagranicznymi. Ale jednocześnie wydał instrukcję o niewydawaniu akredytyw importerom zajmującym się obrotem 12 kategorii towarowych, w tym jabłek, bez uprzedniej zgody banku centralnego. Ocenia się, że bank centralny wprowadził ograniczenia w wydawaniu akredytywy, aby ograniczyć import, odpływ walut zagranicznych i zapewnić płynność finansową gospodarce egipskiej.

Ograniczenia administracyjne (w tym blokowanie uruchamiania akredytyw) nie dotyczą wyłącznie polskich eksporterów jabłek, ale znacznej części dostawców zagranicznych produktów, które są postrzegane przez egipski rząd jako produkty nie pierwszej potrzeby. Takie podejście wynika z poważnych, systemowych problemów i nie należy go interpretować jako przejawu działań skierowanych przeciwko polskim producentom i eksporterom.

Egipt ważny rynkiem zbytu polskich jabłek 

Dla polskiego sadownictwa obecna rola Egiptu w odbiorze jabłek jest ogromna. W 2021r. Polska wyeksportowała 921,9 tys. ton jabłek o wartości ponad 1,6 mld zł. Dotychczas największymi odbiorcami naszych jabłek były rynki wschodnie tzn. Rosja, Białoruś, Kazachstan. Niestety z uwagi na aktualną sytuację polityczno – gospodarczą, te kierunki są dla sadowników praktycznie nieosiągalne.

Od kilku lat, dzięki intensywnym działaniom promocyjnym prowadzonym w głównej mierze przez Związek Sadowników RP największym importerem naszych jabłek jest Egipt. W zeszłym roku Polska wyeksportowała na tamtejszy rynek niemal 160 tys. ton jabłek, czterokrotnie więcej niż w 2020 r.

O co walczy polska dyplomacja w Egipcie?   

Dlatego Związek Sadowników zwrócił się z prośbą o interwencję do rządu. Sprawa przywrócenia stabilności wymiany handlowej była wielokrotnie przedmiotem rozmów resortu rolnictwa z przedstawicielami egipskiej administracji. Potrzebę usprawnienia funkcjonowania akredytywy we wzajemnych rozliczeniach podkreślano podczas spotkania kierownictwa resortu rolnictwa i rozwoju wsi z Ambasadorem Egiptu w Polsce w marcu oraz ponownie w czerwcu. Ponadto polskie postulaty w tym zakresie przekazano Ambasadorowi Egiptu w Polsce pisemnie w maju 2022 r.

Postulat dotyczący eliminacji barier w dostępie jabłek do rynku egipskiego został przedstawiony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas wizyty w Egipcie pod koniec maja. Niestety nawet podjęcie rozmów przez Prezydenta RP z przedstawicielami najwyższego szczebla władz egipskich nie przyczyniło się jak na razie do przywrócenia płynnej wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi z Egiptem. Kolejną próbę przekonania Egipcjan podejmie w najbliższych dniach wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który odbędzie wideokonferencję z ministrem rolnictwa i rekultywacji gruntów Egiptu.

Unia Europejska nie pozostaje obojętna na blokadę

W sprawie ograniczeń w imporcie owoców do Egiptu na wysokim szczeblu interweniuje: Unia Europejska, przedstawiciele poszczególnych państw unijnych, a także inni ważni partnerzy handlowi Egiptu, w tym: USA, Kanada, Japonia, Australia i Wielka Brytania.

W drugiej połowie czerwca 2022 r. ma dojść do rozmów unijnych specjalistów prawnych z egipskimi odpowiednikami. Niewykluczone również, że ten temat będzie również poruszony przez przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę van der Leyen podczas jej wizyty w Kairze pod koniec bieżącego miesiąca.

 

wk

fot. unsplash

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zielony Ład: KE prowadzi konsultacje w sprawie lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi

Pod koniec maja wystartowały konsultacje online, nadzorowane przez Komisję Europejską, których celem jest zebranie opinii społeczeństwa i zainteresowanych stron na temat planu działania UE w zakresie zintegrowanej gospodarki składnikami odżywczymi. Czy rolnicy mogą wziąć udział w badaniach KE i wyrazić swoją opinię?

czytaj więcej

Przerzedzanie zawiązków owoców - jak przeprowadzić zabieg?

Opad świętojański albo opad czerwcowy jest naturalną reakcją drzew owocowych na nadmiar owoców. Zdarza się jednak, że bywa niewystarczający i wówczas do ogrodnika należy przeprowadzenie zabiegu przerzedzania zawiązków.

czytaj więcej

Pomysł na grilla: szaszłyki, jabłko i sałatka z cukinią

Długi weekend majowy czas zacząć! Co przygotować na grilla zamiast standardowej karkówki i kiełbasek? Oto nasze 3 propozycje na niespotykane dania z grilla: grillowane jabłka z serkiem mascarpone, szaszłyki z halloumi oraz kurczakiem i pyszna sałatka z grillowaną cukinią.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)