ARiMR zaprasza rolników do lekarza. Gdzie i jakie badania będzie można wykonać?
W ramach programu „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich” w dniu 10 grudnia 2021 roku na terenie „Elizówki” w Lublinie odbędą się bezpłatne konsultacje u wybranych lekarzy specjalistów.
Organizatorami akcji są Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.
Wydarzenie będzie miało miejsce w Lubelskim Oddziale Regionalnym ARiMR (sala konferencyjna) na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego, Elizówka 65a w godzinach 9:00-14:00.
Dobór specjalistów związany jest z występującymi chorobami cywilizacyjnymi oraz dolegliwościami, na które najczęściej uskarżają się mieszkańcy wsi.
Duże szanse na konsultacje lekarskie dla lubelskich rolników
Zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów z zakresów:
- urologia
- endokrynologia
- diabetologia i psychodietetyka
- neurologia
- kardiologia
- rehabilitacja
- dietetyka kliniczna.
W trakcie wydarzenia będzie można również skorzystać bezpłatnie z podstawowej diagnostyki: EKG, pomiaru ciśnienia czy poziomu cukru we krwi.
Na miejscu będzie można również wygenerować e-skierowanie na badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”, w czym pomogą pracownicy punktu informacyjnego ARiMR.
Leczenie prostaty jeszcze w tym roku
Osoby cierpiące na przerost prostaty, po konsultacji z lekarzem urologiem, będą mogły zapisać się na darmowy zabieg wycięcia gruczołu krokowego.
Będzie on przeprowadzony jeszcze w tym roku przez SPSK nr 4 w Lublinie. Szpital ten posiada wysokiej klasy system robotyczny używany m.in. w operacjach urologicznych, który pozwala operatorowi na większą precyzję niż podczas tradycyjnej operacji. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń, których naruszenie mogłoby spowodować problemy z potencją czy nietrzymaniem moczu, jest zredukowane do minimum.
Honorowo oddaj krew i spotkaj się z pracownikami NFZ
W godz. 9:00-13:00 odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi. Przy budynku oddziału regionalnego ARiMR podstawiony będzie specjalistyczny krwiobus.
Biała sobota to także okazja do spotkania z pracownikami Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, którzy:
- udzielą informacji na temat programów profilaktycznych kierowanych do poszczególnych grup wiekowych,
- poinformują o usługach realizowanych przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Sali Obsługi Klientów w Lublinie przy ul. Nadstawnej 2-4,
- umówią klientów na spotkanie z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia i zapiszą na wykonanie w Sali Obsługi Klientów w Lublinie pomiarów: wzrostu, masy ciała, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi, określenia wskaźnika BMI (indeks masy ciała),
- wydadzą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- umożliwią wypełnienie i złożenie wniosku o profil zaufany, a następnie go potwierdzą,
- poinformują o tym, jak korzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), udzielą informacji o jego funkcjonalnościach, tj. DietyNFZ, profilaktyka i pierwsza pomoc,
- udzielą informacji na temat programu szczepień przeciwko COVID-19 oraz grypy,
- udzielą innych informacji ogólnych, a także dotyczących szczególnych uprawnień osób z niepełnosprawnościami,
- przekażą listę placówek, które realizują program „Profilaktyka 40 PLUS” w regionie.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy