Rolnicy mogą już nawozić pola azotem!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy mogą już nawozić pola azotem!

01.03.2021autor: Magdalena Szymańska

Od 1 marca rolnicy mogą już bez obaw wyjechać na pole z obornikiem, gnojówką i gnojowicą oraz z nawozami azotowymi mineralnymi. O jakich ograniczeniach rolnicy powinni pamiętać? Jakich dawek przestrzegać? I co zrobić z nadwyżką gnojowicy lub obornika?

Kiedy rolnik nie może stosować nawozów azotowych po 1 marca?

Chociaż od 1 marca wszyscy rolnicy mogą nawozić azotem, to jednak i w tym wypadku obowiązują ograniczenia. Przypominamy, iż zgodnie z Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub pokrytych śniegiem. Przy czym za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.

 

r e k l a m a

Należy pamiętać przy nawożeniu o utrzymaniu odległości od wód

Rolnicy posiadający pola w pobliżu wód powierzchniowych, wywożąc nawóz na pole, muszą zachować wymagane Programem odległości.
Wszystkie nawozy, z wyjątkiem gnojowicy, można stosować na gruntach od brzegu jezior i zbiorników wodnych o powierzchni do 50 ha, cieków naturalnych, rowów (z wyjątkiem węższych niż 5 m) oraz kanałów w odległości 5 m. Jeśli będzie to gnojowica, należy zachować 10-metrowy dystans od brzegu. W przypadku większych jezior i zbiorników oraz ujęć wody (poza strefa ochronną) i obszarów morskiego pasa nadbrzeżnego nawozy mineralne i naturalne można aplikować w odległości 20 m.

Wszystkie podane odległości można zmniejszyć o 50%, jeżeli na gruntach rolnych występuje uprawa roślin pod warunkiem:

  • zastosowania nawozów za pomocą urządzeń aplikujących je bezpośrednio do gleby lub
  • podzielenia pełnej dawki nawozów co najmniej na trzy równe dawki, przy czym odstęp między zastosowaniem tych dawek nawozu nie może być krótszy niż 14 dni.

 

Rolniku, pamiętaj, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki azotu

Sposób dystrybucji nawozów naturalnych na poszczególne pola należy zaplanować w taki sposób, aby w ciągu roku nie przekroczyć dopuszczalnej dawki azotu z nawozów naturalnych w czystym składniku, tj. 170 kg N/ha.

Jeśli ilość nawozów naturalnych powstających w gospodarstwie jest tak duża, że nie może być zagospodarowana na gruntach gospodarstwa w sposób bezpieczny dla środowiska (by nie była przekroczona dawka 170 kg N/ha), nadwyżki nawozów można zbyć.

 

Ile i komu  gnojowicy można sprzedać, jeśli rolnik jej nie wykorzysta

Gospodarstwo może zbyć do 30% gnojówki i gnojowicy do bezpośredniego rolniczego wykorzystania, a pozostałą ilość przeznaczyć do produkcji biogazu rolniczego lub zagospodarować na użytkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin. Fakt zbycia nawozów musi być udokumentowany umową pisemną. Umowę należy przechowywać przez 3 lata od dnia jej sporządzenia.ms

 

Magdalena Szymańska
Fot. Magdalena Szymańska.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny nawozów azotowych szaleją! Dlaczego?

Izby rolnicze zwracają uwagę na szybki wzrost cen nawozów, zwłaszcza tych azotów tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu. Jak te podwyżki tłumacz władze Grupy Azoty?

czytaj więcej

Fosfarm – nowa linia nawozów od Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

czytaj więcej

Rolniku pamiętaj! Złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Przypominamy rolnikom, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej zakupiony w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., aby jak najszybciej złożyli w urzędzie gminy stosowny wniosek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)