Rolnicy żywią coraz taniej i płacą coraz więcej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy żywią coraz taniej i płacą coraz więcej

10.10.2021autor: Paweł Kuroczycki Krzysztof Wróblewski

Naszych Czytelników zbulwersował ostatnio wyliczony przez Główny Urząd Statystyczny dochód z hektara przeliczeniowego, który wyniósł 3820 zł za 2020 rok. Od 2019 r. wzrósł o ponad 500 zł. Smutne jest to, że dochód za ubiegły rok ogłoszony został w roku szalejącego w rolnictwie wzrostu cen środków produkcji.

Złorzeczymy? Nie. To całkiem realny scenariusz

Jeszcze gorzej będzie jednak w przyszłym roku, kiedy dochód będzie się opierał na cenach zbóż i rzepaku z roku bieżącego. Jakie będą ceny nawozów? Naszym zdaniem, w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej trudno spodziewać się, że spadną, bo branża nawozowa zużywa dużo energii (gazu), więc musi słono płacić za emisję gazów cieplarnianych.

r e k l a m a
Nie pomoże też Rosja po wybudowaniu drugiej nitki Nord Stream przykręcając Europie śrubę z cenami gazu. Może się w tej sytuacji zdarzyć, że dochód rolniczy przekroczy 4000 zł/ha. Tylko co z tego! Tak na marginesie, na wzroście cen pasz, nawozów, środków ochrony roślin, maszyn rolniczych oraz innych środków produkcji korzysta także państwo a nie tylko producenci. Bowiem im wyższe ceny, tym więcej z podatku VAT wpływa do budżetu państwa.

Jak za komuny

Za komuny ratowaliśmy budżet państwa więcej paląc i więcej pijąc – oczywiście napojów mocno „gazowanych”. Obecnie państwo żyje z podatku VAT! Śmieszą nas żądania typu, że polskie nawozy powinny być tańsze. Tańsza to może być co najwyżej żywność.

Rolnik Żywi i Płaci

Drodzy rolnicy od lat „Żywicie i Bronicie”. Pragniemy zaktualizować ową mądrość – tak do realiów współczesnych! „Żywicie i Płacicie”! „Żywcie” nadal, ale tanio i „Płaćcie” do budżetu państwa wydając swoje zaskórniaki i zaskórniaki domowników – emerytów. Zaciągajcie też kredyty, oczywiście w państwowym banku, i kupujcie na potęgę wszelakie rolnicze dobra.

Oczywiście nie zapominajcie też drodzy Czytelnicy o szalonej konsumpcji. Półki są jeszcze pełne. Żadnych własnych warzyw i owoców, żadnej swojskiej kiełbaski, nie spożywajcie też swojskiej wody „gazowanej”. Tylko sklepowe artykuły powinny być na waszych stołach i w lodówkach. A im bardziej wasze żony będą wystrojone, im więcej nowych lodówek, telewizorów i innego sprzętu kupicie, tym będziecie większymi patriotami!

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 41/2021 na str. 03 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
Fot. Pixabay

autor Paweł Kuroczycki

Paweł Kuroczycki

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Krzysztof Wróblewski

Krzysztof Wróblewski

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kaczyński zapowiada wyższe dopłaty bezpośrednie dla rolników. Ale nie dla wszystkich

Dziś w Przysusze odbyła się konwencja PiS, podczas której Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w ciągu najbliższych lat dopłaty bezpośrednie dla rolników będą wyrównane. Ale tu istotny będzie areał gospodarstwa. Jaki? Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy i mieszkańcy wsi?

czytaj więcej

Znamy 20 najlepszych Wielkopolskich Rolników Roku

2 października 2021 roku w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyła się uroczysta gala Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”. Statuetki Siewcy otrzymało łącznie 195 wielkopolskich rolników.

czytaj więcej

Co ma zrobić rolnik, który nie wysieje międzyplonów i nie chce stracić dotacji?

Jestem w czwartym roku realizacji pakietu „Rolnictwo zrównoważone” w ramach płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych z PROW 2014–2020. W naszej okolicy od sierpnia bardzo często pada, dlatego na wielu polach stoi woda. Zobowiązałem się, że w jednym roku realizacji zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego, lecz nie później niż w czwartym, jako praktykę dodatkową wysieję międzyplon. Niestety, woda stoi akurat na części z tych działek, na których planowałem wysiać międzyplon. Czy jeśli zgłoszę w Agencji wystąpienie siły wyższej, to Agencja uzna, że spełniłem ten obowiązek i nie stracę dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych? – pyta jeden z naszych Czytelników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)