Pytania o koronawirusa – Kiedy rolnika musi nosić maseczkę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pytania o koronawirusa – Kiedy rolnika musi nosić maseczkę?

16.04.2020autor: Magdalena Szymańska

Od czwartku obowiązuje zakaz przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych bez zakrycia ust  i nosa. Czy taki nakaz dotyczy także rolnika? Czy gospodarz musi mieć zakryte usta i nos, kiedy oporządza zwierzęta lub pracuje w ciągniku na polu? 

W jakich sytuacjach nakaz noszenia maseczek nie dotyczy rolnika?

Od 16 kwietnia nie wolno przebywać poza miejscem zamieszkania lub stałego pobytu bez zakrycia ust i nosa. Nie musi być to maska czy maseczka. Do zakrycia nosa i ust można używać też części odzieży. Pierwotny przepis wprowadzający ten nakaz był bardzo ogólny, pojawiło się więc wiele wątpliwości, w tym dotyczących rolników.
Na szczęście przepisy doprecyzowano. Wynika z nich, że rolnicy nie muszą zakrywać nosa i ust podczasprac w gospodarstwie rolnym czy też przebywania na terenie prywatnym, jak np. własna nieruchomość gruntowa wokół domu czy taras. Obowiązek ten nie dotyczy także sytuacji, gdy rolnik jedzie samochodem z osobami, które z nim zamieszkują lub wspólnie z nim gospodarują

r e k l a m a

Kiedy rolnik ma obowiązek zakrycia ust i nosa? 

Rolnicy, podobnie jak inni obywatele, muszą jednak stosować się do nowego obowiązku, jeśli znajdą się w budynkuużyteczności publicznej, czyli np. w urzędzie, w sądzie, kościele, ośrodku zdrowia, banku, sklepie, restauracji, na poczcie, w jakimkolwiek punkcie świadczącym usługi, w autobusie, pociągu, taksówce. 

Zakrycie jest też obowiązkowe podczas przebywania na części nieruchomości wspólnej, która nie służy wyłącznie do użytku właścicieli lokali (czyli np.klatkaschodowa, winda).
Nie można też odkrywać ust i nosa podczas jazdy rowerem, hulajnogą, motocyklem, skuterem lub pieszej wyprawy poza teren gospodarstwa. 

 

W ciągniku rolnik musi mieć założoną maseczkę, ale w wyjątkowych sytuacjach

Skoro przepisy wyłączają z obowiązku zakrycia nosa i ust sytuację, w której rolnik wykonuje prace w gospodarstwie, można założyć, iż nie musi on nosić maseczki podczas jazdy ciągnikiem, kombajnem, opryskiwaczem itp. ale gdy po drodze zatrzyma się na pogawędkę z sąsiadem, listonoszem (oczywiście, zachowując dystans 2 m), to wtedy już tak

 

W jakiej sytuacji pomocnik rolnika musi używać maseczki? 

Jeśli rolnik zatrudnia pracowników, to oni też nie muszą zakrywać ust i twarzy, chyba że obsługują klientów lub interesantów. To samo dotyczy rolnika podczas kontaktu z klientem lub interesantem. Rolnik i jego pracownik muszą więc zakryć nos i usta podczas kontaktu, np. z odbiorcą mleka, bydła, świń, doradcą, listonoszem czy klientem podczas sprzedaży płodów rolnych. Jest to też koniecznie podczas obsługi klientów(interesantów) na targowiskach czy straganach. 

 

Kto nie musi stosować się do nakazu noszenia maseczki? 

Poza przedstawionymi wyjątkami, z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są dzieci do ukończenia 4. roku życiaoraz osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym i głębokim, całościowezaburzenie rozwoju albo niesamodzielność.

Z kolei każdy ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie policji czy straży granicznej. Odkrycia twarzy może wymagać także pracownik banku, gdy jest konieczne do wypłaty pieniędzy, lekarz czy sprzedawca, w celu identyfikacji, czy zakupu dokonuje osoba pełnoletnia.

 

Dr Magdalena Szymańska
Fot. pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ARiMR odracza rolnikom spłatę zadłużenia. Jak z niego skorzystać?

Rolnicy, którzy mają długi wobec ARiMR, mogą ubiegać się o odroczenie terminu spłaty zadłużenia do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19. Do kiedy?

czytaj więcej

Pytania o koronawirusa – Czy rolnik objęty kwarantanną może opiekować się zwierzętami?

Nie ma naukowych dowodów świadczących o przenoszeniu się koronawirusa (SARS-CoV-2) na zwierzęta domowe i gospodarskie ani na to, by zwierzęta mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby. Nie ma więc przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie gospodarstwa sprawował ich właściciel, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi on w związku z tym nigdzie się przemieszczać.

czytaj więcej

Pytania o koronawirusa – Czy myśliwi mogą polować i szacować szkody łowieckie?

Ze względu na epidemię koronawirusa wprowadzono zakaz przemieszczania się. Ale są pewne wyjątki. Czy myśliwi mogą się przemieszczać się, aby szacować szkody łowieckie? Jeśli myśliwi mogą polować, to gdzie? Jak do tego podchodzi Wielkopolska Izba Rolnicza?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)