Pytania o koronawirusa: Czy rolnik może sprzedawać na targu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pytania o koronawirusa: Czy rolnik może sprzedawać na targu?

27.03.2020autor: Paweł Mikos

Czy rolnik może sprzedawać owoce, warzywa, kwiaty i inne produkty ze swojego gospodarstwa na targowisku czy jest to zakazane ze względu na epidemię koronawirusa? To jedno z pytań rolników po zaostrzeniu przepisów dot. zwalczania epidemii koronawirusa. 

Czy można sprzedawać produkty z gospodarstwa na bazarze pomimo koronawirusa? 

Czy mogę jechać na targ z kwiatami i rozsadą warzyw i ziół? – takie pytanie do „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wysłał Mariusz, rolnik z Małopolski

Pytanie jest zasadne, gdyż z wielu stron można dowiedzieć się o zamykanych targowiskach ze względu na koronawirusa. Co jest o tyle dziwne, że inne sklepy pozostają otwarte, w tym markety budowlane. 

Jednak, wbrew doniesieniom niektórych mediów, zakaz funkcjonowania bazarów i targowisk nie wynika z rozporządzeń, które zostały wprowadzone w Polsce w związku z rozprzestrzeniani się koronawirusa. 

 

r e k l a m a

Sanepid: bazary i targowiska mogą działać, ale pod pewnymi warunkami 

Potwierdzeniem tego jest wydany 25 marca 2020 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny komunikat z wytycznymi dotyczącymi funkcjonowania targowisk i bazarów, na których sprzedawana jest żywność.  

Zawiera on zbiór zalecanych działań zapobiegających zagrożeniu epidemiologicznemu COVID- 19. Można je znaleźć na stronach internetowych: GIS, ministerstwa rolnictwa oraz ARiMR. 

Jak wynika z informacji GIW, równo traktowane są tutaj zarówno targowiska zadaszone, jak i place na wolnym powietrzu, na których terenie mogą znajdować się zarówno większe sklepy, sklepiki, jak również stragany z produktami spożywczymi. Ich zarządcom zaleca się stosowanie w rygorystyczny sposób określonych w komunikacie wymagań higienicznych. 

 

Jakie warunki należy spełniać, aby targowisko czy bazar działały?

Podstawowe zalecenia funkcjonowania targowisk dla sprzedających i kupujących to:

  • stosować właściwą higienę rąk – gdy dostęp do wody jest utrudniony – należy ręce dezynfekować przy użyciu płynów dezynfekujących lub chusteczek nasączonych takim płynem;
  • stosować higienę kaszlu i oddychania – np. nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze;
  • stosować zasady bezpieczeństwa żywności – restrykcyjnie i z pełną świadomością, np. dezynfekować ręce po każdym kontakcie z pieniędzmi, używać w sposób higieniczny rękawiczek jednorazowych, inaczej mogą być one nośnikiem groźnych bakterii, nie przekładać jaj do innych opakowań, niż te w których zostały dostarczone;
  • ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe tj.: gorączka, kaszel, duszność;
  • zachować bezpieczną odległość klient – sprzedawca, klient – klient czy sprzedawca – sprzedawca (min. 1,5 metra);
  • w miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych.

 

W jakiej sytuacji gmina powinna ograniczyć działalność bazaru

GIS zwraca uwagę, iż osoby wykazujące wszelkie objawy chorobowe nie mogą pracować przy obrocie bądź produkcji żywności! 

Natomiast jeśli zarządca targowiska nie jest w stanie zadbać o czystość i higienę całego targowiska, w tym zarządzanie odpadami, zintensyfikowanie mycia i dezynfekcji toalet, dbałość o odstępy między klientami, zapewniać przy wejściu na targowisko pojemników z płynem dezynfekcyjnym, powinien podjąć decyzję, o ograniczeniu działania części lub całości targowiska. 

Decyzja o ewentualnym zamknięciu targowiska leży w gestii samorządów. 

 

Ardanowski: dajcie szanse rolnikom na sprzedaż na targach 

Minister rolnictwa apeluje do samorządów, aby nie podejmowały pochopnie decyzji o zamykaniu tagowisk i bazarów. 

– Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski.

 Ardanowski: dajcie szanse rolnikom na sprzedaż na targach

Masz pytania dotyczące koronawirusa?

Jednak zanim pan Mariusz czy inny rolnik wybierze się ze swoimi kwiatami i rozsadą warzy powinien upewnić się czy targowisko, na którym chce sprzedawać towar będzie funkcjonować normalnie. 

Jeśli masz pytanie dotyczące koronawirusa i tego jak Ty i Twoje gospodarstwo macie funkcjonować w czasie ograniczeń związanych z epidemią? Możesz je zadać tu:

Pytania o koronawirusa

  

Magdalena Szymańska

Fot. Pixabay 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pomóżmy strażakom z OSP walczącym z koronawirusem

Organizujemy zbiórkę dla strażaków z OSP, którzy są zaangażowani w walkę z epidemią koronawirusa. Pieniądze zostaną przekazane na maseczki najwyższej jakości, które mają zabezpieczyć druhów przez wirusem. Ile pieniędzy uda nam się razem zebrać? 

czytaj więcej

Koronawirus – transport zwierząt przez granicę poza kolejnością

Transport żywych zwierząt produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa i mleka odbywa się na bieżąco, mimo obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa. 

czytaj więcej

Na Ratunek Mleczarniom – Interwencja potrzebna od zaraz

Epidemia koronawirusa ma negatywny wpływ na całą gospodarkę, w tym na produkcję i przetwórstwo mleka. - Nasz rząd powinien wystąpić do Komisji Europejskiej o zgodę na interwencję na rynku mleka - mówi Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)