Pszczelarze chcą dopłat do każdej rodziny pszczelej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pszczelarze chcą dopłat do każdej rodziny pszczelej

01.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Przedstawiciele Polskiego Związku Pszczelarskiego spotkali się z ministrem rolnictwa. Domagają się od Grzegorza Pudy objęcia bezpośrednim dofinansowaniem każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Czy resort rolnictwa spełni postulat pszczelarzy?

Pszczelarstwo ważną gałęzią polskiego rolnictwa

Pszczelarstwo jest bardzo ważne dla rolnictwa z uwagi na funkcję, jaką spełniają pszczoły w przyrodzie i w życiu człowieka. Nie tylko zapylają kwiaty upraw entomofilnych (owadopylnych), zapewniając ich odpowiednie plony, ale też wpływają na bioróżnorodność środowiska naturalnego.
W Polsce ze względu na inną rzeczywistość przyrodniczą niż w krajach Europy Południowej, hodowla pszczół i utrzymanie ich w dobrej kondycji zdrowotnej staje się coraz trudniejsze. Główną barierą są często zmieniające się warunki atmosferyczne, które osłabiają rodziny pszczele.

r e k l a m a

Pszczelarze apelują o dofinansowanie do każdej pszczelej rodziny

Dlatego też przedstawiciele Polskiego Związku Pszczelarskiego zwrócili się z apelem do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa o dofinansowanie do każdej przezimowanej rodziny pszczelej.
13. i 27 stycznia 2021 r. doszło do dwóch spotkań z ministrem rolnictwa, w których wzięli udział Piotr Konarski z resortu rolnictwa, poseł Grzegorz Lorek, jak również Tadeusz Dylon, prezydent PZP oraz Stanisław Ból, sekretarz PZP. W pierwszym spotkaniu  uczestniczył także poseł Grzegorz Wojciechowski.
Przedstawiciele Polskiego Związku Pszczelarskiego informują, że chociaż droga do wsparcia nie jest łatwa, to prace nadal trwają. Szukanie najlepszego rozwiązania jest procesem, ale cały czas mają nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie w tym zakresie.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pszczelarstwo systematycznie się rozwija

78 mln złotych wydamy w najbliższych dwóch latach na Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa. To kontynuacja działań podjętych kilkanaście lat temu. W ich wyniku systematycznie rośnie liczba pszczół w kraju. 

czytaj więcej

450 tys. złotych na pszczelarstwo. Kto i na co dostanie dotację?

Zwrot nawet 80% kosztów kwalifikowanych i nawet do 60 tys. złotych dotacji dla jednego podmiotu można uzyskać w ramach konkursu "Małopolska pszczoła". Pieniądze można wydać m.in. na wysiew lub nasadzenia roślin miododajnych. Kto i na co może przeznaczyć dotacje?

czytaj więcej

Ani owce, ani świnie. Rolnicy z Wielkopolski postawili na bydło mięsne i mleczne. Czy nie żałują?

Wielu rolników nie wyobraża sobie prowadzenia gospodarstwa rolnego bez zwierzęcego kierunku produkcji. Czasy się zmieniają i często, by nadążyć za opłacalnością, należy go zmieniać. Genowefa i Krzysztof Bartczakowie dopiero za trzecim razem trafili na ten właściwy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)