Przy scalaniu gruntów samorząd zapomniał o drogach. Jak tłumaczy się starostwo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przy scalaniu gruntów samorząd zapomniał o drogach. Jak tłumaczy się starostwo?

07.03.2020autor: Magdalena Szymańska

Scalanie gruntów, do którego doszło na terenie kilku gmin w województwie lubuskim nie wszystkim przypadło do gustu. Dlaczego? Jak tłumaczy się Starostwo Powiatowe w Sulęcinie?

"Tygodnik Poradnik Rolniczy" murem za rolnikami

W numerze 6. „Tygodnika Poradnika Rolniczego” pisaliśmy o scaleniu gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym wsi Krępiny i części Krzeszyc przeprowadzonym w latach 2016–2018 na terenie powiatu sulęcińskiego w województwie lubuskim. Zajęliśmy się sprawą, ponieważ otrzymaliśmy liczne uwagi od rolników na temat jego przeprowadzenia.

r e k l a m a
Dotyczyły głównie dróg. Nasi rozmówcy mieli zastrzeżenia do ustalenia planu przebiegu dróg transportu gminnego, wyboru, na których drogach ma być wykonana nawierzchnia asfaltowa, które drogi mają być poszerzone, a które zlikwidowane. Nie podoba się im także jakość niektórych dróg tłuczniowych wykonanych podczas scalenia. Rolnicy zdawali sobie sprawę z tego, że postępowanie scaleniowe jest procedurą skomplikowaną, wymagającą uwzględnienia interesów wielu stron uczestników postępowania, uważają jednak, że wielu niedociągnięć podczas jego wykonania można było uniknąć. Nikt z nich nie kwestionował potrzeby przeprowadzenia scalenia ani tego, że jest wiele osób, które na tym skorzystały, ale w ich ocenie można było lepiej wykorzystać przyznaną na ten cel dotację.

Starostwo powiatowe tłumaczy swoją decyzję

Jak wyjaśniło „Tygodnikowi” Starostwo Powiatowe w Sulęcinie, zgodnie z informacją otrzymaną od wójta gminy Krzeszyce, propozycja scalenia została skonsultowana z rolnikami i zaakceptowana przez większość z nich. Około 90% rolników i mieszkańców miejscowości objętych projektem jest zadowolona z rezultatów scalenia.

Czytaj  także: Powiat wydał 5 mln zł na scalenia gruntów, z którego nie wszyscy są zadowoleni


Środki wydatkowane w ramach zadania przeznaczone były wyłącznie na realizację prac scaleniowych (prac geodezyjnych), które wykonane zostały przez Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Zielonej Górze, oraz na realizację prac poscaleniowych, czyli prac związanych z przebudową dróg transportu rolniczego (dróg gminnych). Prace poscaleniowe wykonały firmy wyłonione w drodze przetargu nieograniczonego. Realizując ww. projekt, powiat nie dokonał również żadnej inwestycji we własną infrastrukturę, gdyż prace poscaleniowe zostały przeprowadzone wyłącznie na drogach gminnych, zgodnie z koncepcją zagospodarowania poscaleniowego.

Rolnicy z czynnym udziałem w postępowaniu - twierdzi starostwo powiatowe

Zdaniem starostwa, uczestnikom zapewniono czynny udział w postępowaniu i mieli oni możliwość wypowiedzenia się na każdym etapie postępowania. W trakcie zebrań uczestników scalenia dokonano wyboru 12-osobowej rady uczestników scalenia. Ponadto starosta sulęciński powołał komisję doradczą, w skład której wchodziła m.in. rada uczestników scalenia. Komisja brała udział w szacowaniu gruntów objętych scaleniem, a także w opracowywaniu projektu scalenia. Starosta umożliwił uczestnikom wnoszenie zastrzeżeń do projektu scalenia. W ustawowym terminie nie wniesiono zastrzeżeń, a do tych, które wpłynęły po terminie, udzielono wyjaśnień. Decyzję o zatwierdzeniu projektu scalenia podano do publicznej wiadomości przez jej odczytanie na zebraniu uczestników scalenia, a ponadto przez jej wywieszenie w budynku Urzędu Gminy Krzeszyce, a także na tablicach ogłoszeń we wsiach wchodzących w obszar scalenia.

Nie wszyscy są zadowoleni, ale liczy się interes ogółu rolników, a nie jedostki

Starostwo, odnosząc się do jednostkowych zapytań uczestników scalenia, zwróciło uwagę, że postępowanie scaleniowe jest niezmiernie złożone. W przypadku projektu scalenia gruntów dokonywanie nawet pojedynczych zmian w już sporządzonym projekcie pociąga za sobą daleko idące dalsze zmiany. Rozstrzygana początkowo w projekcie scalenia, a następnie w zatwierdzającej go decyzji administracyjnej sytuacja prawna każdego z uczestników scalenia wpływa na ukształtowanie sytuacji pozostałych jego uczestników.

Scalenie gruntów - co miało na celu?

Starostwo zwróciło uwagę, iż celem scalenia jest poprawa struktury obszarowej i uzyskanie korzystnych warunków gospodarowania, co jednak nie oznacza, że cel ten zostanie w równym stopniu osiągnięty w stosunku do każdego z uczestników scalenia. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów administracyjnych, interes jednostki nie może bowiem przewyższać interesu publicznego. Jak podano, na 530 uczestników scalenia uwagi wniosło 2 i to po wyznaczonym ustawowo terminie na wniesienie zastrzeżeń (art. 24 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów).


dr Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podział działki rolnej. Kiedy jest potrzebna decyzja gminy?

Chciałbym wydzielić ze swojej nieruchomości rolnej mniejszą działkę o powierzchni około 2 ha, żeby wydzierżawić ją pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jak mam to zrobić? Czy potrzebuję do tego decyzji wójta? Kolega, który dzielił swoje grunty na działki budowlane, musiał taką decyzję uzyskać.

czytaj więcej
Zarządzanie

Dzierżawcy państwowych gruntów chcą rozmów z rządem i zmiany przepisów

Zasady wydłużania umów dzierżawy dzierżawcom prowadzącym towarowe  gospodarstwa rolne nie mogą być gorsze niż te proponowane rolnikom  indywidualnym postuluje federacja dzierżawców. Ich niezbędna jest także poprawa dostępności ziemi rolniczej dla podmiotów działających w sektorze rolniczym. 

czytaj więcej

Po pijaku potrącił ciągnikiem śmiertelnie 45-latka i uciekł z miejsca wypadku

Prokuratura Rejonowa w Siemiatyczach prowadzi postępowanie w sprawie śmiertelnego wypadku z udziałem pijanego traktorzysty, który miał potrącić pieszego i oddalić się z miejsca tragedii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)