Protest rolników w Warszawie przeciwko drożyźnie. "Tłuste koty, do roboty"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest rolników w Warszawie przeciwko drożyźnie. "Tłuste koty, do roboty"

07.07.2022

To rząd PiS destabilizuje produkcje żywności w Polsce i odpowiada za drogą żywność. A spółki Skarbu Państwa zbijają na tym fortunę. Kosztem m.in. rolników. Taki twierdzi Michał Kołodziejczak i inni działacze AgroUnii, którzy demonstrowali w stolicy. 

Strajk rolników w stolicy

W czwartek 7 lipca 2022 roku kilkuset rolników i działaczy AgroUnii protestowało w centrum Warszawy pod hasłem „Nie dajmy się okradać”. Rolnicy wyruszylo o godz. 10.00 spo Pałacu Kultury i Nauki w stronę Sejmu. Wśród protestujących można było wyczuć ogromną złość na obecną sytuację w rolnictwie. Widać to było także na haslach wypisanych na transparentach jakie protestujący nieśli ze sobą przez stolicę:

  • „Wieś i miasto - jedna sprawa”,
  • „Morawiecki musi siedzieć”,
  • „Zaciśnij pięść, nie zaciskaj pasa”,
  • „Tłuste koty, do roboty”,
  • „Glapiński matole ludzie będzie wisieć przez Ciebie w stodole”.
r e k l a m a

Kołodziejczak: rząd destabilizuje rynki rolne w Polsce

Zdaniem Michała Kołodziejczaka ,przewodniczącego AgroUnii, przez działania lub zaniechania rządu Prawa i Sprawiedliwości doszło do destabilizacji rynków rolnych w Polsce. Z jednej strony mamy do czynienia z ogromnym wzrostem kosztów produkcji rolnej, w tym nawozów, paliw, pestycydów czy materiałów budowlanych, a z drugiej strony w ostatnim czasie dochodzi do spadku cen zbóż. Wynika to z wpływu importu zbóż z Ukrainy.  

– Byliśmy w Hrubieszowie, gdzie jest przeładowywane zboże z Ukrainy. Kierowcy, którzy tam pracują mówią, że ziarno to trafia do magazynów w Polsce czy Niemczech zamiast do Afryki i na Bliski Wschód. Jeśli nic się nie zmieni, to za kilka miesięcy rolnicy nie będą mieli za co wyjść w pole – mówił  lider AgroUnii w wywiadzie udzielonym Krzysztofowi Wróblewskiemu, red. nacz. Tygodnika Poradnika Rolniczego podczas Europejskiego Forum Rolniczego.

Podobnie słowa można było usłyszeć także podczas czwartkowego protestu. Według Kołodziejczaka, firmy, które transportują ziarno z Ukrainy powinny płacić kaucję, które będzie zwracana dopiero wtedy, gdy zboże przekroczy polskie granice.   

Spółki Skarbu Państwa zarabiają na drożyźnie  

Kołodziejczak przekonywał także, że to rząd odpowiada za drogą żywność, a na drożyźnie najwięcej zarabiają spółki Skarbu Państwa, które narzucając horrendalne marże wyciągając od konsumentów coraz więcej pieniędzy.

– Sprzedawanie nawozów po kosmicznych cenach i rekordowe zyski grupy Azoty to też jest destabilizacja rynków rolnych. Grupa Azoty w pierwszym kwartale 2022 r. zarobiła kilka razy więcej niż w pierwszym kwartale 2021 r. Oni sobie podnieśli marże kilkukrotnie – wskazywał lider AgroUnii.

Sprzeciw wobec budowy CPK

Wśród demonstrantów byli także mieszkańcy wsi, które mają zostać zniszczone a na ich miejscu ma powstać Centralny Port Komunikacyjny.

– Wzięliśmy trochę ziemi z naszych gospodarstw. Ziemi, którą tak bardzo chce zabrać nam rząd. Chcemy ją przekazać ministrowi Horale i Wildowie jak tak bardzo pragnął tej ziemi – mówił Tadeusz Szymańczak, rolnik z Teresina pod Warszawą.  

Rolnicy spotkali się z marszałkiem Senatu

Kiedy demonstracja dotarła pod budynek parlamentu, do rolników wyszli senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski oraz Jarosław Krajewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

-  Jesteście u siebie. Nawet jak Sejm jest dla Was zamknięty to Senat jest otwarty. Przyszliście przedstawić Wasze słuszne postulaty – mówił senator Kwiatkowski, który zaprosił delegację AgroUnii na rozmowy prof. Tomaszem Grodzkim, marszałkiem Senatu. Także poseł Krajewski zapewniał o swojej przychylności do postulatów rolników.

Michał Kołodziejczak już teraz zapowiada, że AgroUnia będzie prowadzić kolejne protesty, także pod Sejmem.

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sieć handlowa wprowadza zabezpieczenia antykradzieżowe na... maśle

Ceny żywności w sklepach rosną w rekordowym tempie. Dlatego produkty spożywcze coraz częściej padają łupem złodziei. By ustrzec się kradzieży, sieć handlowa Kaufland umieściła na opakowaniach masła… zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. 

czytaj więcej

Ogromne protesty rolników w Niemczech. Farmerzy mają dość! [FOTO]

Protesty rolników przybierają na sile. Po manifestacjach w Holandii, na ulice wyszli niemieccy farmerzy. Obawiają się masowych likwidacji gospodarstw po tym, jak rząd zaostrzył przepisy dotyczące ochrony środowiska.

czytaj więcej

AgroUnia pozywa dziennikarzy TVP do sądu. Za co?

AgroUnia złożyła pozew przeciwko TVP za sugerowanie, że Michał Kołodziejczak, lider tej organizacji, jest rosyjskim dywersantem i wykazuje antyukraińską postawę. - Mówimy dość manipulacjom telewizji publicznej – mówi Kołodziejczak. Czego domaga się w pozwie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)