Protest rolników w biurach poselskich na Dolnym Śląsku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest rolników w biurach poselskich na Dolnym Śląsku

03.11.2020

Natychmiastowe wstrzymanie prac nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt – to podstawowy postulat specjalnej petycji, którą rolnicy z Dolnego Śląska przekazali politykom z regionu.

Piątka dla zwierząt może spowodować upadek wielu gospodarstw rolnych

W poniedziałek 26 października 2020 roku przedstawiciele Dolnośląskiego Porozumienia Związków i Organizacji Rolniczych, w tym rolnicy z Dolnośląskiej Izby Rolniczej przekazali do wszystkich biur poselskich petycję na temat zaprzestania prac nad tzw. Piątka dla zwierząt.

Niestety, nie wszędzie rolnicy mogli je wręczyć osobiście – biura poselskie często były zamknięte albo posłowie nieobecni. Mimo to rolnicy mają nadzieję, że dokument trafi do polityków i potraktują go poważnie, gdyż napisali w nim m.in.:

„Wejście w życie nowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt w obecnym kształcie spowoduje upadek wielu gospodarstw rolnych i zakładów przetwórczych. (…) Dlatego żądamy natychmiastowego zaprzestania prac nad ustawą o ochronie zwierząt.(…) Dalsze procedowanie przygotowanej »na kolanie« ustawy bez rzetelnych konsultacji ze środowiskiem rolniczym pogłębia tylko spadek zaufania do władzy i parlamentarzystów".

 

r e k l a m a

Nie ma zgody na to, aby Dolny Śląsk stał się rolniczą pustynią

– Nie ma zgody samorządu rolniczego i działających w porozumieniu organizacji na całkowitą likwidację kolejnych gałęzi produkcji rolniczej na Dolnym Śląsku – zapowiada Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. – Dolny Śląsk mimo doskonałych warunków klimatyczno-glebowych stał się rolniczą pustynią i już dziś jest importerem mleka, mięsa, warzyw i owoców.

To właśnie tak ważne powody skłoniły dolnośląskich rolników jeszcze raz do pokojowego protestu i przekazania rządzącym petycji.
Jeśli ta nie da pozytywnych rezultatów, późną jesienią, gdy zakończą polowe prace i będą mieć więcej czasu, zapowiadają ostre protesty. Wtedy blokady dróg i inne formy sprzeciwu mogą zostać zaostrzone i rozszerzone.
Już wcześniej rolnicy rozpoczęli akcję rozwieszania na terenach wiejskich specjalnych plakatów informujących, jak w sprawie niechcianej ustawy głosowali senatorowie.

 Protestujący rolnicy z plakatami – od lewej: Franciszek Baranowski, Ryszard Frączak, Krzysztof Szeliga i Wiesław Skop

  • Protestujący rolnicy z plakatami – od lewej: Franciszek Baranowski, Ryszard Frączak, Krzysztof Szeliga i Wiesław Skop

 

Artur Kowalczyk

Fot. Artur Kowalczyk

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Młodzi rolnicy mają dość! Jak rządzący tak podchodzą do rolnictwa, to niech sami prowadzą gospodarstwa

„Przeżyliśmy potop szwedzki, przeżyjemy i radziecki” – to żartobliwa rymowanka z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. 30–40 lat temu wydawało się, że jesteśmy skazani na ciągłe trwanie w sowieckiej sferze wpływów, kartki na buty i asygnaty na maszyny rolnicze.

czytaj więcej

Protest rolników: samochodami blokują drogi w Warszawie

W południe rolnicy zablokowali samochodami najważniejsze drogi w Warszawie, To kolejna odsłona protestu rolników przeciwko Piątce dla zwierząt. – Domagamy się, aby ta ustawa trafiła do kosza, a Grzegorz Puda został odwołany ze stanowiska ministra rolnictwa – mówią protestujący rolnicy.

czytaj więcej

Tak protestowali rolnicy w całej Polsce. "Jesteśmy gotowi na ostrzejsze działanie"

Kilkaset blokad w całym kraju i wiele tysięcy uczestników – tak polscy rolnicy po raz kolejny wyrazili sprzeciw wobec zmiany ustawy znanej jako „piątka dla zwierząt”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)