Próby wyłudzania pieniędzy od rolników „na pracownika ARiMR”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Próby wyłudzania pieniędzy od rolników „na pracownika ARiMR”

03.10.2019autor: Paweł Mikos

Do rolników zaczęły trafiać SMS-y z informacją, że ich gospodarstwo zostało wytypowane do kontroli przez ARiMR. Jeśli rolnik chce uniknąć takiej kontroli i ewentualnych negatywnych konsekwencji, w tym wstrzymania dopłat bezpośrednich, to musi zapłacić 4 tys. zł. ARiMR ostrzega, że jest to próba oszustwa i podszywanie się pod pracowników Agencji. 

Rolnicy dostają SMS-a z ostrzeżeniem o kontroli i wstrzymaniu dopłat bezpośrednich

„(...) Nie znamy się, pracuję w centrali ARIMR, chciałabym żeby Pan wiedział, iż Pana tegoroczny wniosek o dopłaty został wytypowany do szczegółowej kontroli, w tym kontroli na miejscu. Do centrali ARIMR wpłynął anonim dotyczący fałszywych deklaracji w Pana tegorocznym wniosku. W konsekwencji nie zostanie wypłacona Panu w tym roku zaliczka, a płatność dopłat nastąpi do końca czerwca przyszłego roku, pod warunkiem, że kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości“ – można przeczytać w SMS-ie (pisownia oryginalna). 

W dalszej części SMS-a jego autorka straszy, że jeśli kontrola potwierdzi nieprawidłowości, to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może odmówić wypłaty dopłat, a nawet zażądać zwrotu dopłat za poprzednie lata. Podkreślono również, że kontrolerzy z Agencji dostali jasne wytyczne – w przypadku choćby najmniejszego uchybienia ze strony rolnika, ARiMR ma nie wypłacać płatność i domagać się zwrotu dopłat z poprzednich lat. Oczywiście po takim nastraszeniu, podsuwane jest także rozwiązanie sytuacji.  

r e k l a m a

„Jeśli chcesz uniknąć kontroli ARiMR, to przelej pieniądze”

„Mam możliwość usunięcia Pana z listy beneficjentów wytypowanych do kontroli. Jeżeli jest Pan zainteresowany, to proszę o wystawienie w dniu jutrzejszym 2 czeków BLIK ważnych 24 h, każdy na kwotę 2 tys. złotych i przesłanie ich wraz z pinem zwykłym smsem na ten numer” – przesłano w SMS-ie (pisownia oryginalna).

 Takiego SMS-a otrzymują rolnicy, od osób podszywających się pod pracowników ARiMR

  • Takiego SMS-a otrzymują rolnicy, od osób podszywających się pod pracowników ARiMR 

 

ARiMR ostrzega: oszuści podszywają się pod pracowników Agencji 

Na takie wiadomości już zareagowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zapewnia, że nie ma nic wspólnego z podobnymi SMS-ami. Agencja podkreśla też, że przekazywana w SMS-ie informacja, jakoby rolnicy mieli nie otrzymać w tym roku zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich z powodu rzekomego wytypowania do kontroli, jest błędna i nieprawdziwa.

– Nadawca tych nieprawdziwych wiadomości podszywa się pod pracownika ARiMR. Agencja zaleca, by nie odpowiadać na tego typu wiadomości ani nie oddzwaniać na numer, z którego wysyłane są wiadomości, oraz nie podejmować żadnych czynności opisanych w SMS-ach – apelują przedstawiciele ARiMR.        

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pracownik na wagę złota

Na dzisiejszym trudnym rynku pracy, utrata pracownika może być niezwykle uciążliwa i  kosztowna. Rekrutacja, szkolenie i wdrożenie nowego pracownika może być warte od 150 do 250% jego rocznego wynagrodzenia.

czytaj więcej

Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich 2019/2020?

O 400 mln złotych więcej na dopłaty bezpośrednie za 2019 rok otrzymają rolnicy w porównaniu do 2018 roku. Wyższe są stawki za jednolitą płatność obszarową czy zazielenienie, ale niższe dla młodych rolników. Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich? 

czytaj więcej

Ardanowski: Jeśli nie będzie zrównania dopłat bezpośrednich, to wetujemy budżet UE

Z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, rozmawiają Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki, redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)