Powiększa się susza rolnicza - objęła już 10 województw
IUNG opublikował 8 raport na temat suszy rolniczej. Do konca lipca susza rolnicza została stwierdzona w 10 województwach i dotyczy aż 12 różnych upraw, w tym kukurydzy, zbóż jarych, zbóż ozimych, roślin strączkowych czy warzyw. Gdzie jest największa susza?
Susza rolnicza w 10 województwach
Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował kolejny komunikat na temat suszy rolniczej. IUNG podaje, że siódmym okresie raportowania, czyli od 1 czerwca do 31 lipca 2020 roku susza rolnicza występuje na terenie województwa:
- zachodniopomorskiego,
- wielkopolskiego,
- lubuskiego,
- dolnośląskiego,
- pomorskiego,
- łódzkiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- podlaskiego,
- podkarpackiego,
- kujawsko-pomorskiego.
Instytut podał, że średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą rolniczą na terenie Polski była ujemna, wynosiła -20 mm. W analizowanym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 48 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 V - 20 VII). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III- 20 V) nastąpił wzrost KBW o 80 mm.
Według IUNG w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2020 roku susza rolnicza notowana jest w uprawach:
- kukurydzy na ziarno,
- kukurydzy na kiszonkę,
- krzewów owocowych,
- roślin strączkowych,
- warzyw gruntowych,
- zbóż jarych,
- tytoniu,
- zbóż ozimych,
- truskawek,
- chmielu,
- ziemniaka,
- drzew owocowych.
Największa susza w okolicach Szczecina
Obszar z największym deficytem wody nie uległ zmianie i w dalszym ciągu notowany jest na terenie Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe), wynosi od -160 do -199 mm. Na tym terenie deficyt wody w stosunku do poprzedniego okresu (21 V – 20 VII) zwiększył się o 10 mm.
Michał Czubak
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy