Polskie firmy przetwórcze muszą postawić się sieciom handlowym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polskie firmy przetwórcze muszą postawić się sieciom handlowym

25.11.2019

UOKiK wreszcie zainteresował się pewnymi złymi praktykami wielkich sieci handlowych, co u zarządzających miało wywołać obawy. Teraz kolejny krok powinny wykonać polskie firmy spożywcze i odważniej negocjować kontrakty. Pozwoli to na poprawę sytuacji naszych spółek i polskich rolników – uważają redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego w swoim komentarzu. 

Polskie firmy przetwórcze powinny wstać z kolan

Dobrze, że Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji zainteresował się pewnymi złymi praktykami wielkich sieci handlowych. Z tego co wiemy, owe zainteresowanie wzbudziło pewne obawy w kręgach biznesowych zarządzających tymi sieciami

Czy aby nie nadszedł czas, by polskie firmy spożywcze – w tym i mleczarnie – zaczęły odważniej negocjować swoje kontrakty, pozbywając się także rozmaitych zapisów w umowach, które drenują kieszenie polskich producentów żywności

Po prostu: czas powstać z kolan, bo borykając się ze zbyt niskim spożyciem mleka, jesteśmy wystawieni na łaskę i niełaskę międzynarodowych spekulantów.

 

r e k l a m a

Lepiej sprzedać śmietanę niż masło!

W branży mleczarskiej najgorsze są: niepewna cena tłuszczu mlecznego – śmietany przerzutowej i masła. Cena śmietany przerzutowej zmienia się dosłownie co dwa, trzy dni i wynosi od 17 do ponad 19 groszy za jednostkę tłuszczu. To oznacza, że sprzedaż śmietany jest bardziej opłacalna niż produkcja masła. 

Bowiem cena masła w blokach, która jest również niestabilna, kształtuje się w przedziale od niecałych 15 zł do ponad 16 zł/kg. Natomiast sieci handlowe proponują ceny masła w kostkach, którego produkcja jest znacznie droższa, w granicach 17 zł/kg. Na dodatek, do Polski napływa tanie, ale stare masło z UE – między innymi z Irlandii – po cenie około 14 zł/kg.

 

Czy czekają nas spadki cen masła?

Pesymiści twierdzą, że gdy około 10 grudnia zakończy się handlowanie artykułami mleczarskimi, to 2020 rok przywita nas bardzo niskimi cenami masła – w okolicach 11 zł/kg. Mamy nadzieję, że ów czarny scenariusz się nie spełni.
Pocieszające jest jednak, że systematycznie rośnie cena białka, co przekłada się na stabilnie rosnące ceny odtłuszczonego mleka w proszku. Naszym zdaniem, ceny tego produktu przez dłuższy okres będą się kształtowały na przyzwoitym poziomie. Bo w unijnych magazynach nie ma już olbrzymich zapasów proszku mlecznego. Wszak ten proszek już dawno został zagospodarowany. 

 

Paweł Kuroczycki,
Krzysztof Wróblewski, 
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego 

Fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Izydory 2020 – wskaż firmy, które dbają o rolników

Jakie firmy są przyjazne rolnikom? Które z nich traktują rolnika i jego gospodarstwo jako najważniejszego partnera? Żeby się przekonać jakie przedsiębiorstwa najbardziej dbają o rolników organizujemy konkurs „Izydory”. Ten konkurs jest wyjątkowy, bowiem to rolnicy sami wskazują firmy najbardziej im przyjazne. 

czytaj więcej

Czy polscy rolnicy zapłacą za konflikt między USA a Iranem?

Napięte relację między USA a Iranem mogą negatywnie odbić się na polskim rolnictwie. Do podwyżek cen prądu dojdą wyższe ceny paliwa. To spowoduje wzrost cen żywności, ale na nich zarobi handel. Czy polski rolnik znowu zapłaci ze swojej kieszeni za cudzie interesy? Nad tym m.in. zastanawiają się redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego w swoim komentarzu.

czytaj więcej

Biedronce i Lidlowi łatwo robić promocję na masło. Jej koszty pośrednio poniosą mleczarnie i rolnicy

W ostatnim roku znacznie spadły ceny zbytu masła. Sieci handlowe, w tym Biedronka i Lidl, oferują promocję na tani towar kusząc klientów, którzy jeszcze przed rokiem płacili nawet 10 złotych za kostkę masła. Ale koszty owych promocji pośrednio ponoszą mleczarnie i rolnicy – uważają Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski, redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)